Helpotusta jännitykseen?

Niip11

Armeijaan tammikuussa ja en voi olla ajattelematta armeijaa joko päivä! Se epä tietoisuus minkä laista se on ja pärjäänkö kunnon kanssa vaivaa minua kokoajan.

6

176

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luutnattiXXXXX

      Sinussa on hyvää orjapotentiaalia, nöyrä ja sopivan pelokas, josta on helppo koulia massan mukana menijä, ilman että palkasta tai muusta tarvitsisi puhua. Turhaan mitään ajattelet, menet vaan massan mukana.

      • reservingona

        niinpä.. sinne mennessä ei tartte osata kävellä, puhua, syödä, juoda, nukkua, käyttäytyä sisäsiististi, se laitos opettaa kaiken mitä ei kotona opetettu ja vähän ylikin ja vaikka jotain edellämainituista osaisitkin niin ne kerrataan uudelleen.


      • lkiuy

    • tiukkaatummaalihaa

      Hei,

      Kun menin aikanaan armeijaan, olin pelokas ja arka nuori mies. Olin kuitenkin maanpuolustustahtoinen ja sisukas, joten arkuudesta huolimatta pärjäsin kohtuullisesti, vaikka minulla oli ongelmiani.

      Armeija on monessa mielessä tavallinen ja arkinen paikka. Aika pitkälti koulutus pyörii fyysisen kunnon ja erilaisten suoritteiden ympärillä, mutta eniten aikaa kuluu odottamiseen, erilaiseen järjestäytymiseen ja jonossa kulkemiseen. Etenkin alokasaika menee putkijuoksuna suoritteesta toiseen.

      Palvelin itse vuoden miehistössä. En tiedä mitä on olla varusmiesjohtaja, sillä en koskaan hakenut aukkiin. Halusin olla miehistössä, mutta olla kuitenkin vuoden. Puoli vuotta kuluu nopeasti, vuosi onkin pidempi.

      Jännittäminen ei ole mikään ongelma armeijassa, sitä paitsi aika moni ainakin alkuun jännittää. Aivan varmasti pärjäät, jos asenne on kunnossa. Jos kuntopuoli pelottaa, niin kannattaa aloittaa hyvissä ajoin säännöllinen liikunta. Kunto kohenee intissä nopeasti, mutta kohtalainen peruskunto auttaa pitkälle. Ihminen jaksaa aika pitkälti melkein mitä vain. Edelleen ihmettelen, kuinka paljon tavaraa tavallisen kokoinen äijä jaksaa kantaa 30-40 kilometriä, kun on "pakko".

      Tsemppiä!

      • aszn

        Aika huono kohtelua ja simputusta jossai armeejassa on se kestämistä alikessut tekee kaikkeja illal.petit sotkevat jos ei vesi ranattia saa kiinni.juoksuttaa kivi portaat alas kamaalaa metsässä yölä ryömitää pimeessä hiki virtaa.kova flunssa päällä eikä saa apua mikä pakko laitos se on .sairaana vaikea tehdä mitään ali kessu simputtaa jatkuvaa.eikö näihin kukaan ylempi puutu..ihme touhua.laki pitää olla ???


    • sasss

      :D jeps

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      98
      3266
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3143
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      215
      2666
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      38
      2259
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      32
      1589
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1436
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      24
      1436
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1304
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1279
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1261
    Aihe