Toisen yksityisyyttä ei tule loukata mistään hinna

TotaalinenYkstyisasia

Suomessa udkonto on yksityis asia ja vain yksityis asia, eikä sitä tarvitse jakaa tai näyttää muille sillä silloin tulee loukanneeksi toisen yksityistä. Siksi uskovaisten on hyvä muistaa ja ymmärtää että uskonto on yksityisasia ja pitää suut supusda uskon asioista. Sulkeutukoot siis kuoriinsa ja käpertykööt ykdin nyhjäämään nurkkiinsa. Sama koskee myös politiikka ja poliitikkoja. Olen puhunut. Piste.

9

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Känniavautuminen? :)

      • TotaalinenYkstyisasia

        Uskovaiset painukoon uskoineen kaappiin, nyt kun ne on homoilta vapautuneet. En suvaitse uskovaisuutta niin kauan kuin se loukkaa yksityisyyttäni ja se loukkaa yksityisyyttä niin kauan kuin on uskovaisuutta.


      • ootko.trollaamassa
        TotaalinenYkstyisasia kirjoitti:

        Uskovaiset painukoon uskoineen kaappiin, nyt kun ne on homoilta vapautuneet. En suvaitse uskovaisuutta niin kauan kuin se loukkaa yksityisyyttäni ja se loukkaa yksityisyyttä niin kauan kuin on uskovaisuutta.

        Tämä sattuu olemaan julkinen keskustelupalsta ja ajatuksen ja ilmaisun vapauteen kuuluu myös uskonnollisen ilmaisun vapaus.


      • trollillakin.vastuu

        Trollit keksivät omia lakejaan omasta päästään.


      • seeioleväärinnnnnnnnnnnn

        Uskonto, herkkäpäisille Jeesussieni voi aiheuttaa sivuvaikutuksia


    • Eli emme saa kritisoida uskontoa, koska se on yksityisasia? Entä jos olen ääri-islamisti ja uskon, että kristityt ja ateistit täytyy tappaa? Olisiko siinä vaiheessa kritisoinnin paikka vai pitäisikö kunnioittaa minun yksityisyyttäni? Kaikkea saa kritisoida ja pitää kritisoida. Jos väitämme, että jokin on yksityisasia voimme tällä oikeuttaa ihan mitä vaan.

      • lue.uudestaan

        Omituinen ymmärrys aloituksen tarkoituksesta.


      • lue.uudestaan

        Kun tuskin tuo avaaja mitään ymmärtää. Jehova tai lesta,aivan paskoja molemmat.


      • uudestaan.lukenut
        lue.uudestaan kirjoitti:

        Kun tuskin tuo avaaja mitään ymmärtää. Jehova tai lesta,aivan paskoja molemmat.

        Taisikin olla nikkivarkaan oma aloitus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      50
      2662
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      77
      2268
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      3
      1651
    4. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      51
      1150
    5. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      281
      986
    6. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      49
      957
    7. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      69
      864
    8. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      15
      864
    9. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      19
      769
    10. Sekaisin ihastuksesta

      Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m
      Ikävä
      54
      751
    Aihe