Toisen yksityisyyttä ei tule loukata mistään hinna

TotaalinenYkstyisasia

Suomessa udkonto on yksityis asia ja vain yksityis asia, eikä sitä tarvitse jakaa tai näyttää muille sillä silloin tulee loukanneeksi toisen yksityistä. Siksi uskovaisten on hyvä muistaa ja ymmärtää että uskonto on yksityisasia ja pitää suut supusda uskon asioista. Sulkeutukoot siis kuoriinsa ja käpertykööt ykdin nyhjäämään nurkkiinsa. Sama koskee myös politiikka ja poliitikkoja. Olen puhunut. Piste.

9

237

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Känniavautuminen? :)

      • TotaalinenYkstyisasia

        Uskovaiset painukoon uskoineen kaappiin, nyt kun ne on homoilta vapautuneet. En suvaitse uskovaisuutta niin kauan kuin se loukkaa yksityisyyttäni ja se loukkaa yksityisyyttä niin kauan kuin on uskovaisuutta.


      • ootko.trollaamassa
        TotaalinenYkstyisasia kirjoitti:

        Uskovaiset painukoon uskoineen kaappiin, nyt kun ne on homoilta vapautuneet. En suvaitse uskovaisuutta niin kauan kuin se loukkaa yksityisyyttäni ja se loukkaa yksityisyyttä niin kauan kuin on uskovaisuutta.

        Tämä sattuu olemaan julkinen keskustelupalsta ja ajatuksen ja ilmaisun vapauteen kuuluu myös uskonnollisen ilmaisun vapaus.


      • trollillakin.vastuu

        Trollit keksivät omia lakejaan omasta päästään.


      • seeioleväärinnnnnnnnnnnn

        Uskonto, herkkäpäisille Jeesussieni voi aiheuttaa sivuvaikutuksia


    • Eli emme saa kritisoida uskontoa, koska se on yksityisasia? Entä jos olen ääri-islamisti ja uskon, että kristityt ja ateistit täytyy tappaa? Olisiko siinä vaiheessa kritisoinnin paikka vai pitäisikö kunnioittaa minun yksityisyyttäni? Kaikkea saa kritisoida ja pitää kritisoida. Jos väitämme, että jokin on yksityisasia voimme tällä oikeuttaa ihan mitä vaan.

      • lue.uudestaan

        Omituinen ymmärrys aloituksen tarkoituksesta.


      • lue.uudestaan

        Kun tuskin tuo avaaja mitään ymmärtää. Jehova tai lesta,aivan paskoja molemmat.


      • uudestaan.lukenut
        lue.uudestaan kirjoitti:

        Kun tuskin tuo avaaja mitään ymmärtää. Jehova tai lesta,aivan paskoja molemmat.

        Taisikin olla nikkivarkaan oma aloitus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      699
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe