Ihmiset tuhoavat maapallon-- Stephen Hawking

Ihmiskunnan selviytymistä
uhkaavat ennen muuta itse aiheuttamamme vaarat,
sanoo maailmankuulu fyysikko ja kosmologi Stephen Hawking.

Hawking mainitsi ydinsodan, ilmastonmuutoksen
ja geneettisesti muunnellut virukset esimerkkeinä mahdollisista tuhon syistä. Hänen mielestään tieteen ja teknologian kehitys
luovat "uusia tapoja, joilla asiat voivat mennä pieleen", BBC kirjoittaa.
http://yle.fi/uutiset/stephen_hawking_ihmiset_tuhoavat_maapallon_lahes_varmasti/8607979


geneettiset muuntelut voi olla SE juttu...
11130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Näinhän se on. Likimain kaikki ihmisen tekemät huikeat keksinnöt vievät meitä lähemmäs vääjäämätöntä tuhoa. Mutta mitä sitten? Tämä planeetta tuhoutuu joka tapauksessa joskus ja kaikki ihmiset kuolevat teimmepä mitä tahansa. Turhaa sitä on murehtia.

Äänestä
  • kookoo2
    2.8.2016 15:47
    Näitä maailmanloppuhörhöjä on riittänyt ammoisista ajoista lähtien. Ja mitään ei ole tapahtunut. Ei yhtään mitään. Mutta tyhmiä höppänöitä vaan riittää.---------------------
    #
    Ja mitään ei ole tapahtunut. Ei yhtään mitään.--
    #
    joo, ei mitään tapahtunut NOOAN aikanakaan--paitsi... et koko silloinen maailma *loppui* muilta ihmisiltä paitsi Nooan perhekunnalta.
    vaan semmosta hukuttamisloppua Maailmalle ei toiste tule ja kokkookin voepi olla siitä varma
    kahtellessaan sateenkaaria
    heheh...
    vuan napajäätiköt sullaa lorinalla ja Ikirouta ja Röönlanti kanssa
    joten
    ihan muutama kaapunti jääpi veen alle kuitennii,
    ihan vuan ilmastomuutoksen takkii
    ilmastopakolaisuushan on jo alkanut

    Äänestä

  • kansainvaellus.alkoi kirjoitti:

    kookoo2
    2.8.2016 15:47
    Näitä maailmanloppuhörhöjä on riittänyt ammoisista ajoista lähtien. Ja mitään ei ole tapahtunut. Ei yhtään mitään. Mutta tyhmiä höppänöitä vaan riittää.---------------------
    #
    Ja mitään ei ole tapahtunut. Ei yhtään mitään.--
    #
    joo, ei mitään tapahtunut NOOAN aikanakaan--paitsi... et koko silloinen maailma *loppui* muilta ihmisiltä paitsi Nooan perhekunnalta.
    vaan semmosta hukuttamisloppua Maailmalle ei toiste tule ja kokkookin voepi olla siitä varma
    kahtellessaan sateenkaaria
    heheh...
    vuan napajäätiköt sullaa lorinalla ja Ikirouta ja Röönlanti kanssa
    joten
    ihan muutama kaapunti jääpi veen alle kuitennii,
    ihan vuan ilmastomuutoksen takkii
    ilmastopakolaisuushan on jo alkanut

    HOHOOHOHOOHOHO!
    pipilia-satukirjakokoelman vedenpaisumus on satua.
    https://fi.wikipedia.org/wiki/Vedenpaisumusmyytit
    Ns. sateenkaari taas on täysin luonnolinen ilmiö.
    https://fi.wikipedia.org/wiki/Sateenkaari

    Noi jäätiköiden lopulliset sulamisjutut on samoin. Jäätiköt laajenevat ja pienenevät, normaalia hommaa.
    Elintasopakolaisuutta se on. Tietysti osa johtuu holtittomasta lisääntymisestä joillain alueilla, jolloin se on sotkettu elinkelvottomaksi.

    Äänestä

Mielestäni Hawkinsin ajatukset ovat todellisuutta eikä mikään jos näin olisi teesi. Hänen mainitsemansa ongelmat ovat olemassa ja pahenevat. Kaikki johtuu ihmisten kyltymättömästä ahneudesta jossa raha näyttelee vahvaa roolia.
Geneettinen muuntelu on terveysuhka ihmiselle, koska meillä ei oikeastaan ole tarkkaa tutkinnallista tietoa siitä, kuinka geenien muuntelu vaikuttaa solujen rakenteisiin ja muihin ihmeellisiin asioihin, jotka ovat lähtöisin Jumalasta, (joku uskoo evoluutioon,,,ihan sama minulle).

Ihmisten kyvyttömyys rauhaan on toinen hyvin vakava uhka sivilisaatiomme säilymiselle. Se merkitsisi perinpohjaisen ajattelun ja asenteiden suurta muutosta joka ihmiselle omien heikkolaatuisten yritykssiensä kautta ei ole valitettavasti mahdollista.

Itse uskon, että ihmisen tulevaisuuteem vaikuttaa korkeimmat voimat, jotka eivät ole meidän hallittavissa. Muutama kuukausi sitten lehdissä oli kirjoitus, että Eurooppa on ajautunut jälleen kohti kylmän sodan ilmapiiriä.

Muistunee mieleeni ajatus Pyhistä kirjoituksista, jossa osuvasti todennettiin ihmisten kyvyttömyys hallita omia askeleitaan. Nämä sanat ovat todistettu oikeiksi.

Äänestä
  • "Muistunee mieleeni ajatus Pyhistä kirjoituksista, jossa osuvasti todennettiin ihmisten kyvyttömyys hallita omia askeleitaan. Nämä sanat ovat todistettu oikeiksi. "

    Tuohon nyt ei mitään yli-inhimillistä viisautta tarvita. Mutta todistetaanko oikeaksi Raamatun lupaukset uudesta maailmasta?

    Äänestä

  • Päätin antaa armon käydä oikeudesta, ja helliä teitä vielä kirjallisella lahjakkuudellani.
    Mielestäni Hawkuhaan oinsin ajatukuhaan oset ovat todelliuhaan osuutta eikä mikään jos näin olisi teesi. Hänen mainitsemansa ongelmat ovat olemassa ja pahenevat. Kaikki johtuu ihmisten kyltymättuhaan oömästä ahneudestuhaan ouhaan oa jossa raha näyttelee vahvaa roolia.
    Geneuhaan oettinen muhaan ouuntelu on terveuhaan oysuhka ihmuhaan oiselle, koska meillä ei oikeastaan ole tarkkaa uhaan o tietoa siitä, kuinka geenien muuntelu vaikuttaa solujen rakenteisiin ja muihin uhaan o asioihin, jotuhaan oka ovat lähtuhaan oöisin Jumalasta, (joku uskoo evoluutioon,,,ihan uhaan o).

    Ihmisten kyvuhaan oyttömyys rauhaan on toinen hyvin vakuhaan oava uhka kikkelin ja pinpan säilymiselle. Se merkitsisi uhaan o a

    istä kirjo mieleeni ajatus Pyhistä kirjoituksista, jossa osuvasti todennettiin suolikaasun merkitys ihmistehallita omia askeleitaan. Nämä sat ovat todisettu oikeiks

    Äänestä

Geenitekniikka ei tapa. Sitä käytetään esim. sairauksien hoidossa. Toisaaltaa, sairas mieli voi käyttää mitä tahansa tuhon aikaansaamiseksi. Myös geenitekniikkaa.

Äänestä

ihminen keksii kaikenlaista
niinkuin aseet joita ei sit osaa käyttää kuin ihmisten tappamiseen
tooosi hyödyllistä...

viruksia ne jemmaa salaisiin laboratorioihin joista ne hupsistakeikkaa pääseekin *karkuun*
tooosi turvallista
niinkun atomivoimalat jotka rakennetaan maanjäristys-ja Tsunamialttiille aluieille :D

lentokone on toosi hiano keksintö,
sillä kaikki zikaviirukset matkustaa zikanopsaan tois pula lätkkö ihmissi tappamaa

noo, kun Tellus oikeesti pystys ravitsee kunnolla vaan par miljardii ni joutaahan ne ylimääräset pois,ihan zikapaljon liikaa populaa onkin ny

Äänestä

Keinoäly tulee todennäköisesti olemaan yksi suuri riski ja uhka ihmisille itselleen ja lisäksi se on hakkeroitavissa myös terroristien taholta.

Sota siityy ja on jo siitynyt digiaikaan ja paluuta ei ole.

Jo nyt on mahdollista rakentaa tappajarobotteja paikannus ja kasvojentunnistusteknologialla.

Levitelkää vain edelleen laajalti kuvianne sosialisessa mediassa FB & Co, noutajarobotti saattaa saapua ohjelmoituna jo elinaikananne ;-)

"Teknopioneeri Tesla-sähköautojen ja SpaceX-avaruusyrityksen takaa pitää tekoälyä jopa ydinaseita suurempana uhkana ihmiskunnan olemassaololle."

- http://www.iltalehti.fi/digi/2014102718783993_du.shtml

"Professori pelkää: Ihmiset "täysin puolustuskyvyttömiä" tappajarobottien edessä"

- http://www.itviikko.fi/talous/2015/05/29/professori-pelkaa-ihmiset-taysin-puolustuskyvyttomia-tappajarobottien-edessa/20156883/7

"Tiede- ja teknologiamaailman tunnetuimpien vaikuttajien vaatimus maailmanlaajuisesta kiellosta "tappajaroboteille" on allekirjoitettu myös Suomessa."

- http://www.itviikko.fi/teknologia/2015/07/28/varoitus-otaniemesta-tappajarobotit-alentavat-sodan-kynnysta/20159520/7

Tuhoskenarion realisoitumista odotellessa koettakaa ohjelmoida itsenne 'rakastaja-roboteiksi' ;-)

Äänestä
  • "Professori (Russel) pelkää: Ihmiset "täysin puolustuskyvyttömiä" tappajarobottien edessä"

    Onkohan prof. Russel sukua toiselle suursatusedälle Charles Taze Russelille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


geenimuuntelu.kills kirjoitti:

Ihmiskunnan selviytymistä
uhkaavat ennen muuta itse aiheuttamamme vaarat,
sanoo maailmankuulu fyysikko ja kosmologi Stephen Hawking.

Hawking mainitsi ydinsodan, ilmastonmuutoksen
ja geneettisesti muunnellut virukset esimerkkeinä mahdollisista tuhon syistä. Hänen mielestään tieteen ja teknologian kehitys
luovat "uusia tapoja, joilla asiat voivat mennä pieleen", BBC kirjoittaa.
http://yle.fi/uutiset/stephen_hawking_ihmiset_tuhoavat_maapallon_lahes_varmasti/8607979


geneettiset muuntelut voi olla SE juttu...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu