Farisealainen, uskonnollinen helluntaiseurakunta?

Täällä juttuja muutamista kohupaikoista, tunteita nostattavista. Suuri osa helluntaiseurakunnista malkkilaisia owmössöläisiä. Ilmianna sellainen!
10106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mieti nyt vähän. Mitä henkevää on käydä latteissa ja mielikuvituksettomissa amerikkalaisen viihdeteollisuuden tarjoamissa tilaisuuksissa? Sekö on farisealaisuuden vastakohta?

Vähän sama kuin yrittäisi verrata mäkin kelmeässä loisteessa ahmittua hampurilaista itse metsästettyyn ja huolella valmistettuun hirvenlihapihviin kynttilänvalossa nautittuna takkatulen rätistessä vieressä - hyvässä seurassa.

Äänestä
  • Tuskin osut ladon seinään missä poro?

    Äänestä

  • Tyypillistä kateellisten panettelua. Kun ei ole varaa, viisautta eikä taitoa niin ne joutuu KUVITTELEMAAN.

    Äänestä

Mikä on farisealaisuuden määritelmä?

Äänestä
  • Jeesus opetti siitä lue UT

    Äänestä

  • Kertoisitko omin sanoin?

    Äänestä

  • JumalaLoiAivot kirjoitti:

    Kertoisitko omin sanoin?

    Farsealaiset pitää pitkii saarnoi, ei ylistää hengessä, ei elä vapaina, ne jumii ristiin, vaik pitäs mennä hengen voimal eteenpäin ja ne ei diggaa Mikavelii! Niil ei oo kunnon bilei!

    Äänestä

  • Mitä vapautta on bilettää ja hölmöillä samalla tavalla kuin kaikki muutkin, joilta puuttuu itsekritiikki?

    Oikeaa vapautta on TIETÄÄ, että voi heittää aivot narikkaan MILLOIN TAHANSA ja SILTI OLLA TEKEMÄTTÄ NIIN. :D

    Höpsönpöpsönhuhhahhei...tilllintallinrumpsrumpshdahkjsldhklsdahflwahf

    Äänestä

fariseus lukee toisten kirjoittamia kirjoja eikä luo ymmärrystään omanlaistaan. Tai kirjoita omanlaistaan kirjaa.

Äänestä
  • No, miksi nämä karismaatikot sitten ainoastaan matkivat toisiaan, lainailevat valmiita konsepteja ympäriinsä? Eivät luo omanlaistaan ymmärrystä tai kirjoita omaperäisiä juttuja?

    Tähän pätee sama kuin improvisointiin. On osattava ENSIN perusteet, että voi tehdä mitä huvittaa. Muuten lopputulos on pelkää surkeaa räpeltämistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


OleMies007 kirjoitti:

Täällä juttuja muutamista kohupaikoista, tunteita nostattavista. Suuri osa helluntaiseurakunnista malkkilaisia owmössöläisiä. Ilmianna sellainen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu