Ei tullut katastrofia muulekaan Euroopalle. Kaikki sujuu kuin menneinä hyvinä aikoina tai oikeastaan paremmin. Tiedossa oli, että EU ero ja siitä seuraava "katastrofi" on ainoastaan tarkoituksenmukaista valehtelua. Toivottavasti muutkin maat älyävät jättää tämän paskatynnyrin ja alkavat elämään omaehtoista elämää ja jos eivät halua syödä käyriä kurkkuja niin tehkööt sen omasta tahdostaan.
Eipä tullut Briteille katastrofia brexitin takia
Hyvin.menee
35330
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Pörssit ovat ennätystasoilla, joiden piti romahtaa ja syöstä maailma kaaokseen.
.
"Ammattimaista" ennustamista....vai mitä :)
Ostin kirjoja kuukausi sitten Mazon.co.uk:sta, nyt niitä saisi vähän halvemmalla. No, ei kuitenkaan kovin paljon. Valtio sponsroi postimaksuja, USA:sta ne tulevat tosiaan aika kalliiksi. Ei kuitenkaan niin kalliiksi, ettei kannattaisi ostaa, jos on oikea tarve, reilut 20 dollaria.
Britit eivät halua maahan puolalaista putkimiestä
joka on vodkaa kittaava slaavi ja ERISTÄYTYY KELLARIIN BRITTILÄISESTÄ YHTEISKUNNASTA
vaan vierastyöläisiä omasta kulttuuristaan kuten intialaisia ohjelmoijia,
jotka juovat kello 4 tai enintään 5 teetä ja sunnuntaisin perheen kanssa portviiniä tai sherryä jos on vieraita
SUOMALAISET EIVÄT MYÖSKÄÄN HALUA MATUA MAAHAN
http://www.uusimaa.fi/blogi/418301-meita-kalvaa-arvokato Arvokeskustelu ja arvojen kunnioittaminen kuuluvat yhteiskunnan perustaan. Maahanmuuttajilla näyttää olevan paljon arvoja, joista he eivät jousta ja he eivät salli niiden väheksymistä. Sen sijaan kantaväestö joustaa, suvaitsee ja pyrkii sopeutumaan. Pakolaiskriisin shokin jälkeen on arvioitava, mistä arvoista suomalaiset eivät luovu.
Eipä ole vielä eronneet, vaan tähän saakka pelkkää markkinoiden spekulointia.
Jos ei voi käydä kauppaa vanhaan malliin, niin alkaa se jossain näkymään.
Sen verran tuosta oli etua, että punta romahti ja brittien nettikaupat taas edukkaita niin kauan kuin ei tule tullia ja alvia lisää.
Olisi kiva jos olisi sellainen sääntö että väärin ennustavia taloustieteilijöitä ja politikkoja saisi lyödä turpaan jokaisen väärän ennustuksen jälkeen !
Kaikki nauravat tuolle Timo Tyrväiselle joka pontevana TV:ssä povasi äänestystuloksen jälkeen suunnilleen maailmanloppua ja 10 vuoden laskukautta.
Eikä ollut Timo yksin ennustamassa. Suomalaisten ekonomistien ennustukset ovat jo vuosikymmeniä olleet sellaisella tasolla, että ihmetellä täytyy ovatko he todellakin saaneet jotain koulutusta. Ilman mitään vastuuta saa ennustaa mitä soopaa tahansa.
Huopikkaat huopikkaat äiti tahtoo piilottaa.
Olisi vaan pysynyt noissa hommissa.
Täällä pellet kommentoivat asiaa, jota ei ole edes tapahtunut. Miten niitä vaikutuksia voisi olla, kun eroa ei ole edes pantu vireille.
Ne vaikutukset olisivat jo tulleet jos olisivat tullakseen. Varsinainen ero on sitten pelkkä muodollisuus.
Mutkun mutkun meidän aivopesuyhteiskunta tykkää vain Eun piiskasta ja matuloista
No rakennusalalla on jo kova nousukausi käynnissä sanottiin uutisissa. Että silleen.
Ja miten tämä liittyy asiaan. BRITANNIA EI OLE ERONNUT EU:STA. Tottakai vaikutuksia tulee. Sen tietää jokainen, joka ymmärtää alkeet taloudesta ja kansainvälisistä suhteista. Mutta ne tulevat vasta sitten kun ero astuu voimaan.
Ne vaikutukset olisivat jo tulleet jos olisivat tullakseen. Varsinainen ero on sitten pelkkä muodollisuus. etetet
Ei pudonnut taivaskaan niskaan, vaikka sitä suomessa kauhulla odotettiin ja viimeisiä päiviä luettiin.
Iltapaskalehtien loistoimittajat tärisevät vieläkin sikiöasennossa. Vielä kun Trump voittas vaalit.
Aika olis taas tilata Himaselta tilanneselvitys valtakunnan taloudentilasta
Valheellinen, kiero tai tyhmä avaus.
Emme tiedä brexitin vaikutuksia, koska Britanniahan, ei ole vielä edes esittänyt eroilmoitustaan EU:lle ja yrittää siirtää sitä aina vain kauemmaksi.
(Se on briteille epämieluisa ja heidän etujaan välittömästi heikentävä/huonontava.)
Ennustampa, ettei varsinaista brexittiä tule koskaan edes tapahtumaan, vaan Britit yrittävät neuvotella itselleen erityissuhteen EU:n kanssa, jatkaakseen itselleen edullista vapaakauppaa EU-alueen kanssa. Toki äänioikeutensa he varmaankin joutuvat menettämään. mutta EU:n monet edut he yriittävät säilyttää.
Huvittavaa on ollut seurata kuinka muut EU-maat "kiusaavat" brittejä tyhmästä brexit ratkaisusta. Erikoisesti tämän saa tuntea nahoissaan uusi ulkoministeri Johnson, joka oli yksi brexittiä ajaneista brittipoliitikoista.
Nyt jo on nähtävissä, että EU-ero on briteille huono, karvas ja vastenmielinen ratkaisu
Ne vaikutukset olisivat jo tulleet jos olisivat tullakseen. Varsinainen ero on sitten pelkkä muodollisuus. ncvncnv
Britti-lehdissä on kahdenlaista juttua: Brexit-myöteiset ja -kielteiset. Saksan lehdet sen sijaan eivät millään luovuta mollaamasta Brexittiä.
Tänään on Telegraphin etusivulla tällainen toimitettu juttu, ehkä kolumni.
EU pensions are a self-indulgent relic, just like the EU itself, and a reminder of why we voted Leave
http://www.telegraph.co.uk/
[= EU-eläkkeet ovat omahyväinen jäänne, aivan kuten EU itse, ja muistutus siitä, miksi äänestimme Leave]
Mitä vikaa siinä on, että ansaitaan eläkettä sieltä missä työtä on tehty. Sivistysmaissa eläkettä kertyy työnteosta. Miksi EU:ssa tehtävä työ olisi poikkeus.
Löytyi juttu, voitte lukea.
EU pensions are a self-indulgent relic, just like the EU itself, and a reminder of why we voted Leave
http://www.telegraph.co.uk/news/2016/08/02/eu-pensions-are-a-self-indulgent-relic-just-like-the-eu-itself-a/
Jutusta+lainaus:
EU+pensions+are+a+self-indulgent+relic,+just+like+the+EU+itself,+and+a+reminder+of+why+we+voted+Leave
http://www.telegraph.co.uk/news/2016/08/02/eu-pensions-are-a-self-indulgent-relic-just-like-the-eu-itself-a/
"At+a+glance+|+Eurocrats'+pensions
++++-+22,000+retired+EU+officials
++++-+1,730+Britons+make+up+8%+of+retired+workforce
++++-+Brussels+pension+liability+estimated+at+€60+billion
++++-+Pension+payments+to+3,000+UK+officials+who+have+worked+in+the+EU+institutions+since+1973+at+risk
++++-+Average+EU+yearly+salary+is+approximately+€78,503
But+rather+than+diminish+our+appetite+for+Brexit,+the+current+episode+should+serve+as+a+reminder+of+why+we+wanted+to+leave+the+EU+in+the+first+place.+EU+pensions+are+an+absurdly+generous+relic+which,+like+so+many+initiatives+from+Brussels,+seem+organised+more+for+the+benefit+of+Eurocrats+than+member+states.+
Euros+60+billion+is+a+vast+sum,+yet+covers+the+pensions+of+just+22,000+officials+–+a+pot+of+euros+2.72+million+each.+That+figure,+and+the+obligations+of+members+states,+grows+with+every+passing+year.+All+the+more+reason+to+have+done+with+a+bloated+and+self-serving+regime.
If+the+EU+chooses+to+dig+in+its+heels+over+this+issue+at+a+time+when+it+is+inflicting+punishing+budget+cuts+in+Greece+and+beyond,+then+the+tide+of+Euroscepticism+on+the+Continent+will+only+lap+higher.
Rather+than+be+downcast,+Brexiteers+should+be+cheered+by+the+pensions+spaat.+It+shows+how+desperate+Brussels+is+for+cash.+Potential+contributions+of+a+departing+Britain+to+the+EU+budget,+therefore,+will+be+a+serious+bargaining+chip+in+Brexit+negotiations.+Moreover,+a+protracted+dispute+over+the+largesse+bestowed+upon+a+gilded+few+Eurocrats+damages+Brussels+far+more+than+Britain.+"
[=+Yhdellä+silmäyksellä+|+Eurokraattien+eläkkeet
+++++-+22000+eläkkeellä+EU-virkamiesten
+++++-+1730+britit+muodostavat+8%+eläkkeellä+työvoimasta
+++++-+Bryssel+eläkevastuun+arviolta+€+60+miljardia
+++++-+Eläkemaksut+3000+UK+virkamiehille,+jotka+ovat+työskennelleet+EU:+n+toimielimissä+vuodesta+1973+vaarassa
+++++-+EU:+n+keskimääräinen+vuosipalkka+on+noin+€+78+503
Mutta+sen+sijaan,+että+vähentäisi+meidän+ruokahalua+Brexittiin,+nykyinen+jakso+pitäisi+olla+muistutus+siitä,+miksi+halusimme+lähteä+EU+ensiksi.+EU+eläkkeet+ovat+järjettömän+antelias+jäänne,+joka,+kuten+niin+monet+aloitteet+Brysselistä,+näyttävät+olevan+järjestetty+enemmän+eurokraattien+hyödyksi+kuin+jäsenvaltioiden.+
Euroa+60+miljardia+on+valtava+summa,+mutta+kattaa+eläkkeet+vain+22+000+virkamiehelle+-+potin+2+720+000+euroa+kullekin.+Tämä+luku,+ja+jäsenvaltioiden++velvoitteet,+kasvavat+vuosi+vuodelta.+Sitä+suuremmalla+syyllä+tehneen+kanssa+pöhöttynyt+ja+itsekästä+järjestelmää.
Jos+EU+haluaa+kaivaa+sen+kannoilla+tätä+asiaa+nyt,+kun+se+on+aiheuttamalla+rankaisee+budjettileikkaukset+Kreikassa+ja+sen+ulkopuolella,+sitten+euroskeptisismin+tulva+mantereella+toimii+vain+korkeammilla+loiskeilla.
Mieluimmin+kuin+oltaisiin+alamaissa,+Brexitin+kannattajia+tulisi+iloahduttaa+eläke+spaat(?).+Se+osoittaa,+kuinka+epätoivoisesti+Bryssel+käteisen+perässä.+
Mahdolliset+osuudet+lähtevän+Britannian+EU:n+talousarvioon,+siksi+on+vakava+pelinappulana+Brexit+neuvotteluissa.+Lisäksi+pitkittynyt+kiista+runsaskätisyys+suonut+kullattu+muutama+eurokraatit+vahingoista+Bryssel+paljon+enemmän+kuin+Britanniassa."]
Voi pyhä yksinkertaisuus. Britannia ei ole vielä edes jättänyt eroanomusta. Miten ero voisi vaikuttaa, ennen kuin on erottu. Miksi luulette, että pääministeri lykkää eroanomuksen jättämistä. Yrittää siirtää niitä vaikutuksia mahdollisimman pitkälle.
No, niin tarkemmin saisi jo puhua. Mä en ole seurannut tällä viikolla, kuitenkin Theresa May:n valinnan jälkeen lehdissä oli ainakin väitteitä, ensin, että Britannia ei eroa vielä vuoteen EU:sta.
Tarkka syy voisi olla vaikka selvittelyt, koska Brexit-kampanja oli kova taistelu 24 t/ vrk tms. Sitten luin toisen kerran taas tästä, että Brexit tulisi voimaan 2 vuoden päästä, löysin linkit, laitoin ne tänne jonnekin. Nyt ei taas sen suurempaa "analyysia". Voisi tietenkin tehdä hakua "EU articla 50 Brexit".
Tallensin osan linkeistä Business insiderissa voisi olla jotain mutta muissakin.
Haku: "brexit article 50"
The mechanics of leaving the EU – explaining Article 50
http://openeurope.org.uk/today/blog/the-mechanics-of-leaving-the-eu-explaining-article-50/
What is article 50 and why is it so central to the Brexit debate?
http://www.theguardian.com/politics/2016/jun/25/article-50-brexit-debate-britain-eu
[Varoitus, Quardianista. Tästä lehdestä, se on aina vähän vastaan EU:sta eroa, "sossudemari-"ja suvakkilehti]
What is Article 50 of the Lisbon Treaty?
http://www.theweek.co.uk/brexit/72965/article-50-and-the-lisbon-treaty-how-brexit-will-unfold
What is Article 50 and why is it key to Brexit? What happens next explained
http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/what-article-50-means-brexit-8272464
There's a loophole in Article 50 that lets Britain back into the EU whenever we want
Jim Edwards
Jul. 21, 2016, 12:59 PM 2,100
http://www.businessinsider.com/brexit-how-does-article-50-work-2016-7?r=UK&IR=T&IR=T
Ne vaikutukset olisivat jo tulleet jos olisivat tullakseen. Varsinainen ero on sitten pelkkä muodollisuus. puiopuiopuiop
"Ne vaikutukset olisivat jo tulleet jos olisivat tullakseen. Varsinainen ero on sitten pelkkä muodollisuus. puiopuiopuiop "
Ekonomisti-toimittaja Ambrose Evans-Prichardt Telegraphista kirjoitti eilen aiheesta, että Brexitin kova vaikutus tulee briteille taas uudestaan, kun maailman enegiasta tulee joku käänne laskuun. Siihen en päässyt, mutta valuutta ja kansantalous on kaiken aikaa elävä, nousua ja laskua, riippuu siitä, miten hoidetaan.
Britit yrittävät selvitä hengissä, sillä aikaa kun
eurooppa vetää itseään kiireellä kiikkuun
merkkelin heiluttaessa tahtipuikkoa
Voittajana selviää: britannia. G.grats
ja sekös m.akkaa suututtaa.
Aloittajalle tiedoksi se ettei brexit ole vielä oikeasti edes toteutunut.
Ne vaikutukset olisivat jo tulleet jos olisivat tullakseen. Varsinainen ero on sitten pelkkä muodollisuus. kerkerkerk
Brexit oli viisain päätös mitä britit on tehneet sitten sodan julistuksen saksalle yli 60 vuotta sitten,valtaisa säästö kun ei tarvitse syytää rahaa muille valtioille. Suomella sama edessä ihan lähitulevaisuudessa ,meistä tulee vapaat
Höpö höpö. Suomi on viimeinen lähtijä. Suomi ei ole koskaan missään asiassa ensimmäisten joukossa.
Ensin pitää hoitaa asiat valmiiksi Eu:n suuntaan, jonka jälkeen eroprosessi voidaan käynnistää. Britit selviävät erosta voittajina, koska Saksa ja Ranska ei voi haistattaa paskoja Briteille, vaan ehtoihin on suostuttava.
Toisin se on tämä tanan Suomen talous. Eilen oli taloussanomissa kolumni, joka vihjasi, että valtion tulisi olla kuitenkin mukana yrittämässä itsekin. Sinne kävi taas kenties hiiri bryssälästä laittelemassa negatiivisia peukkuja, liekö tuolla vielä vakoiluohjelma koneessa. Laittaa aina eu-kriittisille, vaikka itse kommentti ei suoraan olisi eu-kriittinen, joten epäilyttää. Ko. tyyppi ei anna suomen irrota, tai ainakin luulisi näin käyvän.
Jos tuo hallitus panisi maan asiat nyt sellaiseen "kuosiin", että seuraava askeli onnsituisi eli Fixit.
Useita hankkeita kansanäänestyksistä on vireillä. Italia, Unkari, olikohan joku vielä. Meitä ei koskaan edes mainita, koska fasistien näkyvä linja on nettomaksajuus. No, tuo eläkevarma ei ainakaan eroa, kaikki tällainen on "tiellä" erossa.