Jedit uskontona Australiassa

Jedi.
Tuolla sanalla kaikkiaan 58 053 australialaista vastasi, kun heiltä kysyttiin uskonnollista vakaumusta vuoden 2006 väestönlaskennassa. Vuonna 2011 näitä "jedejä" oli jo 64 390: hieman vähemmän kuin sikhejä, mutta aavistuksen enemmän kuin seitsemännen päivän adventisteja.

Australiassa tehdään viiden vuoden välein mittava väestönlaskenta, jossa kerätään useita erilaisia taustatietoja. Selvityksen tekee tilastoista vastaava virasto ABS.

Elokuun 9. pidetään jälleen väestönlaskenta, ja uskonnottomia edustava Atheist Foundation of Australia (AFA) on huolissaan jedien nousun jatkumisesta.

Australian ateistit eivät murehdi näiden Tähtien sota -elokuvista tuttujen, rauhan ja oikeuden vartijoiden ylivaltaa tai galaktisen energiatasapainon järkkymistä. Huoli on huomattavasti arkisempi – ja ymmärrettävämpi.
"Jedit" lasketaan uskontoa tunnustaviksi

Brisbane Times -lehti kertoo, että jedi-ilmiö alkoi jo vuonna 2001. Tuolloin sähköpostitse levisi tieto, jonka mukaan hallituksen olisi virallisesti tunnustettava uusi uskonto, mikäli sille löytyisi väestönlaskennassa yli 8 000 kannattajaa. Väite oli perätön, mutta se ei estänyt Tähtien sota -faneja aloittamasta valtavaa jedikampanjaa.

Nyt AFA toivoo vitsin vihdoin vanhenevan, koska "jedit" sotkevat tilastot ja saavat Australian näyttämään uskonnollisemmalta kuin se todellisuudessa on. Tämä johtuu siitä, että jedit ja muut epäviralliset uskonnot niputetaan laskennassa ryhmään "määrittelemätön" sen sijaan, että ne laskettaisiin "ei uskontoa" -kategoriaan.

– Ihmisten ei kannattaisi haaskata vastaustaan, sanoo AFAa johtava Kylie Sturgess Brisbane Timesille."

http://yle.fi/uutiset/tekevatko_jedit_paluun__tahtien_sodasta_kumpuava_pila_sotkee_australian_vaestonlaskentaa/9067133

Mielestäni taas on hyvä, että on ns. "pilauskontoja" joille voidaan antaa verotusoikeus tai verovapaus maasta ja lakipykälistä riippuen, kuten mille tahansa uskonnolle, uskonnosta riippumatta. Jolla osoittaa miten hölmöjä kaikki uskonnot loppujen lopuksi ovat. Ja minkälaisilla yhtä tyhjillä perusteilla voidaan minkätahansa uskonnon erityisasemia selitellä.

11

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DRHouse

      Jediys on muuten tunnustettu uskonnoksi myös Briteissä. Googlettamalla "jediism" löytyy lisätietoa.

    • hupussa.työkkäriin

      wikipediasta:
      "In 2010, a man who described himself as a "Star Wars follower" and "Jedi Knight" was thrown out of a Jobcentre in Southend, Essex, for refusing to remove his hood, and later received an apology. The man said that "The main reason is I want to wear my hood up, and I have got a religion which allows me to do that."[14]"

      On se kanssa kun ihmisen pitää perustaa uskonto saadakseen pukeutua haluamallaan tavalla. Ja tehdä muita juttuja.

      Tuli vaan mieleen että eikö se ihmisen vapaus yleisenä periaatteena olisi sittenkin parempi.

    • ihmettelevä.ii

      Ateistit ovat huolissaan kun ihmiset uskoo uusiin uskontoihin vaikka ne itse uskoo ateismiin.

      Ateistin mielestä kukaan muu ei saa uskoa mihinkään muuhun kuin ateismiin tai ateistit alkaa huolestua äänekkäästi.

      Mutta jos ateistit kuitenkin haluatte huolestua uskomisesta pilauskontoon niin ettekö voisi ensin huolestua omasta uskostanne pila-ateismiin?

      • DRHouse

        Emme me ole lainkaan huolissamme jediismistä. Pikemminkin naureskelemme (ainakin vertauskuvallisiin) partoihimme sitä miten esmes te kristityt ette tajua että uskontonne on aivan samanlaista kuin vaikkapa tuo jediismi, dudeismi ta cargo-kultit...


      • Me.Kristityt

        Pitäiskö meidän kristittyjen huolestua ateistein lukemisen ymmärtämisestä?

        "Elokuun 9. pidetään jälleen väestönlaskenta, ja uskonnottomia edustava Atheist Foundation of Australia (AFA) on huolissaan jedien nousun jatkumisesta."

        niin että olettekko huolissanne vai kirjoitatteko aina vain p****a ?

        Onko luetun ymmärtäminen kielletty ateisteilta?


      • kaikkia.ei.siunattu
        Me.Kristityt kirjoitti:

        Pitäiskö meidän kristittyjen huolestua ateistein lukemisen ymmärtämisestä?

        "Elokuun 9. pidetään jälleen väestönlaskenta, ja uskonnottomia edustava Atheist Foundation of Australia (AFA) on huolissaan jedien nousun jatkumisesta."

        niin että olettekko huolissanne vai kirjoitatteko aina vain p****a ?

        Onko luetun ymmärtäminen kielletty ateisteilta?

        "Onko luetun ymmärtäminen kielletty ateisteilta?"

        Ei se kielletty ole, he eivät vain kykene ymmärtämään.


      • Oudoksuva
        kaikkia.ei.siunattu kirjoitti:

        "Onko luetun ymmärtäminen kielletty ateisteilta?"

        Ei se kielletty ole, he eivät vain kykene ymmärtämään.

        Tai jollakulla vaan pyyttyy ymmärrys siitä että ateisteilla ei ole auktoriteetteja jotka kiinnostaisivat, toisin kuin esim. uskovaisten papit, munkit, pyhät miehet jne.


      • kiinnnnostunuteikirj
        Me.Kristityt kirjoitti:

        Pitäiskö meidän kristittyjen huolestua ateistein lukemisen ymmärtämisestä?

        "Elokuun 9. pidetään jälleen väestönlaskenta, ja uskonnottomia edustava Atheist Foundation of Australia (AFA) on huolissaan jedien nousun jatkumisesta."

        niin että olettekko huolissanne vai kirjoitatteko aina vain p****a ?

        Onko luetun ymmärtäminen kielletty ateisteilta?

        "Nyt AFA toivoo vitsin vihdoin vanhenevan, koska "jedit" sotkevat tilastot ja saavat Australian näyttämään uskonnollisemmalta kuin se todellisuudessa on. Tämä johtuu siitä, että jedit ja muut epäviralliset uskonnot niputetaan laskennassa ryhmään "määrittelemätön" sen sijaan, että ne laskettaisiin "ei uskontoa" -kategoriaan."
        Ei pitäisi, mutta esim sinun olisi hyvä lukea jutut ihan loppuun asti, eikä ihan heti ensimmäisenä ruveta vasiten vittuilemaan ihmisille.


      • voima.kanssanne

      • fda

        "Ateistit haluavat omia tämänkin vaihtoehto/uususkonnon ateismin piiriin?"

        Ymmärrätkö itsekään mistä kirjoitat?


    • fda

      Ihan ok, samanlainen uskonto kuin kaikki muutkin mutta hieman harmittomampi. Suurin osa taitaa tietää, että tämäkin on tekaistu uskonto, mutta näinhän ne muuttuvat muutkin tekaistut uskonnot usein oikeiksi. Joskus ne ovat lähteneet vakavista lähtökohdista kuten cargo-kultit tai prinssi Andrewn palvonta vuoren jumalana, mutta joskus ihan vaan ahneudesta ja rahanhimosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      104
      1891
    2. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      58
      1699
    3. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      15
      1641
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      144
      1639
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      103
      1599
    6. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      85
      1577
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      285
      1337
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      119
      1279
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1150
    10. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      1111
    Aihe