Uskomisen (sietämätön) helppous

Uskominen on helppoa. Jokainen uskoo siihen, mitä itse pitää totena. Sen sijaan uskominen siihen, mitä ei ole henkilökohtaisesti havainnut todeksi, on väkinäistä, kestämätöntä ja oikeastaan mahdotonta. Siinä on kyse uskottelusta.

Sellaisiin seikkoihin uskomista, jotka jokainen normaaliaistein varustettu ihminen pystyy itse helposti havaitsemaan, ei pidetä sietämättömänä. On helppo olla yhtä mieltä siitä, että vedessä iho kastuu ja auringossa ja tuulessa se kuivuu. Tällaisten asioiden tarkistaminen on helppoa. Kun uskominen kohdistuu asioihin, joiden tarkistaminen on hankalaa ja vaatii enemmän vaivannäköä, uskotteluun turvautumisen riski kasvaa.

Jumalaan uskominen voi olla joko todeksi havaittuihin asioihin uskomista tai uskottelua. Kumpikin tapa saattaa näyttää sietämättömän/ liian helpolta.

Uskominen voi vaikuttaa sietämättömän helpolta mm silloin

1. kun yksinkertainen Jeesukseen uskominen tuntuu kristitystä liian vähäpätöiseltä maallisten todisteluiden rinnalla. Hän voi alkaa lievittää tätä itselleen sietämätöntä tilaa tarttumalla sellaisiin todisteisiin, joita hän arvelee ympärillään olevan maailman kuuntelevan. Hän vetoaa Raamattuun, oppisuuntiin, instituutioihin, tutkijoihin ja teologeihin ikään kuin niiden pelkkä olemassaolo todistaisi sen, mihin uskotaan.

2. kun ei- uskova törmää uskoaan markkinoivaan ihmiseen, jonka oma usko on pelkkää uskottelua, ja joka ei elä tasapainoisessa ja toimivassa suhteessa Jumalaansa. Tämä luonnollisesti herättää ei- uskovassa perustellusti halveksunnan tunteita.

3. kun ei- uskova tulee kontaktiin uskossaan koetellun kristityn kanssa, joka kunnioittaa muiden näkemyksiä, kykenee asialliseen keskusteluun ja elää Jumalansa ja itsensä kanssa niin tietoisessa rauhassa, ettei pyri todistelemaan uskonsa erinomaisuutta tai tyrkyttämään sitä.

2

169

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitkäänuskossa

      Kyllä usko on Jumalan lahja ja ei sitä tyrkyttämällä toisen jakeluun lastata. Ja jokaisella on myös se oma etsikon aikansa. Uskossa olevan tulisi aistia tämä ja olla tyrkyttämättä asioita silloin kun niille ei ole tarvista. Jos myyntimies tulee kauppaamaan minulle pölynimuria, niin kyllähän se tympii, jos sanon että ostin juuri sellaisen viime viikolla, mutta kaupparatsu hellitä vaan jatkaa väkisin kaupantekoa.
      Uskovana tulisi jatkuvasti rukoilla ja olla korvat avoinna todella etsiville sieluille. Huono esimerkki, mutta kuvannee jollain tapaa, mitä yritän sanoa.

      • turhaapuhetta

        ..ja sinä sama nimimerkki toisessa kesustelussa halveksit ja tuomitset rikottua ihmistä? Pitäisit ajatuksesi ominasi? Kaikenlaista myyntimiestä tosiaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      68
      1105
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1064
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      933
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      65
      875
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      860
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      817
    7. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      20
      770
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      57
      766
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      741
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      676
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      661
    12. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      623
    13. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      617
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      612
    15. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      610
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      129
      609
    17. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      82
      596
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      594
    19. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      590
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      569
    Aihe