Uskominen on helppoa. Jokainen uskoo siihen, mitä itse pitää totena. Sen sijaan uskominen siihen, mitä ei ole henkilökohtaisesti havainnut todeksi, on väkinäistä, kestämätöntä ja oikeastaan mahdotonta. Siinä on kyse uskottelusta.
Sellaisiin seikkoihin uskomista, jotka jokainen normaaliaistein varustettu ihminen pystyy itse helposti havaitsemaan, ei pidetä sietämättömänä. On helppo olla yhtä mieltä siitä, että vedessä iho kastuu ja auringossa ja tuulessa se kuivuu. Tällaisten asioiden tarkistaminen on helppoa. Kun uskominen kohdistuu asioihin, joiden tarkistaminen on hankalaa ja vaatii enemmän vaivannäköä, uskotteluun turvautumisen riski kasvaa.
Jumalaan uskominen voi olla joko todeksi havaittuihin asioihin uskomista tai uskottelua. Kumpikin tapa saattaa näyttää sietämättömän/ liian helpolta.
Uskominen voi vaikuttaa sietämättömän helpolta mm silloin
1. kun yksinkertainen Jeesukseen uskominen tuntuu kristitystä liian vähäpätöiseltä maallisten todisteluiden rinnalla. Hän voi alkaa lievittää tätä itselleen sietämätöntä tilaa tarttumalla sellaisiin todisteisiin, joita hän arvelee ympärillään olevan maailman kuuntelevan. Hän vetoaa Raamattuun, oppisuuntiin, instituutioihin, tutkijoihin ja teologeihin ikään kuin niiden pelkkä olemassaolo todistaisi sen, mihin uskotaan.
2. kun ei- uskova törmää uskoaan markkinoivaan ihmiseen, jonka oma usko on pelkkää uskottelua, ja joka ei elä tasapainoisessa ja toimivassa suhteessa Jumalaansa. Tämä luonnollisesti herättää ei- uskovassa perustellusti halveksunnan tunteita.
3. kun ei- uskova tulee kontaktiin uskossaan koetellun kristityn kanssa, joka kunnioittaa muiden näkemyksiä, kykenee asialliseen keskusteluun ja elää Jumalansa ja itsensä kanssa niin tietoisessa rauhassa, ettei pyri todistelemaan uskonsa erinomaisuutta tai tyrkyttämään sitä.
Uskomisen (sietämätön) helppous
2
125
Vastaukset
- pitkäänuskossa
Kyllä usko on Jumalan lahja ja ei sitä tyrkyttämällä toisen jakeluun lastata. Ja jokaisella on myös se oma etsikon aikansa. Uskossa olevan tulisi aistia tämä ja olla tyrkyttämättä asioita silloin kun niille ei ole tarvista. Jos myyntimies tulee kauppaamaan minulle pölynimuria, niin kyllähän se tympii, jos sanon että ostin juuri sellaisen viime viikolla, mutta kaupparatsu hellitä vaan jatkaa väkisin kaupantekoa.
Uskovana tulisi jatkuvasti rukoilla ja olla korvat avoinna todella etsiville sieluille. Huono esimerkki, mutta kuvannee jollain tapaa, mitä yritän sanoa.- turhaapuhetta
..ja sinä sama nimimerkki toisessa kesustelussa halveksit ja tuomitset rikottua ihmistä? Pitäisit ajatuksesi ominasi? Kaikenlaista myyntimiestä tosiaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27017576Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18812481Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El736222MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny345158Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään775038Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.574184Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja513773Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003702NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun673486Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463169
