Perjantai oli viimeinen työpäivä... nyt saa nauttia olosta ja nostella rahaa tekemättä mitään.
Se on vasta ihmisen elämää, kun ei tarvi raataa. Tätä päivää olen odottanut.
Saa kerrankin tehdä mitä haluu.
Ansiosidoonita tulee, sitten tulee asumistukee ja tt tukee. Ja kaikki tekemättä yhtään mitään.
Ihan kuin lisi ministeri tai kansanedustaja, senkun on vaan ja rahaa tulee.
Se on vasta ihmisen elämää, kun ei tarvi raataa. Tätä päivää olen odottanut.
Saa kerrankin tehdä mitä haluu.
Ansiosidoonita tulee, sitten tulee asumistukee ja tt tukee. Ja kaikki tekemättä yhtään mitään.
Ihan kuin lisi ministeri tai kansanedustaja, senkun on vaan ja rahaa tulee.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen ollut jo 10 vuotta työtön ja tienannut yli 100 000 euroa josta olen säästänyt 20 000 euroa. Loput meni elämiseen. Kyllä kannattaa olla työtön. Töissä ollessani en tianannut 5 vuodessa kun jotain 10 000 euroa kun sain 9 euroa päivässä palkkaa.
Se on tosiaan työn jälkeen ylellisen tuntuista, kun työttömänä on ja ansiosidonnainen juoksee.
Tosin anssi loppuu sitten kuitenkin jossain vaiheessa. Jos ei ole kohta eläköitymässä, on työmarkkinatuella sitten selvästi ikävämpää, kun ei ole rahaa juuri muuhun kuin elossa pysyttelemiseen.
Itse totesin vuoden työhaun jälkeen, ettei uudelleentyöllistyminen kovin helppoa ole. Toisen anssivuoden päässä häämötti työmarkkinatuki, joten päätin lopettaa tupakoinnin. Sillä säästyi 50 euroa kuukaudessa (1 aski riitti 3 päivää), joten parani sekä terveys että talous. Ja tarpeellinen oli päätös, kun töitä ei sittemmin ole näkynyt.
Työttömyyestä pitää nauttia, se on ihmisen parasta aikaa. Ihminentarvii omaa aikaa ja tehdämitä itse haluu ja koska haluu, ilman että kellomäärittelee ja joku muu mitä teet ja miten teet, se luo stressiä.
Itse tein työhuoneen jossa teen kaikkea askartelusta, puutöistä ja ompelusta ym kaikkea kivaa sillon kun haluun, jos hn haluu en tee mitään. Oman elämän hallinta on se paras juttu, vapaa tekeen omia asioita millon haluut.
Olin koko kesän lomalla ja löhöilin rannalla samalla kun tilille tuli rahaa.
On typerää tehdä rahan eteen yhtään mitään. sitä pitäisi van tulla jokaiselle. Jos haluu lisää sitten voi tehdä jotain jos haluu, mutta muuten jokaiselle pitäisi tulla vaan 5600 e kk rahaa.
Nyt tiedätte mitä on viljelijöiden elämä paitsi ne saa moninkertaiset sosiaaliavustukset kuin te !