Johtuukohan vihapuhe henkisestä kehittymättömyydes

fdghjgfhjklöä

Ainakin siltä vahvasti vaikuttaa

18

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain.kaksi.päivää

      Suvakismi puolestaan johtuu aivojen kehityshäiriöstä. Ne ovat lakanneet kehittymästä kahden päivän sikiövaiheen jälkeen. Ja se näkyy vihaåuheena jota suvakit käyttävät päivittäin.

    • muualla

      Itsesuojeluvaistosta ja realismista. Onhan tuo jo nähty mitä matut suomeen on tuoneet, vaikka kuinka katselisi maailmaa ruusunpunaisten lasien takaa.

    • uiouiooiuuio

      Vihapuheesta jaksaa jankata vain aloittajan kaltaiset sahapukin tasolle henkisesti jämähtäneet uivelot.

    • voijohtuavaikka

      Niin, kenen henkisestä kehittymättömyydestä?

      Kuuntelijan vai puhujan?

      Melkein väittäisin että paljon yleisempää tämä on vastaanottajapuolella.

    • Oikea-analyysi

      Suvakeilla rasismi Suomalaisia kohtaan on erittäin voimakasta, joten henkisen kehittymättömyyden on osoitettu jo tutkimuksissa olevan ensisijaisen syyn viha- ja rasismi puheisiin.

      • Sukupuun-kairaaja

        Henkisesti kehittymättömät ovat todettu geneettisesti olevan syvältä slaavilaisesesta itäisiltä geeniperimä alueilta.
        .
        Tämä yhdistettynä lähi-idän ja sen ympäristön alueen väestön kanssa geneettisestä sekoittumisesta lisää voimakkaasti perimässä heikkolahjaisuutta.
        .
        Se on Suomen tulevaisuuden kannalta dramaattista.


    • mitäseon

      Mitä sä puhut?
      Ei suomessa ole vihapuhetta eikä rasismia

      laita esimerkki vihapuheesta

    • Anttipekka1

      Aloittaja vaikuttaa olevan 100% oikeassa.

      • EskoJosefiina.2on1

        Aivan!


    • MiteNnon

      Johtuvatko viharikokset myöskin henkisen kehityksen puuttumisesta?

      • vaseliinilaita

        Siltäpä tuo hyvin paljon näyttää.


    • Psykologi_Tri

      Vihapuhe johtuu mm ennakkoluuloisuudesta, itsekkyydestä, sivistymättömyydestä, paremmuudentunteesta sekä patoutuneesta vihasta esimerkiksi työelämässä tai lapsuudessa koettujen vääryyksien takia.

      • RasistitHelvettiin

        Tai sitten ihan vain kusipäisyydestä.


    • vähät.eväät

      Juuri sen takia niitä öyhöttäjiä kutsutaankin vähäpojiksi.

      • ymmällä

        Onko totta että Kokkolassa on taas mustamies raiskannu naisen keskellä päivää?


    • Ja tarkennapa mikä on vihapuhetta, ainoastaanko se, mikä kohdistuu näihin korkeakoulutettuihin maahanmuuttajiin?
      Tämä vihapuhe ja kiihotus kansanryhmää vastaan tuntuu olevan näinä aikoina ainoita rikoksia, joista seuraa ankara rangaistus ja median jakamaton huomio, kun nämä rikokset kohdistuvat laittomiin maahantunkeutujiin.
      Kuitenkin maassa on voimassa laki, jossa yhtälailla panettelu, perättömien ja tosipohjaistenkin yksityistietojen levittely on lailla määrätty rangaistavaksi teoksi, vaan kas kummaa vihapuhe ei olekaan vihapuhetta kun se kohdistuu kantaväestöön.
      Nyt olisi niin hemmetin mielenkiintoista, kun joku selvittäisi tämän eron näiden kahden vihapuheen välillä, minulle se on erittäin epäselvää, ellei sitten jossain salaisessa sopimuksessa (kassakaapitetussa tietenkin) ole luokiteltu kantasuomalaisväestö jo lainsuojattomien kastiin, kastiin joilla on vain näennäisoikeuksia näennäisdemokratiassa.

    • evlutter

      No onpas hirveä vihapuhe! Minä en tykkää naapurin akasta enkä siskonveljen pojasta joka lemmiskelee naapurin pojanpojan kanssa. Se on sentään värikäs ihminen!

    • LapinSOMALI

      Rasismi omakohtaisesti on pelkoa. Ei uskalleta tutustua, ei ole elämässä ihon väriltään, uskonnoltaan jne. Erillaisia ihmisiä ja ne pelottaa koska erillaisia.

      Kun tutustuu ennakkoluulot hälvenee. Olkaa onnellisia että meitä on erillaisia. Se on rikkaus mutta en minä sitä nähnyt eikä muutkaan joiden elinympyrä on kilometrejä.

      Myönnän että pelkäsin ennen paljon erillaisuutta. Pelkään edelleen. Pelkään valkoihoisiakin edelleen ja aina pelännyt kun ennakkoluuloja voi olla moneen asiaan.

      Pitää silti muistaa että ihmiset on yksilöitä eikä leimata kaikkia jos yksi mokaa. Ennakkoluuloja voi purkaa tutustumalla.

      Tutustuin töissä tummempi ihoisiin ja olivat ihan samanlaisia kuin muutkin. Samoja ajatuksia, tulevaisuuden haaveita ja kivoja muistoja mitä jokainen haluaa. Oon kiitollinen siitä koska se purki ennakkoluulojani.

      Työttömiäkin vihataan.

      Työtön hakee 0/kk kidutettuna töitä koska pakko niin silti vihataan. Jos ei hae niin silti vihataan. Ihan sama mitä tekee niin aina vihataan. Entä jos sun paras kaveri leimataan ja työttömyys kutsuu vihaat sitten sitäkin. Vihataan että ei leimata. Onko salaisuuksia aivoissa ja vihataan niin lujaa että se suojaa leimalta. Entä jos kaikki saa leiman tulevaisuudessa silti. Kaipaisitko myötätuntoo? Sinäkin jolla korvat alkaa soimaan huomenna kun heräät? Vihataan lisää äkkiä ettei vaan omat korvat soi ja PALJASTU ....... menneisyydestä. Entä jos korvasi soi jo nyt etkä sitä edes itse kuule!

      Entä jos lapin somali on olemassa että nostan vihaajia esille ja ne leimataan. Tämä on minun työni. Kirjoittaa ihmisoikeuksista ja kristillisestä uskostani. Yritän pitää moraalia yllä. Maailma hukkuu saastaan ja paskaan silti.

      Miksi yhteiskunta antaa minun ITKEÄ KÄRSIMYSTÄ täällä julkisesti kun voisi lukita minut suljetulle jo tänään. SSRI suuhun, ovi kiinni ja paska kirjoittelut ohi heti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      110
      2338
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      66
      1445
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      232
      1218
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1155
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      11
      1128
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1065
    7. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      962
    8. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      959
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      948
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      43
      928
    Aihe