Kaikkitietävät protestantit

Kristittynä

Rodella ärsyttää suomessa varsinkin vapaiden suuntien tuomitseva asenne katolilaisia,ortodokseja jopa ev.lut kristittyjä kohtaan. Tunnetteko ketään esm katolilaista tai ortodoksia ja olette keskustelleet heidän kanssaan? Jospa Kristus saisi edes hieman sijaa meissä niin voisimme keskittyä oikeesti tärkeisiin asioihin.

3

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PasiToivonen

      Vapaiden suuntien kristityistä juuri kukaan ei tuomitse ortodokseja (johtunee Venäjän johdon homovastaisesta linjasta). On muutama sellainen jotka tuomitsevat katolilaisuuden, Ev. Lut. Kirkon tuomitsijoita on enemmän.

      • Kristittynä

        Jos kokonais määrä on esm 10.000. Onko silloin 1000 paljon vai muutama? Jos kokonais määrä on 1 miljoona, 1000 voisi olla muutama.
        Itse en ole yhden ainoatakaan ns.kristittyä tavannut Suomessa joka ei olisi paheksunut katolisen kirkon jäseniä,paavia,toimintaa jne. Taitaisi olla tarpeeksi syynäämistä jokaisella omissa tekemisissä.


    • UskovaNoora

      Minusta eri kristilliset (pää-) kirkot, joita ovat katolilaisuus, protestanttiset suunnat ja ortodoksisuus, loistavat kukin jossain evankeliumin osassa kirkkaimmin.

      Minusta katolilaisuus loistaa luomiseen liittyvissä aspekteissa (ihmiskäsitys, ihmisarvo, perhe). Protestanttiset suunnat, kuten luterilaisuus, loistaa sovituksessa (syntien tunnustus, ristinsovitus, armo). Ortodoksisuus loistaa ylösnousemuksessa (voitto kuolemasta, iankaikkisuuden odotus).

      Kun olen etsinyt netistä artikkeleita liittyen eutanasiaan ja aborttiin, syvällisin ja loogisin opetus, mitä olen aiheesta löytänyt, on ollut katolilaista. Kärsimykseen ei voi ottaa kantaa ilman, että ottaa kantaa ihmisarvoon (ja keskustelut eutanasiasta ja abortista ovat aina keskustelua kärsimyksestä ja ihmisarvosta).

      Kuulun itse luterilaiseen kirkkoon, mutta pidän eri kristillisten kirkkokuntien opetusta rikkautena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2368
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      182
      2038
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      2007
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1718
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1663
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      165
      1374
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      191
      1302
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      25
      1186
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      992
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe