"Mistä maahanmuutto johtuu"

IlkimyksenUutispalvelu

5

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fda

      Kyllähän tuossa monta hyvää pointtia oli, vaikka alkoikin perustelemattomalla salaliittoteorialla. Tietysti tällaisten puheenvuorojen arvoa laskee se, että ukko kuvittelee olevansa profeetta. Eipä taida tälle palstalle kuulua kuitenkaan tuokaan juttu.

    • Epäjumalienkieltäjä

      Minusta on kummallista, että maahanmuuttoa yksinkertaisesti paremman elämän toivossa pidetään jotenkin moraalisesti arveluttavana. Miksi suomalaisia lähti massoittain Ruotsiin 1970-luvulla ja 1800/1900 lukujen vaihteessa Amerikkaan? Olivatko he jotain niljakkaita opportunisteja?

      Yliopistojen oppilasvaihto on aktiivista ja työmarkkinoilla pidetään myös suuressa arvossa sitä, että hakijalla on työkokemusta myös ulkomailla.

      Tietenkin on maahanmuuttopolitiikan asia määrittää miten paljon työperäistä maahanmuuttoa haluamme ja millä kriteereillä, mutta ei siinä, että joku haluaa parempaa elämää, vaikka ei hädänalainen olekaan, ole mitään tuomittavaa tai väärää.

    • seeioleväärinnnnnnnnnnn
    • Millähän lailla juutalainen haluaisi puhdistaa protestanttista kirkkoa?

    • sdt9

      Suomeen viime syksystä alkaen tuleiden pakolaisten tulo Suomeen johtuu ainakin siitä, että muut maat eivät pitäneet kinni Dublinin sopimuksesta, Ruotsi mm. oikein tietoisesti auttoi pakolaisia matkustamaan Ruotsin läpi pohjoiiseen ja siellä Torniossa rajan yli Suomeen.

      Toinn syy oli se että pm Sipilä lupasi talonsa pakolaisten käyttöön, ja uutinen levisi kautta maailman. HS:n jutussa pakolaiset olivat vihaisia Sipilälle, kun eivät päässeetkään hänen taloonsa asumaan. Sanoivat että "olisimme voineet mennä muualle".

      Kuinkakohan moni tuli Sipilän lupauksen houkuttelemana, ja kunka paljon se on tullut ja tulee edelleen Suomelle maksamaan. Ja Kepu se vaan porskuttaa edelleen galluppien kärjessä.

      Ja sitten Sipilä ei edes pitänyt lupaustaan vaan jollain turvallisuuteen liittyvällä seli-selityksellä ja verukkeellapäätettiinkin että Sipilöiden taloon ei pakolaisia majoitetakaan. Tulivat Sipilät katumapäälle harkitsemattoman lupaksensa osalta.

      Onko kepua äänestävät todella noin mielissään tästä Sipilän tempauksesta, muista hänen edesottamuksista puhumattakaan? Se maakuntamallin pakottaminen SOTEenko on kaikki mistä kepulaiset välittää? - ja siitäkin tulee vielä iso sotku - sanokaa mun sanoneen.

      Uusi turha byrokraattinen hallintohimmelitaso - mutta eihän se kepuleita haittaa, kun se maksimoi kepulien vallan, ainakin itse niin uskovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      57
      3471
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2836
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2640
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2331
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2063
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      158
      1747
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1505
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1348
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1303
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1184
    Aihe