Mitä hyvää NL:sta on Suomeen tullut?

Tehdäänpä listaa "NL-tuonnista"

-sotia kerta toisensa jälkeen
-komminismi
-vehkeily, vakoilu ja korruptio
-huonot autot ja sinkkisankot
-halvat huorat
-Colorado-kuoriainen
-Aroampiaiset
-metsäpalojen savuhaitat
-Pietarin paskavedet
-vesikauhu
-jättiputki
-viimeisimpiä tuliaisia on hirvikärpäset
-autoilevat "sotapakoloiset

-

Mitä hyvää tulee idästä?

VAIN AURINKO NOUSEE IDÄSTÄ!
67394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 67

Vanhimmat

Tuli sieltä järkeä suomalaisten sotaintoilijoiden päihin vasiten viimeisessä koitok-
sessa kesällä 1944.
Tyyli oli karu mutta eihän suomalaiseen luupäähän vähempi riitä opettamaan
muitakin käytöstapoja kuin hulluna vihassa kiehumisen.
-Näitten ikävien episodien jälkeen maittemme suhteet kehittyivät mitä oivalli-
simmalla tavalla. Voipa sanoa että Suomelle koitti taloudellinen nousukausi juur
NL:n ansiosta joten kyllä itäkauppa rakensi vahvasti hyvinvointiamme. :) Da!

Äänestä
  • Niin? Olisi maa mennyt kokonaan, mutta onneksi suomalaiset onnistuivat takomaan järkeä Joosepin umpiluuhun Tienhaarassa, Tali-Ihantalassa, Vuosalmella ja Ilomantsissa. Maa säästyi!

    Toki sen jälkeen suhteet paranivat, mutta millä hinnalla? Neukkul otti isännän roolin ja Suomelle jäi rengin osa!

    Tuo vaihe oli taloudellisesti menestyksekäs, mutta henkisesti katastrofi. Alkaen 50-luvulta ja huipentuen 70-lukuun naapurin painostus ja puuttuminen Suomen sisäisiin asioihin leimasi kaikkea toimintaa Suomessa! Naapuri päätti sisäpolitiikassamme presidentin henkilöstä, hallitusratkaisuista ja yksittäisistä politiikoista. Jotkut puolueet eivät olleet koskaan mukana ja toiset aina... vaalimenestyksestä riippumatta. Jouduimme alistumaan sensuuriin ja itsesensuuriin! Naapuri puuttui jopa historiaamme, kirjallisuuteemme ja TV-ohjelmien sisältöön!

    Mutta onneksi tätä seuraisi valtisa geopoliittinen onnenpotku koko maailmall, Euroopalle ja erityisesti Suomelle. Naapurina ollut röyhkä pskatunkio omahti ja lakkasi olemasta 1991.

    Jäljelle jäi puolet pienempi Venäjä, jonka ylimielisyys väheni myös puoleen! Da! Haraso!

    Äänestä

Naapurina ollut röyhkä pskatunkio omahti ja lakkasi olemasta 1991.

Nykyinen Putinlandia on pahempi paskatunkio ja myös röyhkeämpi.

Äänestä

Neuvostoliitto oli Suomen merkittävin aseistaja sotavuosina 1939-44. Mm. vielä 1970-luvulla käytössä ollut "Emma"-pikakivääri (Degtjarjov DP-27) oli näitä peruja.

Käyttäjät sanoivat, että sen lukkoon voi heittää kourallisen santaa ja silti se jaksaa räkättää.

Äänestä
  • Tosin myivät laadukkaat aseet kalliiseen hintaan: 86000 suomalaista solttua. YYA-aikana saatiin parempi diili.

    Äänestä

  • Taisipa "kauppa" tulla kalliimmaksi muna-armeijalle itselleen! Useita satoja tuhansia musikoita meni!

    YYA-aika saatiin pilua sukkahousuilla tai 10:llä markalla!

    Äänestä

nl:sta ainakin hyvät jäämurtaja ym laivan rakennus miljardi diilit jne.

Äänestä
  • Hyviä juttuja, jos olisi maksettu tolkulla tavalla. Mutta kaikenlaista ihme roinaa tuli kelpo länsitavaran maksuna. Parhaimmillaan se roina taisi olla ladoja. Mutta niidenkin suosio perustui ensiksi valtiovallan autoveropolitiikkaan ja ostajille tarjottuihin normaalia pidempiin luototuksiin. Ladan menekkihän lakkasi siinä samalla kuin Neuvostoliittokin. Autoja olisi saanut, mutta eipä enää kiinnostanut kun Lada ei kestänyt markkinointia samoilla ehdoilla lännen autojen kanssa.

    Äänestä

suomella meni hyvin kun stalin teollisti lahtari maatalous suomen !
Ja niin kauan kuin NL piti suomen ahneet lahtarin kurissa 1990 L asti, niin suomi vaurastui.
Kun 1990 jälkeen NL ei ohjannut suomea enää, niin suomi alkoi muuttua pohjolan kehitysmaaksi, murjaanimaaksi, jossa on Leipäjonot ja massa-työttömyys ja monikulttuurihelvetti.

Äänestä
  • Totta puhut.
    Moskovan alla suomi vaurastui.
    Brysselin alla menee päin helvettiä !

    Äänestä

  • Olet oikeassa! Vuonna 1991 iso haiseva pskatunkio romahti ja kauppa normalisoitui kun komukat eivät enää tehneet " tukiostoja"!

    Sen jälkeenkn olemme pärjänneet hyvin ja olemme huikeasti edellä naapurissa olevasta kehitysmaasta!

    Miljoonat rajan takaiset eläkeläiset kadehtivat Suomea siitä, että meeillä viisaasti jaetaan vanhentuneita elintarvikkeita ILMAISEKSI!

    Tarve olisi paljon suurempi samaan Venäjällä, mutta siellä kukkii otsekkyys!

    Äänestä

  • Murjaanimaa kirjoitti:

    Totta puhut.
    Moskovan alla suomi vaurastui.
    Brysselin alla menee päin helvettiä !

    Suomi on riistettävä pelinappula eu kapitalismissa ja gold man sachs pankki ahneus pelissä.
    Moskovan hegemonian aikaan suomi kehittyi, vaurastui ja kansan olot, tulotaso kehittyi.
    Brysselin aikaan on eriarvoisuus, leipäjonot, massa-työttömyys. Ahneuden Tulos siis näkyy.

    Bryssel ja kokoomus sdp on suomen ala ajanut. Eriarvoisuus lisääntyy. Suomesta tehdään pohjolan intiaa, riiston maata.
    Nyt vielä eu orjina pyllistetään venäjälle j a entistä huonommin menee !!!

    Äänestä

  • Leipäjonot jokaisessa kaupungissa suomessa, massa työttömyys jo 26v päällä, jne..
    Tässä käytännön todisteet Ahneen Lahtari suomen eriarvoisuus kehityksestä !!!

    Kun suomi oli NL johdolla ja avulla myönteisessä kehityksessä vielä mukana, ei ollut suomessa massa-työttömyyttä, eikä leipäjonoja !!

    Äänestä

  • Työttömyysmaa kirjoitti:

    Leipäjonot jokaisessa kaupungissa suomessa, massa työttömyys jo 26v päällä, jne..
    Tässä käytännön todisteet Ahneen Lahtari suomen eriarvoisuus kehityksestä !!!

    Kun suomi oli NL johdolla ja avulla myönteisessä kehityksessä vielä mukana, ei ollut suomessa massa-työttömyyttä, eikä leipäjonoja !!

    Tuleppa Pietarista poikkeamaan joskus Suomessa. Niin näet, mitä potaskaa jauhat.

    Äänestä

  • Työttömyysmaa kirjoitti:

    Leipäjonot jokaisessa kaupungissa suomessa, massa työttömyys jo 26v päällä, jne..
    Tässä käytännön todisteet Ahneen Lahtari suomen eriarvoisuus kehityksestä !!!

    Kun suomi oli NL johdolla ja avulla myönteisessä kehityksessä vielä mukana, ei ollut suomessa massa-työttömyyttä, eikä leipäjonoja !!

    "ei ollut Suomessa massa-työttömyyttä, eikä leipäjonoja"

    Ei ollut, koska sadattuhannet olivat lähteneet elintasopakolaisiksi Ruotsiin tai kauemmaksi länteen. Ja Suomeen saataisiin välittömästi vakava työvoimapula, jos palkat laskettaisiin venäläiselle tasolle.

    Leipäjonoja ei muuten ole kaikissa Suomen kaupungissa. Yrität yleistää muutaman suurkaupungin käytännön.

    Äänestä

  • Leipäjonot ovat kaikissa kaupungeissa suomessa !!
    Ja Useampi kpl joka kaupungissa !!, keskikokoisissa jo 5-6 kpl !!!
    - Massa työttömyys on ollut jo 1990 L asti !! ja vaan pahenee.
    Köyhyys näkyy ja tuntuu suomessa !

    Vain pakolaisi kotoutus lomiin riittää rahaa.
    Ja suomen köyhiltä viedään rahat ja käytetään pakolaisi turismiin ja rikkaiden vero aleen !!

    Äänestä

  • KöyhäLahtariSuomi kirjoitti:

    Leipäjonot ovat kaikissa kaupungeissa suomessa !!
    Ja Useampi kpl joka kaupungissa !!, keskikokoisissa jo 5-6 kpl !!!
    - Massa työttömyys on ollut jo 1990 L asti !! ja vaan pahenee.
    Köyhyys näkyy ja tuntuu suomessa !

    Vain pakolaisi kotoutus lomiin riittää rahaa.
    Ja suomen köyhiltä viedään rahat ja käytetään pakolaisi turismiin ja rikkaiden vero aleen !!

    Kerropa siis, köyhä lahtari, montako ihmistä oli viimeksi Maarianhaminan, Valkeakosken tai Forssan leipäjonossa. Sinänsä on ihan fiksua, että vanhaksi muuten menevä ruoka jaetaan kuluttajille eikä heitetä roskiin.

    Äänestä

  • varakassosialisti kirjoitti:

    Kerropa siis, köyhä lahtari, montako ihmistä oli viimeksi Maarianhaminan, Valkeakosken tai Forssan leipäjonossa. Sinänsä on ihan fiksua, että vanhaksi muuten menevä ruoka jaetaan kuluttajille eikä heitetä roskiin.

    Näyttää komukka olevan siksi hyvin perillä leipäjonoasioista, että ilmeisimmin viettää niissä aikaansa.

    Valitettavaa on, jos ei työ maita. Tai sittenkin: jos ei kelpaa töihin.

    Äänestä

  • Leipäjonot ovat todiste suomen henksestä köyhyydestä ja ahneuden jumaloimisesta.
    Ahneus aiheuttaa massa-työttömyyden ja leipäjonot.
    Suomi on palannut kokoomus johdolla aikaan 1917, jolloin kansa nousi kapinaan riistäjiään vastaan.

    Äänestä

  • riistäjätvallassa kirjoitti:

    Leipäjonot ovat todiste suomen henksestä köyhyydestä ja ahneuden jumaloimisesta.
    Ahneus aiheuttaa massa-työttömyyden ja leipäjonot.
    Suomi on palannut kokoomus johdolla aikaan 1917, jolloin kansa nousi kapinaan riistäjiään vastaan.

    Tapahtuipa 1917 mitä tahansa, se ei paranna nykyisten (tai entisten) venäläistavaroiden laatua yhtään.

    Kun ei se mene niin, että Ladassa on kampiakseli poikki, mutta eipä olekaan poikki kun 1917 oli yksi lahtari, joka oli ikävä ihminen.

    Äänestä

NLn antama massiivinen aseapu pienelle sotaa käyvälle Suomelle oli vertaansa vailla. 

Asetoimitukset tehtiin, kaikista vaikeuksista välittämättä ja esteistä piittaamatta, suoraan paikan päälle. 1. asetoimitus tapahtui jo joulukuussa 1939 Tolvajärvellä. Jatkoa seurasi heti perään Suomussalmella alkuvuodesta 1940. Tämä toimituskäytäntö alkoi siis 1939-1940 vuodenvaihteessa jatkuen reilun vuoden keskeytyksen jälkeen, kesäkuun lopulta 1941 aina elokuun puoliväliin 1944 saakka. Onkin siis ihme että aikoinaan Tykistömuseolla näyttelyn avajaisissa vieraillut Neuvostoliiton sotilasasiamies hermostui ja vaati näytteillepanoon muutoksia sanoen, ettei Nl ole koskaan "menettänyt" tuollaista määrää tykkejä Suomelle. Kas kun hän ei käyttänyt sanaa toimittanut! Asiasta nousi ihan diplomaattinen jupakka ja niin oli Tykistömuseon esittelyvihkosta oli yliviivattava nuo "valheet" ja sen uudemmassa painoksessa kerrottiinkin jo puhdasta "Pravdaa". Tiettävästi esillepanoakin muutettiin hieman. Tuo episodi kerrotaan Suomen Kenttätykistön historiiikissa siinä osassa, jossa käsitellään Tykistömuseon perustamista ja -vaiheita.

Talvisodan aikana kiväärejä reilu 25 000, konetuliaseita noin 2 500, pst-tykkejä 123, kranaatinheittimiä 94, kenttäkanuunoita 89, haupitseja 49. Lisäksi suuret määrät ajoneuvoja, sadoittain hevosia, kymmeniä panssarivaunuja, ampuatarvikkeita, pistooleja, automaattikivääreitä sekä mm soittimia, lippuja ja valistuskirjallisuutta. 

Jatkosodassa luvut moninkertaistuivat. Pelkästään Porlammin motista saatiin 2-3 divisioonan varustus.

Tykistömuseo kertoo kappaleen karua historiaa 

http://www.turunsanomat.fi/ajassa/?ts=1,3:1007:0:0,4:7:0:1:2000-04-03,104:7:44443,1:0:0:0:0:0:

"Museon yli 90 tykin kokoelma on kansainvälisesti arvioiden huomattava. Venäläisten tykkien kokoelma on laajin Venäjän ulkopuolella oleva, Vilhu lisää." 

"Museon kokoelmissa on monia harvinaisuuksia johtuen kenttätykistömme kaluston hankkimistavasta. Jatkosodan päätyttyä oli kenttätykistömme käytössä satakunta erilaista tykkiä kaikkiaan 3 000 kappaletta. Näistä puolet oli vallattu Venäjän tykistöltä kolmessa eri sodassa."

http://www.axishistory.com/index.php?id=4098 

Saksan suorittamat materiaalitoimitukset Suomelle oli toki nekin merkittävät, mutta monipuolisuudessaan eivät läheskään samaa luokkaa ja toimitukset tapahtuivat yleensä vain Suomen satamiin saakka. 

http://www.axishistory.com/index.php?id=3254 

Tärkein apu tulikin idästä ja ei siis ihme että aikoinaan Tykistömuseolla näyttelyn avajaisisssa vieraillut Neuvostoliiton sotilasasiamies hermostui ja vaati näytteillepanoon muutoksia sanoen, ettei Nl ole koskaan menettänyt tuollaista määrää tykkejä Suomelle. Asiasta nousi ihan diplomaattinen jupakka ja niin oli Tykistömuseon esittelyvihkosta oli yliviivattava nuo "valheet" ja sen uudemmassa painoksessa kerrottiinkin jo puhdasta "Pravdaa". Tiettävästi esillepanoakin muutettiin hieman.

Äänestä
  • Kun A.F.Airolta Kekkosen Suomessa kysyttiin, mitä mieltä hän on aseostoista Venäjältä, hän totesi, että sieltähän ne on ennenkin hankittu ja ihan hyvää tavaraa ovat olleet.

    Äänestä

  • kertoi.haastattelussa kirjoitti:

    Kun A.F.Airolta Kekkosen Suomessa kysyttiin, mitä mieltä hän on aseostoista Venäjältä, hän totesi, että sieltähän ne on ennenkin hankittu ja ihan hyvää tavaraa ovat olleet.

    Neukku koetti tarjota avustusrekkojaan esim. Raatteen tiellä vähän samalla logiikalla kuin hiljakkoin Ukrainassa. Suomi vain onnistui saamaan isomman hyödyn.

    Äänestä

-----Colorado-kuoriainen
-Aroampiaiset
-metsäpalojen savuhaitat
-vesikauhu
-jättiputki
-viimeisimpiä tuliaisia on hirvikärpäset---

Näkee tuon äärioikeistolaisen järenjuoksun tason. Noita luonnonilmiöitä ei siis olisi tullut jos idässä olisi ollut koko ajan oikeistohallinto. Mitenkähän se estäminen olisi tapahtunut, sitä ei typerä avaaja kerro.
Tosin ei olisi Suomeakaan eikä itärajaa sillä valkoiset venäläisethän ilmoittivat selvin sanoin 1917-18, että he eivät koskaan tule tunnustamaan Suomen itsenäisyyttä.

----autoilevat "sotapakoloiset----

Idästä tuli n. 1 000 pakolaista ja lännestä n. 30 000 mutta hanu on ihan kuohuksissaan noista tuhannesta mutta ei puhu mitään noista 30 tuhannesta, buaaah.

Äänestä
  • No jokohan se Venäjä ottaa ne tuhat takaisin? Että saadaan edes se asia kuntoon. Edes joku asia.

    Äänestä

  • AsiaOnAuki kirjoitti:

    No jokohan se Venäjä ottaa ne tuhat takaisin? Että saadaan edes se asia kuntoon. Edes joku asia.

    Lisäähän sieltä koetetaan tuputtaa:

    http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/rajavirkailija-54387

    ”Venäjän rajavirkailija pyysi turistia viemään turvapaikanhakijan mukanaan Suomeen”

    ”Suomalaismies oli kieltäytynyt. Hän ihmettelee, miten kolmikymppinen ja "afgaanilta" näyttänyt turvapaikanhakija edes oli tullissa, sillä rajalla on useita kilometrejä aiemmin puomi jota ei saa ohittaa kävellen.”

    Äänestä

  • MukavaNaapuri kirjoitti:

    Lisäähän sieltä koetetaan tuputtaa:

    http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/rajavirkailija-54387

    ”Venäjän rajavirkailija pyysi turistia viemään turvapaikanhakijan mukanaan Suomeen”

    ”Suomalaismies oli kieltäytynyt. Hän ihmettelee, miten kolmikymppinen ja "afgaanilta" näyttänyt turvapaikanhakija edes oli tullissa, sillä rajalla on useita kilometrejä aiemmin puomi jota ei saa ohittaa kävellen.”

    Norja rakentaa aidan Venäjän-vastaiselle rajalle – syynä turvapaikanhakijat

    http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001248021.html?ref=rss

    Kovasti on väkeä, joka ei viitsisi Venäjälle jäädä. Voiko miternkään olla, ettei siellä Venäjällä niin kivaa olekaan kuin joku Pietarin ”tietotoimisto” koettaa mainostaa.

    ”Norja on päättänyt palauttaa kaikki pakolaiset, joilla on oleskelulupa Venäjälle.”

    Äänestä

Tällä hetkellä merkittävä osa teollisuuden mineraaleista. Öljyä, maakaasua ja tukuttain rahaa suomalaisille kauppaketjuille.

Äänestä
  • Energia on. KAUPPAA eikä lahjoitusta! Eikä Venäjältä liioin jaeta Suomeen rahaa ilmaiseksi!

    Energiatulot ovat Venäjän AINOA tulot!

    Äänestä

  • HeikkoEsimerkki kirjoitti:

    Energia on. KAUPPAA eikä lahjoitusta! Eikä Venäjältä liioin jaeta Suomeen rahaa ilmaiseksi!

    Energiatulot ovat Venäjän AINOA tulot!

    -----Energiatulot ovat Venäjän AINOA tulot! ----

    So what, pahvi, miten tuo mölinä TÄHÄN avaukseen liittyy?

    Äänestä

  • Ei sen TARVITSE liittyä avaukseen!

    Se oli vastaus väittämään! Suomessa keskustelu voi ja saa rönsytä vapaasti Tarkkispahvin harmiksi!

    Äänestä

  • Taas Venäjä ja paska. Miten ihmeessä ne aina löytävätkin toisensa.

    Äänestä

  • mikäihmesiinä kirjoitti:

    Taas Venäjä ja paska. Miten ihmeessä ne aina löytävätkin toisensa.

    Helposti. Yhdistävänä tekijänä on nettioikeistolainen. Jokainen tietää, mistä kahdesta asiasta sellainen on (vain) kiinnostunut.

    Äänestä

  • helppo.selittää kirjoitti:

    Helposti. Yhdistävänä tekijänä on nettioikeistolainen. Jokainen tietää, mistä kahdesta asiasta sellainen on (vain) kiinnostunut.

    polsu ja kärpääneeen

    nee on kavereitaaaaa

    Äänestä

..luteet ja torakat ovat yleistyneet.
Myös jo länsimaissa tapettu isorokko alkanut uudestaan ja kehittynyt uusiin parantumattomiin muotoihin.
Venäjä ei pysty olemaan demokraattinen valtio, jos ei ole "uhkaa". Tämä uhkailu on myös lahjaa suomen kansalle, jatkuvasti.
Nyt on keksitty pääsiirto! venäjällä, jospa siitä tulee sensaatio...

Äänestä

Vihdoin ja viimein natsien liitolainen Suomi pakotettiin rauhaan tosin Stalinin urkujen säestämänä kuinka sitä jukuripäätä voisi ajatella sivistettävän muutoinkaan? Kaiken kukkuraksi Stalinin ansiosta takapajula maatalousmaa Suomi muuttui vähitellen sotakorvausten maksamisen myötä oikeaksi teollisuusvaltioksi. Olkaamme siis silloiselle Neuvostoliitolle myötämielisiä ja antakaamme arvostuksemme sodan jälkeiselle erittäin myönteiselle politiikalle myös edelleen vilpitön tulemme täysin rinnoin.

Äänestä
  • Stalinista puhut. Murhaamisen maailmanmestarista. Että sitä taustaa vasten...

    No, Hitler taitaa olla toisena.

    Äänestä

  • Toveri beethoven toistelee vanhoja kliseitä!

    Suomi halusi kipeästi rauhaa 1943-1944 sillä edellytyksellä, että itsenäisyys säilyy.

    Stalin ilmoitti 22.6.1944 vastauksena tiedusteluun rauhanehdoista, että "vain ehdoton antautuminen kelpaa"!

    Suomi takoi torjuntavoitoillaan lekalla järkeä päähän Joosepille!

    On hupaisaa, että joku näklee tavara toimittamisen ilmaiseksi (=sotakorvaukset) sotaan syylliselle Suomen suureksi onneksi? POlisimme me teollistuneet joka tapauksessa ilman niitä!

    Neukkulan mäfdälle pskatunkiolle ei ole mitään syytä olla 'myötämielinen' saatikka sitten kiitollinen!

    Vuonna 1991 kohtasi koko maailmaa, Eurooppaa ja erityisesti Suomea suuri onni, kun pskatunkio romahti! Sitä ennen se oli puuttunut kaikkiinasioihin Suomessa!

    Esimerkkinä:

    "Tuo vaihe oli taloudellisesti menestyksekäs, mutta henkisesti katastrofi. Alkaen 50-luvulta ja huipentuen 70-lukuun naapurin painostus ja puuttuminen Suomen sisäisiin asioihin leimasi kaikkea toimintaa Suomessa! Naapuri päätti sisäpolitiikassamme presidentin henkilöstä, hallitusratkaisuista ja yksittäisistä politiikoista. Jotkut puolueet eivät olleet koskaan mukana ja toiset aina... vaalimenestyksestä riippumatta. Jouduimme alistumaan sensuuriin ja itsesensuuriin! Naapuri puuttui jopa historiaamme, kirjallisuuteemme ja TV-ohjelmien sisältöön!"

    Äänestä

Vodka ja "suomettuminen".

Äänestä
  • Miksi unohdit kaviaarin? Mistään muualta ei saa niin hyvää kaviaaria. Sen täytyy olla venäläistä kaviaaria. Mihinkään muuhun "kaviaariin" en edes koskisi.

    Äänestä

  • herkkusuuXY kirjoitti:

    Miksi unohdit kaviaarin? Mistään muualta ei saa niin hyvää kaviaaria. Sen täytyy olla venäläistä kaviaaria. Mihinkään muuhun "kaviaariin" en edes koskisi.

    No, en koske kaviaariin, jos se on venäläistä.

    Äänestä

..tuli dokumentti ohjelmaa kaviaarin teosta. Likaiset ukot räiskivät paskaisissa oloissa kaviaaria purkkiin En söisi kaviaaria mistään hinnasta, puhumattakaan, että se maksaa!
Stalinn myös teki "kannattavuusloikkauksen" Venäjällä. Teollistuminen tapahtui muutamassa vuodessa.uhrien määrä noin 30 miljoonaa kuollutta, mutta myös henkiset vammat venäjän kansalle sanoinkuvaamattomat kärsimykset.
Suomelle tehty kannattavuusloikka sotakorvauksilla on uskomatonta vasemmiston "väinö Linna" tarinaa...

Äänestä
  • Sinun ajattelusi on vääristynyt kun olet litkinyt liikaa jenkki "colaa". Kaviaaria on montaa laatua, osta kunnon laatua niin et pety.

    Itse en ostaisi edes jenkkiläistä hormonilihalla varustettua hampurilaista joka kaiken lisäksi pitää "colan" avulla lutkuttaa mahalaukkuun asti. Tämä on terveyden tuho.

    Toki myönnän sen, ettei vodkaa pidä juoda liikaa. Ja tässäkin pitää välttää "pimeitä pulloja" eli osta aina laatua kaikessa. Kaviaari on herkku, ei sitä nyt syödä mahan täydeltä.

    Äänestä

  • ------Teollistuminen tapahtui muutamassa vuodessa.----

    Kovaa se oli mutta sen ansiosa nazipaholainen kaatui. Koko maailma saisi olla tyytyväinen ja iloinen kun neukku sen teki.

    Äänestä

  • neukkku-kaatoi kirjoitti:

    ------Teollistuminen tapahtui muutamassa vuodessa.----

    Kovaa se oli mutta sen ansiosa nazipaholainen kaatui. Koko maailma saisi olla tyytyväinen ja iloinen kun neukku sen teki.

    Omillaan neukku olisi kaatunut Saksan aseisiin. Neukun pelasti jenkkien ja muiden länsiliittoutuneiden ylirunsas apu. Ruokaa, raaka-aineita sekä erityisesti tolkuton määrä valmiita ja nykyaikaisia aseita ja kuljetuskalustoa. Ottamalla länsiavusta pois pelkästään kuorma-autojen osuuden pois, neukun sodankäynti olisi käynyt toivottomaksi.

    Äänestä

..mutta, se dokumentti, jossa nähtiin, että kaviaarin teossa ei ole "kulttuuria", koska sosialismissa ei ollut yrityksiä, jotka sen luivat! Sikamaista touhua, oksettavassa paskassa piehtarointia ja likaista kaviaaria...niin venäjällä kaikki ihmiset hienot asiat pilattiin...

Äänestä
  • Ainoa asia, jossa Vanja on kohtalaisesti onnistunut, on aseiden suunnittelu ja tuotanto.

    Esim. Kalashnikov lienee maailmanhistorian tunnetuin ampuma-ase. Ja käytetyin. Mitäpä kehitysmaan lapsisotilas tekisikään ilman Kalashnikovia.

    Äänestä

Rikkautta sieltä on tullut ja paljon onkin. Myytiin heikkoa bulkkitavaraa, jota kukaan lännessä ei olisi ostanut, kovaan hintaan ja saatiin vastineeksi ilman kallista länsivaluuttaa öljyä ja muuta tarpeellista.

Sotien jälkeen ja kauan sen jälkeenkin Suomella oli kova pula länsivaluutasta millä maksaa tuonti. Sen takia tarvittiin tuontiin valuuttalupia Suomen pankista sillä länsivaluuttoja oli pakko säännöstellä. Oli meille suuri onni kun tuonti idästä voitiin maksaa suomalaisella työllä sillä työvoimasta meillä ei ollut pulaa kuten oli länsivaluutasta.

Mutta kaikki tämä on jälkeenjääneille idiooteilla ihan liian vaikea asia käsittää. Järki kun riittää vain paskanjauhantaan ja huonosti siihenkin.

Äänestä
  • --Mutta kaikki tämä on jälkeenjääneille idiooteilla ihan liian vaikea asia käsittää.--

    Sinun jälkeenjääneisyytesi on julkisesti tiedossa.

    Äänestä

Vanhaan hyvään aikaan tuli kymmeniä tuhansia työpaikkoja Suomeen teollisuuteen, rakennusmiehille, suunnittelutoimistoille yms... Ei niin kovin paha asia, varmaan kelpaisivat nytkin.

Äänestä
  • suomalaisia tuotteita vaihdettiin kaikenlaiseen rojuun. poliittista kauppaa. öljystä maksettiin tolkuton vaihtokurssi.

    Äänestä

Mutta ne ajat ovat joka tapauksessa menneet. Venäjä ei ole mikään Neuvostoliitto eikä se poliittisten syiden perusteella aseta enää Suomea etusijalle kaupan teossa!

Äänestä
  • Neukun kaatumisesta jo muutama kymmenen vuotta ja yhä tavaran laatu siellä sitä mitä se on. Tosi hyvä, ettei poliittisesta(kaan) syystä tarvii ostella sieltä.

    Äänestä

  • yhäkurasarjassa kirjoitti:

    Neukun kaatumisesta jo muutama kymmenen vuotta ja yhä tavaran laatu siellä sitä mitä se on. Tosi hyvä, ettei poliittisesta(kaan) syystä tarvii ostella sieltä.

    ------Tosi hyvä, ettei poliittisesta(kaan) syystä tarvii ostella sieltä.----

    Kukaan ei pakottanut sieltä mitään ostamaan. Turhaa inistä, että kaikki se mitä itään tehtiin olisi voitu myydä länteenkin. Vaihtoehtona oli se, että tehdään ne koneet ja laitteet ja Kostamus itään tai ei tehdä ollenkaan. Olisiko massatyöttömyys ollut sinulle parempi vaihtoehto. Nythän siitä saat nauttia ihan kylliksesi.

    Äänestä

  • Ei pakottanut, mutta kun neukuista ei raaka-aineet poislukien ollut järkevää ostettavaa! Siksi saatiin niitä kuuluisia sinkkiämpäreitä tai vaihtoehtoisesti saatiin väliä... pilu 10 mk.

    Äänestä

  • " saatiin niitä kuuluisia sinkkiämpäreitä tai vaihtoehtoisesti saatiin väliä... pilu 10 mk."
    Muistaakseni meillä päin edistyksellisimmät ryssät keksivät coctailin. Eli, pilu, vodka ja kamera olis ollu satasen. Semmosen kyltin näin muutaman kerran. Ei kiinnostanut, koska laatu olisi ollut aivan taatusti kuraa, kuten kaikki muukin sieltä tuleva. Toisekseen, viina on aina ollut Suomessa hyvää ja halpaa, hyvän kameran omistin jo, miksi hankkia huono, ja kolmannesta tuotteesta ei ole tarvinnut maksaa, ja tavara on ollut puhdasta ja hyvää kotimaista.

    Äänestä

  • satasen_sekotus kirjoitti:

    " saatiin niitä kuuluisia sinkkiämpäreitä tai vaihtoehtoisesti saatiin väliä... pilu 10 mk."
    Muistaakseni meillä päin edistyksellisimmät ryssät keksivät coctailin. Eli, pilu, vodka ja kamera olis ollu satasen. Semmosen kyltin näin muutaman kerran. Ei kiinnostanut, koska laatu olisi ollut aivan taatusti kuraa, kuten kaikki muukin sieltä tuleva. Toisekseen, viina on aina ollut Suomessa hyvää ja halpaa, hyvän kameran omistin jo, miksi hankkia huono, ja kolmannesta tuotteesta ei ole tarvinnut maksaa, ja tavara on ollut puhdasta ja hyvää kotimaista.

    Neukut teki mitenkuten kelpoja kameroita. Ne oli niitä harvoja monimutkaisempia laitteita, joita ladojen lisäksi neukuista tuli. Muistelen kun piti poliittiisista syistä ja täydellä hinnalla ottaa sähkövetureita, niin nekin piti rakentaa kokolailla uusiksi Suomessa. Tuli vetureille hintaa. Mutta ystävyyttähän se oli. Kakkaa ei saanut kakaksi sanoa. Joo. Rakenteli ne kuulemma Lappeenrannassa ladojakin välillä timmimpään kuntoon, että ilkes myydä Suomeen.

    Kameratkin oli tehty saksalaisilta viedyillä laitteilla. Osa kameramalleista oli liki suoria kopioita saksalaisten 30-luvun mallistosta (nykyään tulee idästä niitä kopiomalleja peräti Saksan kotkaleimalla merkittyinä, eli väärennöksiä). Raskaita neukkukamerat olivat. Eli ajastaan jäljessä. Linssit olivat juuri niin hyviä kuin hyvillä saksalaisvehkeillä sai aikaan. Tarkkuutta oli siis. Linssien pinnoitteet hävisivät viimeistään 70-luvulla jo kaikille halpiskameroillekin. Eli väritoisto oli esim. ammattikuvaajalle surkean huonoa.

    Äänestä

  • EiKunnonKamaa kirjoitti:

    Ei pakottanut, mutta kun neukuista ei raaka-aineet poislukien ollut järkevää ostettavaa! Siksi saatiin niitä kuuluisia sinkkiämpäreitä tai vaihtoehtoisesti saatiin väliä... pilu 10 mk.

    Ostin joskus 1980-luvulla venäläisen yleismittarin (jos tiedät mikä se on) ja se kesti työmailla käyttöä 30 v ja toimi hyvin. Sitten jouduin ostamaan (3 v sitten) länsimaisen mittarin ja jo nyt sillä saa heittää kuikkaa takapuoleen. Että se siitä länsimaisen laadun ylivoimasta, ainakin tässä jutussa hävisi 1-10 venäläiselle laadulle.

    Äänestä

  • että-tälleen kirjoitti:

    Ostin joskus 1980-luvulla venäläisen yleismittarin (jos tiedät mikä se on) ja se kesti työmailla käyttöä 30 v ja toimi hyvin. Sitten jouduin ostamaan (3 v sitten) länsimaisen mittarin ja jo nyt sillä saa heittää kuikkaa takapuoleen. Että se siitä länsimaisen laadun ylivoimasta, ainakin tässä jutussa hävisi 1-10 venäläiselle laadulle.

    kommariperheessä vierailin joskus 70-80luv.

    äijä kehua retosti aatetta ja stereoitaan. Neukkuvalmistetta. Rigonda Bolshoi. Ihan reuhuthan ja mummonaikaisethan ne oli, mutta äijä senkun kehuu paasaa. Vaimonsa tuo kahvia. Sanoo, että "olihan siinä se ykskin kerta kun se räjähti kovalla äänellä ja tuli kauheeta mustaa savua".

    Äänestä

Räähkät aina jaksaa hoilottaa olemattomista sinkkiämpäreistä. Mutta moniko suomalainen on eläissään edes nähnyt neukkulaista/venäläistä sinkkiämpäriä. Räähkien omat aivot ovat sellaista sinkkiämpäritasoa.

Äänestä
  • Sen lisäksi että ovat toki kovin hölmöjä. Ajatelkaa nyt tätäkin, valitsee itselleen nimimerkin "tieteentutkija" :)
    Ja sitten, "olemattomista sinkkiämpäreistä" ??? Eikö niitä siis ollut olemassa vai??
    Ai peijooni, että stallareista saa hyvät naurut. Kiitos taas kerran.

    Äänestä

Neuvostoliitto maksoi velkansa poraamalla reijän Espooseen !

reikä - reijän

Äänestä

Kommentoi aloitusta


IsäAurinkoinen kirjoitti:

Tehdäänpä listaa "NL-tuonnista"

-sotia kerta toisensa jälkeen
-komminismi
-vehkeily, vakoilu ja korruptio
-huonot autot ja sinkkisankot
-halvat huorat
-Colorado-kuoriainen
-Aroampiaiset
-metsäpalojen savuhaitat
-Pietarin paskavedet
-vesikauhu
-jättiputki
-viimeisimpiä tuliaisia on hirvikärpäset
-autoilevat "sotapakoloiset

-

Mitä hyvää tulee idästä?

VAIN AURINKO NOUSEE IDÄSTÄ!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu