Menin juomaan Balkanilla kotitekoista Grappaa

huhuhuh

Ilmeisesti aine tislataan, uten pontikka. Epäilykseni aineesta heräsivät, kun sain aineesta poikkeuksellisen päänsäryn. Join ainetta noin puoli litraa päivän aikana. Onko mahdolista, että aineessa olisi ollut liian suuri määriä metanolia? Näköni on edelleen tallessa ja henki pihisee, mutta mitä muita vaurioita esimerkiksi metanoli voi aiheuttaa elimistölle, jos sitä saa liian suuria määriä.

10

248

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulemma

      Eikö Grappasta saa muutenkin päänsärkyä? On kuulemani mukaan yhtä paskaa juomaa kuin napoleon-konjakki, joka on täysin PASKA juoma. Helvetti, vieläkin tulee vihaiseksi sen juomisen aiheuttaneesta krapulasta, vaikka en juonut sitä edes paljon!

    • Mitäs joit sitä

    • FRANSHCP

      En tykkää että Haajamo tykkää alkoholista.

    • öhöhöhöh

      Eipä grappassa ole kotitekoisenakaan suuria määriä metanolia, vaan litku itsessään on kuin vahvaa nestemäistä rotanmyrkkyä.
      Itse Italiassa tietämättömänä ja yllytettynä kippasin lasillisen grappaa ja luulin, että henki lähtee siinä paikassa.
      Puoli litraa grappaa on sellainen pommi, että ihme kun selvisit pelkällä päänsäryllä.
      Kannattaa aina katsoa ja harkita, mitä lutkuuunsa kaataa, mutta grappaan en enää ikinä koske kahden metrin kepilläkään.

    • 5674433

      Saat aivan vastaavat maku- ja muut elämykset kittaamalla puoli litraa kotimaista pontikkaa.

    • Pujoparta1234

      Juu käsittäkseni samaa kuin kotimainen pontikka, grappa valmistetaan vain viiniin kelpaamattomasta aineksesta. Kyllä tislatussa tuotteessa voi myrkkyjä löytyä. Tuskin metanolimyrkytyksestä kyse kuitenkaan. Suosittelen, että pysyt viinaata erossa.

    • Pari juttua,,, Aito ja parhain grappa tulee italiasta (heh) tarkemmin sanoen Toscanasta yli 10v sitten kävin siellä,,, rapagrapoilla (esim. alkon tuotteet) ei ole mitään tekemistä aidon Italy-grapan kanssa saati jollain kotitekoisella myrkyllä,,, Luulisi myös että varoituskellot soisi päässä kun tarjotaan jotain rapaa voipi lähteä henki,,,
      Tämähän tietysti kaikkien tiedossa että ns. väriviinat eivät ole tarkoitettu ryypättäväksi tosin vahinkoja sattuu joskus,,, :) Mitä tulee konjakkeihin niin laatua löytyy jopa alkosta (pitää olla kuiten francea) eivätkä nyt ole kovin kalliitakaan,,, and btw on mukava kun kaapista löytyy konjakki pullo josta tarjota vieraille ym. ja mikä onkaan mukavampaa kun keskellä yötä herää levottomana ja voipi kaataa itselleen tukevan drinkin (pitää olla konjakkilaseja osa "rituaalia") ja jatkaa unia,,,
      Itse en enää kovin paljon väkeviin koske mutta kaapissa kuiten muutama pullo,,, skottilainen, konjakki ja viski,,,
      Kiva että palstalla menty itse aiheeseen eilen kävin vilaisemassa palstalla ja onnittelut asdfh32 ja haukalle,,, juomattomuudesta??? Missäs se vitun ketju nyt sitte on?
      Oliko se sittenkään asd:n ketju en ehtinyt tarkemmin lukemaan,,, siinä oli kuiten hyvää matskua,,, tänään meinasin vastata siihen,,,

    • Vaah

      Siis joit ponua Puohitien Balkanilla , kunnallisissa missä siirtolaiset asuvat?
      Olet Kylmis?

    • nananajee

      sinä kuolet, asia on täysin selvä.. todennäköisesti olet juoppohullu alkoholisti.. metanolista saa hyvät kännit, jonka jälkeen aivot, näkö ja kroppaa shieet

      • Kossu.lääke

        Jos pelkää, että on juonut metanolia, niin kannattaa jatkaa ryypiskelyä kossulla, sillä etanoli syrjäyttää metanolin kehossa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      184
      1779
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      923
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      111
      805
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      209
      674
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      134
      641
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      52
      601
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      20
      600
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      572
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      556
    Aihe