Seurakuntakeskuksen käyttöön vihkiminen

Kelkaton

Nyt on sitten uusi rakennus valmis ja vihitään käyttöön 14.8.2016. Keskustelua on paljon käyty siitä, että oliko tarpeen rakentaa uusia tiloja? Kunnassa oli useita soveltuvia tiloja tarjolla, mutta uutta haluttiin rakentaa.

4

249

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikeasuvaitsevainen

      Uuden rakentaminen tuo työtä paikkakunnalle. Näin tätä perusteltiin. Rakennetaan samoin perustein uusi kunnantalo, niin saadaan sinne myös esteetön kulku, jos sattuu joku päättäjä joskus rullatuoliin päätymään.

      Kunnanvaltuuston kokouksia ei pidä kuitenkaan järjestää seurakunnan tiloissa. Pidetään kunnanvaltuusto ja kirkkovaltuusto erillään, vaikka osa meidän päättäjistä tekopyhyyttään, narsistisuuttaan ja kokouspalkkioiden vuoksi istuvat molemmissa.

      Moskeija pitää rakentaa myös, koska islaminuskoiset tarvitsevat oman rukouspaikan. He ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä kunnassamme kunnanjohtajan ja hallituksen auttamishalun ja kotouttamispolitiikan myötä. Sivistystoimenjohtajankin unelmat pakolaisten työllistymisestä toteutuisivat ehkä rakentamisen ajaksi.

      Nyt seurakunta voisi osoittaa suvaitsevuuttaan ja järjestää heti uusista tiloista muslimeille sijaa kokoontumiseen ja oman uskontonsa harjoittamiseen, kunnes uusi moskeija saadaan rakennettua. Heidän laadukkaat hyvin järjestetyt terveyspalvelutkin sijaitsevat jo naapuritalossa, joten samalla reissulla voisivat poiketa seurakuntakeskukseen kokoontumaan rukoushetkiin. Seurakunnan oma väki voi järjestää työaikansa siten, etteivät häiritse heidän kokoontumista.

    • hienoon

      Kovin on tyhjä seurakunnan viikkotiedoite. Koko kesänä ei ole tainnut olla toimintaa talossa. Mistä työntekijät saaneet palkkaa sinä aikana? Muutama kerho pari kertaa viikossa olisi pystynyt järjestämään pienemmissäkin tiloissa, toimivathan ne evakkoaikanakin. Millä srk aikoo maksaa pankkivelat? Väki vähenee seurakunnassa koko ajan. Oiskohan niin etä srk:n päättävät uskoo että Ruovesi liitetään johonkin isompaan seurakuntaan.

    • Hölmöläistenhommaa

      Sillähän eräät Vaikuttajat perustelivat rakentamista että seurakuntamme liitetään naapureihin ja sen jälkeen tänne ei rakenneta enää mitään. Kovin outo perustelu, jos liitokset olisivat toteutuneet olisi kaikki se liitoksen jälkeinen tarvittava tila kyllä löytynyt kaikista näistä tyhjistä Ruoveden talleista. Mutta haluttiin tällainen palatsi vaikkei seurakunnalla ollut sen rakentamiseen rahaa, ei taida olla edes rakennuksen ylläpitämiseen. Tämä on surullinen menneen ajan suuruuden monumentti, muisto 1700-luvulta kun Ruoveden kirkonmies hallitsi laajoja alueita Keuruuta myöden...

    • verojenmaksaja

      Suomen piispat ilmoittivat antavansa suojan kielteisen päätöksen saaneille paperittomille turvapaikanhakijoille. Irakilaisista turvapaikanhakijoista 88% saa kielteisen päätöksen hakemukseensa.

      Ruovedellä on suurin osa turvapaikanhakijoista Irakilaisia ja heistä paljon lapsiperheitä. Kuinka monelle kielteisen päätöksen saaneille laittomille irakilaisille Ruoveden seurakunta on antanut turvaa ja ottanut heidät suojiinsa?

      Kirkkoherramme on julistanut, että Ruovedelle mahtuu hyvin 400 maahanmuuttajaa. Kuinka monelle laittomalle turvapaikanhakijalle paikallinen seurakuntamme on valmis antamaan suojan ja vastaamaan heidän ylläpidostaan , jos valtiomme ei sitä anna?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      190
      1643
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1382
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1068
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      919
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      15
      905
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      43
      821
    7. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      114
      670
    8. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      666
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      651
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      597
    Aihe