Asunnossani sattui vesivahinko 05/2016. Lämpimän käyttöveden muoviputkiliitos irtosi jakotukista. Liitoksessa käytetty TA:n liitintä FPL ja kuparista tukiholkkia. Asennustyö on tehty vuonna 2005.
Nyt Lähitapiolan asiantuntijana toimiva tavarantarkastaja (DI) toteaa, että väärä liitin ja että on myös asennettaessa jäänyt kiristämättä tarpeeksi.
Näin ollen Lähitapiola ei korvaa mitään, vaan korvaushakemus on HYLÄTTY.
Millähän lihaksilla voidaan todentaa, että yli 11 vuotta sitten tehty putkiliitos on jäänyt kiristämättä tarpeeksi. Lisäksi tuo käytetty liitostapa on ollut ja on myös nykyään täysin yleisesti käytössä.
Eli onko tässä Lähitapiolan mielestä suunnilleen kaikki Suomessa muoviputkella tehdyt vesijohtoliitokset vääriä ja niistä aiheutuvia vesivahinkoja ei tulla korvaamaan.
Siispä nyt suosittelen asunnon omistajia, joilla on kotivakuutus Lähitapiolassa tarkistamaan tai tarkistuttamaan omat vesijohtoliitoksensa ja korjaamaan ne tai irtisanomaan vakuutuksensa vesivahinkojen osalta turhana.
Vesivahinko / Lähitapiola / HYLÄTTY KORVAUSPÄÄTÖS
7
10256
Vastaukset 7
- iiihhhhhnnn
vaihda vakuutusyhtiötä. tuo vahinko kuuluu sitten taloyhtiölle, teillä on varaman joku ympäristövakuutus tyyppinen vakuutus. se on taloyhtiön vastuulla kaikki putket, että ne on kunnossa ellet itse ole säätänyt niitä. kysy sieltä apua ja itse olen vaihtanut heti vakuutusyhtiötä jos on vähänkin homma haiskahtanut tai korvaust ei ole maksettu asianmukaisesti.
- tyhjän_saa_pyytämättäkin
Ainahan ne yrittää laistaa kaikesta korvausvastuusta !
Hylkää tuollainen vakuutusyhtiö väittömästi ! - Kaisakoo-81
Tapiola on pahin koska sehän myös irtisanoo vakuutuksia mikäli sinulle tulee 4 vahinkoa vuoden sisään
Siosittelen tapiolasta lähtöä sillä sehän on mainostanut olevansa asiakkaiden omistama, mutta irtisanoo vakuutuksia omistajilta? Minkälainen yritys se on ??- läheltäseurannut
Tapiola on huono korvaamaan, mutta erittäin ala-arvoista palvelua saa myös IF:stä kun on vesivahingosta kyse. Asiaa pitkitetään ja puhelimeen ei vastata. Kannattaa olla tarkkana minne vaihtaa.
- Tapiola-1
Vihda pois tapiolasta
- Ierika
Älä nyt ainakaan Pohjolaan vaihda. Siellä tarkastaja paikalla käymättä toteaisi että hän on taloja nähnyt, ei sulla mitään vahionkoa siellä ole.
- srhd
jos liitos on putkimiehen asentama ei yhtiö voi antaa hylkäystä käräjille vaan .
oma vastuu ja putkien ikälisä jää sinulle 3% - vuosi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751679- 231182
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71557
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398