Asunnossani sattui vesivahinko 05/2016. Lämpimän käyttöveden muoviputkiliitos irtosi jakotukista. Liitoksessa käytetty TA:n liitintä FPL ja kuparista tukiholkkia. Asennustyö on tehty vuonna 2005.
Nyt Lähitapiolan asiantuntijana toimiva tavarantarkastaja (DI) toteaa, että väärä liitin ja että on myös asennettaessa jäänyt kiristämättä tarpeeksi.
Näin ollen Lähitapiola ei korvaa mitään, vaan korvaushakemus on HYLÄTTY.
Millähän lihaksilla voidaan todentaa, että yli 11 vuotta sitten tehty putkiliitos on jäänyt kiristämättä tarpeeksi. Lisäksi tuo käytetty liitostapa on ollut ja on myös nykyään täysin yleisesti käytössä.
Eli onko tässä Lähitapiolan mielestä suunnilleen kaikki Suomessa muoviputkella tehdyt vesijohtoliitokset vääriä ja niistä aiheutuvia vesivahinkoja ei tulla korvaamaan.
Siispä nyt suosittelen asunnon omistajia, joilla on kotivakuutus Lähitapiolassa tarkistamaan tai tarkistuttamaan omat vesijohtoliitoksensa ja korjaamaan ne tai irtisanomaan vakuutuksensa vesivahinkojen osalta turhana.
Vesivahinko / Lähitapiola / HYLÄTTY KORVAUSPÄÄTÖS
7
10262
Vastaukset 7
- iiihhhhhnnn
vaihda vakuutusyhtiötä. tuo vahinko kuuluu sitten taloyhtiölle, teillä on varaman joku ympäristövakuutus tyyppinen vakuutus. se on taloyhtiön vastuulla kaikki putket, että ne on kunnossa ellet itse ole säätänyt niitä. kysy sieltä apua ja itse olen vaihtanut heti vakuutusyhtiötä jos on vähänkin homma haiskahtanut tai korvaust ei ole maksettu asianmukaisesti.
- tyhjän_saa_pyytämättäkin
Ainahan ne yrittää laistaa kaikesta korvausvastuusta !
Hylkää tuollainen vakuutusyhtiö väittömästi ! - Kaisakoo-81
Tapiola on pahin koska sehän myös irtisanoo vakuutuksia mikäli sinulle tulee 4 vahinkoa vuoden sisään
Siosittelen tapiolasta lähtöä sillä sehän on mainostanut olevansa asiakkaiden omistama, mutta irtisanoo vakuutuksia omistajilta? Minkälainen yritys se on ??- läheltäseurannut
Tapiola on huono korvaamaan, mutta erittäin ala-arvoista palvelua saa myös IF:stä kun on vesivahingosta kyse. Asiaa pitkitetään ja puhelimeen ei vastata. Kannattaa olla tarkkana minne vaihtaa.
- Tapiola-1
Vihda pois tapiolasta
- Ierika
Älä nyt ainakaan Pohjolaan vaihda. Siellä tarkastaja paikalla käymättä toteaisi että hän on taloja nähnyt, ei sulla mitään vahionkoa siellä ole.
- srhd
jos liitos on putkimiehen asentama ei yhtiö voi antaa hylkäystä käräjille vaan .
oma vastuu ja putkien ikälisä jää sinulle 3% - vuosi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3531423Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan78977Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.79898Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt48720- 120703
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38692- 49658
- 50616
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9556Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95552- 45547
- 27543
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48525- 32521
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33508Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84495- 40477
- 80460
- 46450