Matut vievät köyhiltä ruokakassit!

7-12

Turvapaikanhakijoille neljä ateriaa päivässä – Vievät silti köyhiltä ruokakassit!

Turvapaikanhakijat jonottavat Hyvinkäällä ruokaa Toimarin vähävaraisille tarkoitetussa ruoanjakelussa, vaikka he saavat jo valmiiksi täyden ylläpidon veronmaksajien laskuun!

Aamuposti kertoo, että Hyvinkään Toimarin ruoanjakelupisteen vähävaraisille tarkoitetussa, kerran viikossa järjestettävässä ruoanjakelussa on mukana jonottamassa myös turvapaikanhakijoita.

Turvapaikanhakijat ovat aiheuttaneet kummastelua, sillä he saavat neljä ateriaa vastaanottokeskuksessa. Toimari on keskustellut asiasta Metsätähden vastaanottokeskuksen kanssa, kertoo Aamuposti.

Toimari joutui keväällä supistamaan ruokakassijakeluaan kerran viikossa tapahtuvaksi, koska kauppojen hävikki ja sitä kautta myymätön ruoka on vähentynyt.

“On hyvä kysymys, mihin tarpeeseen he ruokaa meiltä hakevat”, ihmettelee Toimarin toiminnanjohtaja Lea Tasala Aamupostille turvapaikanhakijoita.

Metsätähden vastaanottokeskuksen työntekijät käyvät mahdollisuuksiensa mukaan jatkossa tarkistamassa, että turvapaikanhakijat eivät enää käy ruokajonossa, sillä heillä ei ole mitään tarvetta tai syytä viedä ruokaa vähävaraisilta suomalaisilta.

Lähde: Aamuposti

http://mvlehti.net/2016/08/12/turvapaikanhakijoille-nelja-ateriaa-paivassa-vievat-silti-koyhilta-ruokakassit/

15

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hjkmnb

      Ovatkohan matut toimimassa samalla lailla Helsingin Myllypuron kilometrien mittaisessa ruokakassijonossa? Jos arvaa oikein, niin etuilevat jonon ohi.

    • Rasisminkannattaja

      Samanlaisia etuilioita on kuin Mustalaiset,pankissa näin parikertaa kuinka röyhkeasti kohdeltiin vanhuksia joka olivat jonottaneet ennen pankinaukeamista,nuori Mustalaistyttö ei jäänyt jonon hännille vaan ryöhkeästi mene ovesta sisään ensinmäisenä,toisella kertaa toistui sama,teki potkaista perseelle,mutta rasismikortti vedetään esiin välittömästi.Ei ihme että Suomalaiset vihaavat heitä .

      • SDFGHJ

        Rasisminkannataja. Katos Romanit on sitten paremmin varoisaan kun persut.Eikös persut yleensä käy pankissa vekkulin teossa.


      • 19-19

        Tällä väestönvaihdolla, joka on käynnissiä huoltosuhde heikkenee ennestään. Yhden matun elinkaarikustannus on keskimäärinnoin 1 miljoonaa euroa.


      • 19-19 kirjoitti:

        Tällä väestönvaihdolla, joka on käynnissiä huoltosuhde heikkenee ennestään. Yhden matun elinkaarikustannus on keskimäärinnoin 1 miljoonaa euroa.

        Mistäs tuo luku nyt sitte muka on peräisin?


      • klmjnh

        Tuo luku on Norjassa virkamiestyönä tehty laskelma. Vaikka Norjan kustannustaso on korkeampi, ei Suomeen nähden kuitenkaan ole merkittävää eroa. Kokemus kertoo, että matuista työllistyy tuottavasti hyvin pieni osa. Siis sillä lailla, että ovat nettoveronmaksajia. Ensimmäiset somalit saapuivat noin neljännesvuosisata sitten Suomeen. Kuinka iso osa heistä on todellisessa työssä? Tarkoittaa sellaista työtä, joka ei ole yhteiskunnan maksamaa somalien erilaisiin palveluihin perustuvaa.


      • klmjnh kirjoitti:

        Tuo luku on Norjassa virkamiestyönä tehty laskelma. Vaikka Norjan kustannustaso on korkeampi, ei Suomeen nähden kuitenkaan ole merkittävää eroa. Kokemus kertoo, että matuista työllistyy tuottavasti hyvin pieni osa. Siis sillä lailla, että ovat nettoveronmaksajia. Ensimmäiset somalit saapuivat noin neljännesvuosisata sitten Suomeen. Kuinka iso osa heistä on todellisessa työssä? Tarkoittaa sellaista työtä, joka ei ole yhteiskunnan maksamaa somalien erilaisiin palveluihin perustuvaa.

        Lähdelinkin, jos saisin vielä, ni saattaisin jopa uskoa?


    • Palstapölhö

      Meillä on ollut Somaleja elätettävänä parisinkymmentä vuotta,ei tämä tyhmä ja laiskarotu ei tule tekemään päivääkään töitä maamme eteen jokainen mutakuono joka saadaan pois maasta on pieni lottovoitto palstapölhö voi vetää vitun päähänsä ja häipyä mutakuonojen kanssa .

      • lisäätällaisiatotuuksia

        Hyvä toteamus,kun vetää vitunreuhkan päähänsä saa myös hyvän karvalakin.


      • SDFGHJ

        palstapölhö. Mitä jos lopettaisit tavaksesi tulleen valehtelun.Tiedän Somaleita jotka SDFGHJkäyvät päivittäin töissä. Miten on työnsankarin palstapölhön laita.


    • alkaa_kutittamaan

      Ei kai noissa persujen lakeissa vaan ole niitä satiaisia ?

      • kommaritmyös

        Suvakit saa suksia vittuun, soittamaan turpaansa.


      • HOITO.UUSIKS

        Pidäs vajakki turpas kiinni.Minusta se on vääränlaista terapiaa että Niuvaniemen- hoidokeille annetaan läppärit


    • Persut.mamuttaa

      Persujen hyvällä avustuksellahan näitä kunniakansalaisia tänne päästettiin pöydissämme syömään ja vielä sen päälle valittamaan ruoasta ym.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      70
      17623
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      44
      5404
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      304
      2940
    4. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      43
      2535
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      171
      2403
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      24
      1894
    7. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      8
      1839
    8. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1722
    9. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      140
      1718
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      411
      1638
    Aihe