lIITTO on tärkeintä

WRTYY

1 Mooseksen kirja 15: 18. Jumala on tehnyt Aabrahamin kanssa liiton.
Koko raamatun pääsanoma on liitto. Herra on tehnyt liiton. Vanha liitto koski Herraa ja Israelin kansaa. Usein Aabrahamin kansa oli uskoton ja rikkoi Jumalan antamat käskyt. Olemalla tottelematon, Herran, heidän Jumalansa äänelle ja usein kansa unohti, mitä se oli Siinailla luvannut.” Kaikki, mitä Herra on puhunut, me tahdomme tehdä.”
Kuitenkaan Israelin kansa ei ole hävinnyt maailman historian näyttämöltä, niinkuin muut antiikin kansat. Syy, Jumala on ollut uskollinen liitossansa. Jumala ei armolahjojaan ja kutsumistaan kadu. Apostoli sanookin, että valinnan kannnalta Israel on rakastettu isien tähden.
Yhtä uskollinen jumala on uudessakin liitossa. Ennen ristin kuolemaansa, suuressa tuskassa, Jeesus Kristus sanoi. ”Tamä on uusi liitto minun veressäni, joka teidän edestänne vuodatetaan syntienne anteeksi saamiseksi”. Tähän hyvän omantunnon liittoon meillä kaikilla on mahdollisuus tulla ja päästä. Uskomalla Jeesukseen ja ottamalla kaste hänen nimeensä.
Kristityllä saattaa kuitenkin joskus olla syyttävä omatunto, sillä on saatettu olla tottelemattomia ja kovakorvaisia pyhän hengen äänelle ja liitto on rikkoutunut meidän puoleltamme. Mutta raamattu sanoo ihanasti. ”Jos me olemme olleet uskottomat, pysyy kuitenkin Jumala uskollisena. Sillä Itseänsä kieltää hän ei saata.
Eiköhän nyt olisi sopiva aika tuhlaajapoikienkin palata uudistamaan liitto Jeesuksen nimessä ja veressä,sillä ulkopuolella liiton, ei ole hyvä omatunto, ”sillä Jumala kateuteen asti halajaa sitä henkeä, jonka hän pannut meihin asumaan”. Pitää muistaa, että Jumala on myös ”Kuluttavainen Tuli ulkopuolella liiton.

7

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfgasdfgsdf

      Raamattuhevonpaskalle on täällä omakin palstansa. Käytä sitä. Vai oletko sinäkin taas yksi ääliöjulistaja, jonka mielestä paikan säännöt eivät koske sinua?

    • aserq

      Sanoohan Jeesus, Kuningasten Kuningas ja herrojen Herra," Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa ilosanomaa kaikille luoduille, joka uskoo ja ottaa kasteen se pelastuu, mutta joka ei usko se tuomitaan kadotukseen".

      Jeesus tarkoitti tällä lähetyskäskyllään, että sanoma Rakastavasta Taivaan Isästä olis jokaisen ihmisen saatavilla koko maailmassa, myös kaikilla nettipalstoilla. jotta kuka ikinä tahtoo, voi ottaa hyvän sanoman vastaan.

      • asdfgasfgsdf

        Hevonpaskaa. Opettele käyttäytymään ja noudata sääntöjä.


      • pavosenhepana

        Hyvä että itse teet niin, kiitos siitä :)


      • asdfgasdfgsdf

        En tee. Käyttäydyn yhtä typerästi kuin avaaja.


      • pavosenhepana

        Eli et tee vaikka et käyttäydy ja kirjoita palstan aiheesta?


    • "1 Mooseksen kirja 15: 18. Jumala on tehnyt Aabrahamin kanssa liiton."

      Taitaa olla sellasten esinahan metsästäjien liitto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe