Miten kävi Vaneri-Lahtisille?

vaneriapöytään

Vanerit meni konkkaan, mutta miten kävi suvun? Pysyikö varakkaana, vai menikö tavarat ja kiinteistöt voudille?

Mahtava suku, mutta niin sammui 100 vuotias yritys, harmi sinänsä. Oliko henkilökohtaisia takauksia velkoihin?

22

2605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruovesionhomoille

      Eikö todellakaan kukaan tiedä mitään Visuveden Lahtisista? Ettekö uskalla puhua? Pelkäättekö, että teidät myrkytetään Poloniumilla?

      Pelkurit!

      • Vanerillaeipärjää

        Suku pärjää hyvin. Ruoveden kunnan meinasi käydä huonosti, kun juuri ennen konkurssia kunnan päättäjät olisivat laittaneet kuntalaisten rahoja vajaa 3 milliä konkurssitilassa olevaan yritykseen. Päätös onneksi kaatui hallinto-oikeudessa Viljanmaan valituksen ansiosta.


    • Vanerijulli

      Missä Lahtisen suku vaikuttaa. ..?

    • Påsivaan

      Painukoon v.........n koko suku,ei kiinnosta.

    • hipulaaki

      Juu, onneksi Viljamaa (ja muistaakseni myös Keskinen) pistivät asioissa kampoihin. Kunnan rahat olisivat menneet sen siliän tien.

      • kannattiko

        Eiks niissä kunnissa jossa kunta tuli vähän jeesaa oo kaikki laitokset käynnissä. Vammala 3 vuorossa ja Lapualla täys rähinä päällä. Vois ruovedelläkin olla ehkä 150 - 200 henkeä töissä. Että se niistä valittajista.


      • Kylläkannatti

        Valitus johtui siitä, että kunta päätti tukea velkasaneeraukseen hakevaa yritystä lähes kolmella miljoonalla eurolla. Tässä järjestelyssä velkoja ei olisi leikattu lainkaan. Yhtiön omistajistakin vain yksi olisi osallistunut vaatimattomalla 50 tuhannen euron takauksella perheyhtiön pelastamiseen.

        Valituksen johdosta tällä tavoin suunnitelmat eivät onnistuneet ja kunnan tuen sijaan yhtiön velkoja leikattiin velkasaneerauksen toteuttamiseksi, kuten velkajärjestelyssä tapana on. Visuvesi Oy sai velkajärjestelynsä, muttei selvinnyt siitä huolimatta vuotta pidempään. Konkurssissa velkojat menetti sen, minkä kunta säästi valituksen ansiosta.

        Vammalassa kunta osallistui takaamalla 1,2 miljoonalla yhtiön velkoja ja myös joutui sen pian myös velkojille maksamaan. Ruovesi välttyi tältä. Tuskin nyt Vammalan ja Lapuan saha toimii kuntien tukien ansiosta. Olisihan Ruovedellä joku toimintaa jatkanut, jos olisi katsonut sen kannattavaksi. Lahtiset eivät halunneet jatkaa edes puhtaalta pöydältä konkurssin jälkeen.

        Olisiko jo aika lopettaa tuo jossittelu ja valittajien panettelu. Valitukset kunnanvaltuuston päätöksestä olivat paikallaan. Valituksella pelastettiin meidän yhteisiä verorahoja lähes 3 miljoonaa. Sen tietävät päätökseen osallistuneetkin. Virheellisten päätöksien myöntäminen on vain vaikeaa ja syntipukkia haetaan valittajista.


    • kannattiko

      Tosiasia on että muilla paikkakunnilla kunta/kaupunki osallistui tuotantolaitoksien tarvitsemiin muutoksiin. Tällä tuella tuotantolaitokset selviytyivät vaikeimman yli ja nyt työllistävät kuntalaisia. Niin olisi myös käynyt ruovedellä. Ruovesi tukee nyt pankkeja huomattavasti suuremmalla panostuksella ( korkosuojaukset)ja siitä huolimatta pankit supistavat toimintaan ruovedellä. Kunnia valittajille. Edelliselle kirjoittajalle tiedoksi, että velkasaneerauksessa aina leikataan velkoja, niin myös
      kyseisessä tapauksessa, eli tietosi on väärä.

      • Kylläkannatti

        Kirjoitin. "Velkoja leikattiin velkasaneerauksen toteuttamiseksi, kuten velkajärjestelyssä tapana on". Näin ei aina tehdä. Velkoja järjestellään velkasaneerauksessa myös muutoin esim. uusilla maksuaikatauluilla.

        Jossittelu on turhaa. Syitä ja seurauksia on useita ja monille ikäviä asioita, joten en osallistu tähän enempää.


      • kannattiko

        Lukisitko kirjoituksesi uudelleen


    • jurigagakakkapää

      vaneri lahtiset vietiin tuuhoskylän soramontulle ja venäläiset teloittivat heidät kunnan petturuudesta. ilmeisesti mullissa ovat.

    • yrittäjäminäkin

      Kyllä ne kuitenkin melkosen joukon ihmisiä työllisti melkein 100 vuotta. Ne on ihan yksityisiä ihmisiä ja niiden asioiden vatvominen näillä palstoilla ei ole ihan asiallista.

      • einyrkkiavaanpuhetta

        Väkivaltaa kannattavat yrittäjät menee boikottiin. Jokainen tekee valinnan.


      • yrittäjäminäkin
        einyrkkiavaanpuhetta kirjoitti:

        Väkivaltaa kannattavat yrittäjät menee boikottiin. Jokainen tekee valinnan.

        Nyt ei auennut minulle, selvennä vähän.


      • yrittäjäminäkin
        einyrkkiavaanpuhetta kirjoitti:

        Väkivaltaa kannattavat yrittäjät menee boikottiin. Jokainen tekee valinnan.

        En kannata väkivaltaa vaan asiallista keskustelua näillä palstoilla.


    • tällätavalla

      Hyvin niille kävi ja varakkaina ja hyvätuloisina pysyivät,firma vaan kaatu ja työpaikat meni.

    • Anonyymi

      Nicewood ja mitä muuta niille kuuluu?

      Baltialainen firma jatkaa Vammalan tehdasta, jos tiedot pitää paikkansa.
      Oliko tai onko nillä Tampereella jotain toimintaa?

    • Anonyymi

      Juu Nicewoodilla on Ruoveden lisäksi toimintaa Virroilla ja Tampereella

    • Anonyymi

      Että tämmönen neljä vuotta vanha keskustelu haettiin jostain väliin, kun puhuttiin Viitasen vastuista.
      200 000 euroo menee siis joka joka joka vuosi Viitasen tekemän sopimuksen takia, 45 vuoden ajan. Miettikää nyt tätä, minkälainen "kunnanjohtaja" Ruovedellä on.

      • Anonyymi

        Så oot meuhkannu tätä joks palstalla, mitä oikeen meinast? Eeva on kaunis nainen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Så oot meuhkannu tätä joks palstalla, mitä oikeen meinast? Eeva on kaunis nainen!

        Oikeen säihkysääri.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Så oot meuhkannu tätä joks palstalla, mitä oikeen meinast? Eeva on kaunis nainen!

        Så joks, meinast että jos ei ole kaunis eikä älliä päässä, menee veronmaksajien rahoja satojen tuhansien edestä nyt vuosikymmenien ajan kuin tuhka tuuleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe