Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Kenopelin arvonnasta

Huomasin eilen perin kummallisen jutun. Iltapelissä pitkästä aikaa ihan kunnon voitto 50 th ja 150 th ilmeisesti sama pelaaja. Mutta sitten myöhäis illan pelinumerot alkoivat 12 eteenpäin ja voittoja pelaajille aika heikosti. Onko tässä pelissä kyse nyt jonkintapaisesta hedelmäpelistä jossa kone antaa voittoja kun kassa tulee ns. täyteen ja vastaavasti toisin päin. Kyllä ne pallot taisivat tulla sittenkin peliyhtiölle kalliiksi pelaaja voittojen muodossa.
6121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kirjoita suomeamtaavi

Äänestä

Juu juu niin varmaan löytyi! Tietokone tietää. Voisin lähettää Teille kaikki arvotut rivit melkolailla alusta saakka ruutupaperille allekkain laitettuna ja voitonjakotilastot alusta alkaen. Ne kertovat kaiken!!!! Mutta jätän ne myöhempää tarkoitusta varten. Voitonjakohan pimitettiin aika pitkäksi aikaa mutta ei se mitään, tallessa on!

Äänestä

Siis sinulta löytyy tulokset tilastot aikaväliltä, jotain. Olisihan se kiva nähdä tietää jotain faktaa millä tavalla peli on muuttunut.

Äänestä

Lopetin+kenon+pelaamisen+vuosi+tietokonearvonnan+alkamisen+jälkeen,+pelasin+tasan+vuoden+nähdäkseni+palautusprosentin+tason.+Palloarvonta+aikoina+palautus+oli+n.+70%,+joka+on+erittäin+hyvä,+tuo+vuoden+tietska+arvonnan+prosentiksi+jäi+vain+17%,+päätelkää+siitä+jo+jotain.+Nyt+on+lottoonkin+suunnitteilla+jonkinlainen+"uudistus",+mitäs+luulette,+uudistus+on+takuuvarmasti+pelaajia+vastaan.+Veikkauksen+touhut+on+jo+pitkään+ollut+tuollaisia+mielivaltaisia+"me+tehdään+mitä+huvittaa",+se+on+helppo+toimia+itseriittoisesti+siellä+monopolin+norsunluutornissa,+toivottavasti+tuollainen+touhu+lopetetaan+ja+nämä+kukkahattutädit+potkitaan+pihalle+sieltä.

Äänestä

No tämän peliyhtiön tavoitehan on tehdä voittoa ja maksaa enemmän kuin kohtuullista palkkaa suhteessa vastuuseen työntekijöilleen sekä osa kertyyneestä voitosta myös omistajilleen toisinsanoen kulmantakaa meille. Itse en käy oopperassa, on vaikea taiteenlaji yksinkertaiselle ihmiselle mutta se on yksi kohde joka ei tulisi ilmeisesti toimeen ilman yhteiskunnan tukea.
Minua inhotti oliko nyt Iltalehdessä ollut piilomainos jossa epätoivoinen nuori nainen voitti hedelmäpelistä (ray?) suuren summan rahaa viimeisillä roposillaan. Se oli kuin käsky monille samassa tilassa oleville pistäkää haisemaan loputkin mitä teillä on. Aivan viime päivinä/viikkoina tämä niin rakas puheenaihe, keno on ottanut enemmän kuin antanut sen huomion olen tehnyt kuten varmaan moni muukin joka seuraa maksettuja voittoja/palautuksia . Se ei kait veikkaukselle kuitenkaan ole kuin peli muiden joukossa ja netin kautta pelattavat pelit taitavat kaikenkaikkiaan olla juuri niitä "yksikätisiä" joihin ihmiset roposensa tuhlaavat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


reinoviisi kirjoitti:

Huomasin eilen perin kummallisen jutun. Iltapelissä pitkästä aikaa ihan kunnon voitto 50 th ja 150 th ilmeisesti sama pelaaja. Mutta sitten myöhäis illan pelinumerot alkoivat 12 eteenpäin ja voittoja pelaajille aika heikosti. Onko tässä pelissä kyse nyt jonkintapaisesta hedelmäpelistä jossa kone antaa voittoja kun kassa tulee ns. täyteen ja vastaavasti toisin päin. Kyllä ne pallot taisivat tulla sittenkin peliyhtiölle kalliiksi pelaaja voittojen muodossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu