Luin aivan hirveitä Lutherin kirjoituksia, joissa hän on käskenyt tappaa kasteenuusijat ja nurkkakuntasaarnaajat (käytännössä vastaavat nykyisiä baptisteja, helluntailaisia ja vapaakirkklaisia yms.) tai karkottaa heidät maasta.
http://www.inri.fi/kaste/luther.htm
Voi hirveää!
Luther olikin murhamies ja kristittyjen vainooja eikä Jumalan palvelija! Liekö tuo kaikki katolisuuden jäänteitä vai mistä on kysymys? Eihän Jumalan lapsi saa tuolla tavalla toimia, sillä kenessäkään sellaisessa ei ole iankaikkista elämää pysyvänä, joka murhauttaa veljiään ja sisariaan, muita Jumalan lapsia, sen vuoksi, että he eivät ymmärrä kaikkia asioita samalla tavalla Raamatussa kuin Luther ne ymmärsi.
http://www.inri.fi/kaste/luther.htm
Voi hirveää!
Luther olikin murhamies ja kristittyjen vainooja eikä Jumalan palvelija! Liekö tuo kaikki katolisuuden jäänteitä vai mistä on kysymys? Eihän Jumalan lapsi saa tuolla tavalla toimia, sillä kenessäkään sellaisessa ei ole iankaikkista elämää pysyvänä, joka murhauttaa veljiään ja sisariaan, muita Jumalan lapsia, sen vuoksi, että he eivät ymmärrä kaikkia asioita samalla tavalla Raamatussa kuin Luther ne ymmärsi.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tässä yksi tärkeä syy, miksi Evankelis-luterilaista kirkkoa ei pitäisi nimittää Lutherin mukaan. Aivan kauhea mies, susi lammasten vaatteissa.
Tosin Lutherin aikana tappaminen oli muotia, puolin ja toisin. Kyse ei ole mistään kristinuskon muodosta, vaan ihmisen loputtomasta pahuudesta.
OLUEN AIHEUTTAMA UMMETUS VARMAAN OSASYYNÄ..SEN MYÖNSI JO MEIDÄN USKONNON OPETTAJAKIN...
Luther ei taitanut olla mikään täysverinen raamattufundamentalisti, mutta kuitenkin puoliverinen sellainen. Oliko hän ottanut liian tosissaan Jeesuksen puheen Johanneksen evankeliumista, kun tämä sanoo juutalaisten olevan Saatanasta? Ainakin hänen pieni kirjasensa "Juutalaisista ja heidän valheistaan" antaa ymmärtää näin.
Ei Paavalikaan käsitellyt silkkihansikkain toisinuskovia. Galatalaiskirjeessään Paavali toivoo että toisin uskovat kuohitsisivat itsensä.
Uskontojen edustajat ovat aina tapelleet keskenään. Tänään uudestikastajahurmahenget toivottavat luterilaisille matkaa helvettiin. Jos Suomen lait eivät pidättäisi, hullusti kävisi meilläkin. Jumalan nimessä veri virtaisi täälläkin.
Kas, siellähän (linkissä) oli sana herr korkeasti-oppineelle Dogmatikoksellekin:
"Psalmissa 50 sanotaan sellaisista nurkkakuntaopettajista, Jumalan puhuessa jumalattomille: "Mikä sinä olet puhumaan minun käskyistäni ja ottamaan minun liittoni suuhusi? Sinä, joka vihaat kuritusta ja heität minun sanani selkäsi taakse! Jos sinä näet varkaan (se on sielunvarkaan, Joh 10), niin sinä mielistyt häneen, ja sinä pidät yhtä avionrikkojain kanssa (se on taikauskoisten ja harhaoppisten kanssa). Sinä päästät suusi puhumaan pahaa, ja sinun kielesi punoo petosta. Sinä istut ja puhut veljeäsi vastaan, sinä panettelet äitisi poikaa." (Martti Luther)
Hyvä, että ymmärsit. Seuraavana vuorossa eroaminen kirkosta ja ylistämään todellista herraa Saatanaa! Kristinusko on tiensä päässä.
Kannattaisiko seuraavaksi lukea raamattua. Siellä kerrotaan millainen raamatun jumala on, voin vakuuttaa että Luther on kuoripoika tämä raamatun jumalan rinnalla.
hullujen valheita,pahuutta ja kaaosta täynnä....ennen ja vieläkin.
Lahkot pitääkin hävittää. Siihen Raamattu kehottaa. Viktor Klimenko ja Martti Luther ovat raikkailla linjoilla, antikristillisten HUIJARI-lahkojen suhteen!
Martti Lutherin aikaan oli hänen kirkossaan sentään terveelinen kirkkokuri, jossa ei lipeviä rahaa huijaavia haureellisia huoraavia nurkkasaarnaajahurmahenkiuudestikastajahihhuleita suvaittu...!
Armeliainta olisi karkottaa hihhuliheitemannilintemannihuuventaalit johonkin autiolle saarelle tms. Hihhuleiden likvidointi ei liene sentään tätä päivää? Jätetään se kurkunleikkuu yms. rauhan ja rakkauden uskonto islamille!
Suomessa on sentään kohtuu uskonvapaus. Täällä saa uskoa joulupukkiinkin ihan vapaasti. Ja Lentävään Spagettihirviöönkin! Harmitonta meininkiä...! - Uskonto on ooppiumia kansalle!
Ceterum censeo: HELL-"kirkko" ja muut lahkot ovat Perkeleestä!
Tässä seison,enkä muuta voi
Ei Raamattu mihinkään lahkojen hävittämiseen kehota. Päinvastoin, Jumala lähettää väkevän eksytyksen, että uskoisivat jotkut valheen, vrt. 2. Tess 2. Toisin sanoen, Jumala on näin tahtonut, että maailmassa on eksytystä, harhaoppia ja lahkoa.
" Päinvastoin, Jumala lähettää väkevän eksytyksen, että uskoisivat jotkut valheen"
Niin, maailma oli jo tuolloin apostolien aikaan niellyt valheen ja se valhe kuului, että ihminen on syntinen jo syntyessään ja tämän kamaluuden poistamiseen tarvittiin uskontoteknikkoja/shamaaneja, jotka tiesivät konstit, miten homma hoidetaan. Nyt kun kyseinen järjestely ei kelvannut kaikille (alkuseurakunta), alkoi älämölö ja eriseurausten dissaaminen, se on vaino. Niin oli ollut Lutteriin saakka ja Lutter sitten vuorollaan näki punaista. Rankinta hommaa maailmassa on "harmonian" palauttaminen, se kun näköjään vaatii eriuskoisten teilaamista.
Älä sitä nyt jumalan syyksi pane että uskovat riitelevät ja tappavat toisiaan. Kyllä se on ihan meidän uskovien omaa syytä.
Sodat ja tappaminen eivät lopu, vaikka olisi mikä uskonto tai ateismi. Se on se ihminen. Meille on nyt vain käynyt näin onnekkaasti, että olemme saaneet elää 70 vuotta ilman sotaa.
Mutta jos lakeja ei olisi, ilman muuta ateistit olisivat jo tappaneet vihaamansa hihhulit ja ylipäätään ihmiset nuijisivat täällä toisiaan fyysisestikin.
Oikein hyvin kirjoittaa Luther noissa linkeissä. Ei niissä ole mitään väärää tai paheksuttavaa, vaan juuri noinhan asia onkin!
Voi teitä paholaisen lapsia ja käärmeen sikiöitä jotka levitätte vääriä valheita ja väärää todistusta! Te tulette kerran niittämään kylvönne jos ette parannusta tee.
Riekkukaa sydämenne pohjasta vielä vähän aikaa ja pilkatkaa niin paljon ku9in ehditte. Pian kuolema korjaa sielunne ja silloin te vaikenette, polvenne herpoavat voimattomuudesta ja rohkeus on kadonnut.
Nyt on teidän aikanne ja hetkenne! Riemuitkaa eksyttäjienne kera, mutta tietäkää että jumalattomalle karkelolle on pantu määräaika. Ei teillä ole yhtään enempää kuin mitä teille sallitaan vaikka luuulette olevanne voimassanne väkevät.
Luther ja uskonpuhdistajat tunsivat kirkon opin ja historian hirveän tarkkaan ja Tunnustuskirjoissa selvästu osoittivat lahkojen erheet! Ei siellä kohdelleet mitenkään ns. vapaita suuntla, Luther vaan oli voimakas persoona.
Juu tottakai Lutteri oli voimakas persoona. Kaikki eivät tykänneet, mutta jotkut sitäkin enemmän, varsinkin eräs radikaali nuorimies, joka protestina leikkasi viiksensä.
Teki kaiken ja vielä enemmän, mistä Lutteri vain uneksui: takavarikoi, ajoi gettoihin, poltti synagogat, ihan niinkuin Lutteri kirjoitti. Ja sitten kun hommat alkoivat mennä heikommin, kuvaan astui ekumenia- ROTTARÄNNIÄ PITKIN KARKUUN!
https://en.wikipedia.org/wiki/Ratlines_(World_War_II_aftermath)