Kansalaisaloite 3.0

Pitäiskö tehdä taas ensi kesäksi uusi aloite, jos se vaikka menis läpi eduskuntaan asti?
1091
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Absolut,något sommarpysslande behövs det åt de språkaktiva.

1Äänestä

Aloitteiden teko kuuluu ennen kaikkea puolueille ja kansanedustajille.

Kansalaiset ovat jo selvästi tahtonsa ilmoittaneet.

Eli äänestäjien pitää painostaa kansanedustajiaan, jotta he tekisivät kielialoitteita.

Varsinkin PS-edustajilta sitä odotetaan. Mutta Soini estää sen. Mutta ei kauaa!

Äänestä
  • Kannattaa pitää kiirettä, PS-kansanedustajista voi suuri osa jäädä valitsematta ensi vaaleissa!

    1Äänestä

  • ToimikaaHeti kirjoitti:

    Kannattaa pitää kiirettä, PS-kansanedustajista voi suuri osa jäädä valitsematta ensi vaaleissa!

    Ennuste+on+100+%.

    1Äänestä

Kyllä näillä alotteilla se hyvä puoli on että pitävät marginaaliryhmän varpaillaan. Eivät voi vain hieroa käsiään seuraavaa 30-vuotta ja kehua pakkoruotsin ihanuutta, siitä tullaan pitämään huoli kaikilla mahdollisilla keinoilla.

Äänestä

Kanske vi svenskspråkiga borde starta " bort tvångsfinskan initiativ ".Det gör vi inte trots att vi inte är lika intelligenta som persuna.
Språk är alltid bra att kunna,det tynger inte i ryggsäcken även om man inte har så stor nytta av alla språk.
Finska endast inom Finlands gränser,nuförtiden är det mycket viktigare att kunna engelska tex.

1Äänestä

Ehdottomasti+uusi+aloite+ja+panostus+nettimarkkinointiin.+Ja+uudet+aloitteentekijät.+Ehdotan+aloitteen+otsikoksi+"Ruotsin+kieli+ei+ole+suomenkielisen+velvollisuus".Eli+palataan+oikeustajun+mukaiseen+ratkaisuun,+jossa+5+%+lukee+95%:n+kielen+aivan+kuten+muuallakin+Pohjoismaissa!

1Äänestä
  • Nu formuleringar kan hjälpa.

    Äänestä

  • Muissa+pohjoismaissa?+Islannissa+luetaan+pakkokieliä+,joita+puhuu+0%+kansasta.

    Äänestä

  • packs kirjoitti:

    Muissa+pohjoismaissa?+Islannissa+luetaan+pakkokieliä+,joita+puhuu+0%+kansasta.

    Det är på Island det,neffens förebild är Sverige.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TehdäänköUusiAloite kirjoitti:

Pitäiskö tehdä taas ensi kesäksi uusi aloite, jos se vaikka menis läpi eduskuntaan asti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu