Soini kyllästyi Persuihin. Perustaa uuden puolueen

Tämä oli nähtävissä jo pitkään, Soini ei ole ollut tyytyväinen siihen miten Perussuomalaiset ovat toimineet Eduskunnassa.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/perussuomalaisten-soini-kokoaa-uutta-puoluetta/1823844

Nyt Soini laittaa liikkeelle uuden oikeistopopulistisen puolueen perustamisen Suomeen.
9137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Soini paljastui viime syksynä globalistien käskyläiseksi. Hän tuhosi ensin autoritäärisella hallintotavallaan ja globalistien nuoleskelullaan perussuomalaisten uskottavuuden maahanmuuttokriittisenä vaihtoehtona. Nyt, kun perussuomalaisten petettyä olisi tilaus aidolle oikeistopuolueeelle, on Soini saanut globalisti-isänniltään tehtäväksi torpedoida tällaisen kilpailijan synty perustamalla se itse.

Äänestä

"timo soinin hyvinvoinnin puolue"

Äänestä

Ei mies puoluetta vaihtamalla parane.

Äänestä
  • On se törkeä tyyppi. Mutta sehän ei ole mikään uutinen, se paljastui jo takinkääntöprosessissa.
    Tuon johdolla ei mikään uusikaan luopue menesty, joten miestä on vaihdettava sekä Persuissa että mahdollisessa uudessa luopueessa.

    Äänestä

Linkittämäsi uutinen oli vuodelta 2000. Siitä on Soinin mainitsema 5 vuotta kulunut jo moneen kertaan.

Äänestä
  • Asia+ei+ole+silti+muuttunut+miksikään,+vaikka+päiväys+hiukan+onkin+mennyt+ylitse.+Tuossa+v.+2000+uutisessa+Soini+unelmoi+tulevaisuudesta+noin:"Kun+löytyisi+oikea+mies,+puolueen+kannatus+nousisi+nopeasti+tuollaiseen+10+prosenttiin,+Soini+uskoo."Viimeisimmän+gallupin+mukaan+Soinin+oikeistopopulisteilla+on+jo+7.6%+suurunen+kannatus.http://yle.fi/uutiset/keskusta_selvasti_suurin_puolue_sdp_nousi_kokoomuksen_ohi__perussuomalaiset_vajoaa_edelleen/9084353#start=252Soini+on+siis+päässyt+jo+puoliväliin+tavoitteestansa.+Enää+tarittaisiin+sellainen+sopiva,+kykenevä+johtaja+puolueelle,+joka+pystyisi+rynkäisemään+kannatuksen+tuon+10%+tavoiterajan+paremmalle+puolelle.

    Äänestä

  • Tavoite-karkaa kirjoitti:

    Asia+ei+ole+silti+muuttunut+miksikään,+vaikka+päiväys+hiukan+onkin+mennyt+ylitse.+Tuossa+v.+2000+uutisessa+Soini+unelmoi+tulevaisuudesta+noin:"Kun+löytyisi+oikea+mies,+puolueen+kannatus+nousisi+nopeasti+tuollaiseen+10+prosenttiin,+Soini+uskoo."Viimeisimmän+gallupin+mukaan+Soinin+oikeistopopulisteilla+on+jo+7.6%+suurunen+kannatus.http://yle.fi/uutiset/keskusta_selvasti_suurin_puolue_sdp_nousi_kokoomuksen_ohi__perussuomalaiset_vajoaa_edelleen/9084353#start=252Soini+on+siis+päässyt+jo+puoliväliin+tavoitteestansa.+Enää+tarittaisiin+sellainen+sopiva,+kykenevä+johtaja+puolueelle,+joka+pystyisi+rynkäisemään+kannatuksen+tuon+10%+tavoiterajan+paremmalle+puolelle.

    2011+vaaleissa+kannatus+oli+19,05+%+ja+2015+vaaleissa+17,65+%,+niin,+että+Soinin+tavoite+on+ehtinyt+jo+ylittyä+pariinkin+kertaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Puoluekartta-elää kirjoitti:

Tämä oli nähtävissä jo pitkään, Soini ei ole ollut tyytyväinen siihen miten Perussuomalaiset ovat toimineet Eduskunnassa.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/perussuomalaisten-soini-kokoaa-uutta-puoluetta/1823844

Nyt Soini laittaa liikkeelle uuden oikeistopopulistisen puolueen perustamisen Suomeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu