- Nukkaantuneita, venähtäneitä ja haalistuneita vaatteita ei kannata laittaa myyntiin eikä niillä ole mitään rahallista arvoa, vaikka olisi merkkivaate. Ei sitä reikäistä Marimekon paitaa myyntiin!
- Mikä ei tunnu itsellesi mukavalta käytössä, ei yleensä muillekaan, esimerkiksi saappaat piikkikoroilla. En ostaisi niitä edes eurolla.
- Käytetyistä merkkituotteista ei kannata pyytää melkein uuden hintaa, etenkin jos niitä saa uutena läheiseltä ostarilta, esim. Iittalan tuikut ja lasit.
- Muumi-mukit on yleensä ylihinnoiteltu, koska niitä on niin paljon tarjolla ja helppo saada. Muumimukit on jo ilmeisesti pois muodista, koska kirppiksillä niitä on niin paljon.
- Pöytään ei vaatteita isoissa pinoissa. Monikaan ei viitsi vaivautua penkomaan. Kannattaa laittaa pöytään tuotteet esille niin, että jo käytävältä näkee, mitä pöydästä löytyy, ettei tarvitse penkoa.
- Kupit ja astiat kannattaisi pestä ennen kuin laittaa esille. Jos kupin pohjalla on pölykerros, ei näe, onko se ehjä.
-Lisätkää vinkkejä. Voisi laittaa vinkkejä myös kirppisten pitäjille!
Kirppismyyjille vinkkejä
4
183
Vastaukset
- niinpäseon
Tuo on niin totta.Pitäisi malttaa tuoda vain vähän myytävää,ne on silmämääräisesti helppo käydä läpiJa vaatteet pitää olla siistejä,ehjiä,tai jos on vikaa,siitä maininta.Kengät ei tahdo mennä kaupaksi.Aina tahtoo tulla lapettua liian täyteen pöytä...
- niinkösetodellaon
Pitäisi siis myydä vähän ja erittäin halvalla? Milläs sen kirpparipöydän sitten saa maksetuksi? Pitääkö se maksaa vain siitä ilosta, että sinun on helppo katsoa mitä on myynnissä ja saat parilla eurolla kassillisen tavaraa?
- Tarkkaeuro
Juuri tästä näkee miten kirpputoripitäjät takoo elantonsa: mahdollisimman paljon ahtaita myyntipöytiä mahdollisimman kovalla pöytävuokralla. Myyjille jää vain muutama kymppi voittoa. Tämän takia vien tarpeeton tavara keräykseen tai hyväntekeväisyyteen, tulee hyvä mieli:)
- kirppistelijä
niinkösetodellaon kirjoitti:
Pitäisi siis myydä vähän ja erittäin halvalla? Milläs sen kirpparipöydän sitten saa maksetuksi? Pitääkö se maksaa vain siitä ilosta, että sinun on helppo katsoa mitä on myynnissä ja saat parilla eurolla kassillisen tavaraa?
Itse oon ollut myymässä. Kirppismyyjien vika yleensä on, että ne pistää enemmän hintaa, kun on kallis pöytävuokrakin. No ei
yleensä osteta kirppikseltä kenkiä yli kympillä, käsilaukkua parillakympillä, käytettyjä takkeja yli parillakympillä ym. Viimeks näin käytetyt sandaalit hintaan 17 e. Kun pistää tuotteisiin hintaa 1-5 euroa, todennäköisesti saa myyntiä, pöytävuokran kuitattua ja hieman ylimääräistäkin. Itsellä on aina mennyt eniten niitä tuotteita, jossa hinta on ollut 1-3 euroa. On typerää pistää enemmän hintaa, koska kirppikseltä halutaan ostaa halvemmalla kuin saa mistään muualta. Jos tavara ei liiku, vika on yleensä hinnoittelussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt201714