Kuopiossa öljynvaihto

Audikuski

Missä kannattaisi vaihdattaa öljyt Kuopiossa? Ja minkä hintaiseksi tulee vaihto? Öljyinä 0W-30 ja 5W-30, autot Audeja.

15

3310

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wer232
      • Audikuski

        Kiitos harvinaisen näsäviisaasta vastauksesta. Täytynee tarkentaa, että olisin vailla käyttäjien kokemuksia.

        Ja tiedän kyllä mikä on Google. Jos sieltä olisi hinnat ja kokemukset löytynyt, ei olisi tarvinnut täällä kysellä.


      • Mesekuski
        Audikuski kirjoitti:

        Kiitos harvinaisen näsäviisaasta vastauksesta. Täytynee tarkentaa, että olisin vailla käyttäjien kokemuksia.

        Ja tiedän kyllä mikä on Google. Jos sieltä olisi hinnat ja kokemukset löytynyt, ei olisi tarvinnut täällä kysellä.

        Harvinainen Spede kyllä olet itse jos täältä pitää kysellä öljynvaihdon hintaa.

        Toisekseen kysyit vaan hintaa et muuta. Ja mitä kokemuksia siinä tarttee erikseen öljynvaihtoon kysellä. Vanha öljy pois ja putsari, uudet tilalle. Vai saatko jotain fiboja auton öljyn vaihdosta? Vai pitääkö niitten tulla pyyhkii sun pylly jos joudut käymään vaihdon aikana paskalla.


      • puoskarikorjaamot
        Mesekuski kirjoitti:

        Harvinainen Spede kyllä olet itse jos täältä pitää kysellä öljynvaihdon hintaa.

        Toisekseen kysyit vaan hintaa et muuta. Ja mitä kokemuksia siinä tarttee erikseen öljynvaihtoon kysellä. Vanha öljy pois ja putsari, uudet tilalle. Vai saatko jotain fiboja auton öljyn vaihdosta? Vai pitääkö niitten tulla pyyhkii sun pylly jos joudut käymään vaihdon aikana paskalla.

        " Vanha öljy pois ja putsari, uudet tilalle."

        Näinhän sen tulisi teoriassa olla. Kuitenkin kokemukseni mukaan aivan liian moni korjaamo ei vaivaudu edes vaihatmaan mukana tilevaa uttaa suodattimen tiivistesarjaa.

        Automallissani suodatin on omassa bokaalissaan ja siihen tulee vaihtaa kolme tiivistettä, jotka tulevat suodattimen mukana. Vanhat ja haurastuvat tiiviteet eivä pidä paineita.

        Kerran muuan korjaamolla asentaja (yksi korjaamon omistajista) heitti roskiin sekä öljysuodattimen tiivisteet, että vaihdettavan uuden naftasuodattimen tiivisteet ja kiroili kun pyysin ne laittamaan, kieltäytyi. Siinä vaiheessa oli vaikea tehdä U-käännöstä, mutta jos olisi kertonut jo edeltä, niin ei olisi tarvinnut edes aloittaa. Se oli viimeinen kerta sillä pajalla autoni huollattaminen.

        Myös daftasuodattimen vaihdossa kierrätti kuivaa systeemiä kun ei ollut käsillä dieseliä täyttääkseen uuden suodattimen, eikä laiskuuttaan vaivautunut tankistä lappomaan. Ruiskupunmppu kiittää, mutta eihän krjaamo sitä maksa jos se tuollaisen väkivallan provosoimana hieman myöhemmin laukeasi.

        Sitten jos et voi olla vieressä katsomassa miten homma tehdään, niin liian moni riskeraa suutaroida yllä kuvatulla tavalla. Silti 'tehdystä" työstä tulee maksaa ja uudet tarvikkeet jo valmiiki osin suutaroituja.

        Sama tilanne toisessa paikallisessa ns. autohuollon McDonals-ketjussa. Omistaja-töiden-vastaanottajalle nimeomaan painotin, että on tärkeää vaihtaa kaikki suodattimen tiivisteet. Kun auto viimein oli työn alla ja satuin juuri oikeaan aikaan tunkeutumaan työtiloihin (jota ei yleensä sallita), niin asentaja oli juuri heittämässä tiivistesarjaa rosiin ja olisi vaihtanut vain suodatinkotelon kannen tiivisteen. Sitten joutui vaivautuneena ja mieltään osoittaen etsimään ne kaksi muuta tiivistettä roskiksesta, ne puhdistaman ja vaihtamaan. Sitten näiden ilman työmoraalia olevien puoskareiden "työstä" tulee vielä maksaa.

        Asuinmaassani ei valitettavasti ole tee-se-itse paikkoja, muutoin tekisin öljynvaihdot itse, kuten aikanaan Suomessa. Myös vanhojen öljyjen kierrätys tehty hankalaksi ja maksulliseksi. Siltikin voisi harkita jonkin hyvän vakuumin ostamista, sillä tuossa moottorimallissa saa imemällä yhtä hyvin ellei hiemen paremminkin vanhat öljyt pois kuin alakautta. Merkkikorjaamokin tekee ko. ja usaan muuhunkin moottorityyppiin homman yläkautta.


    • R-Setä

      Joo vaihdatin öljyt autooni eräässä pikku pajasssa. Aivan ihanasti esineellistivät autoni, mutta minut ottivat ihmisenä vastaan ja haltuunsa. Sain osakseni kaipaamaani myötätuntoa, unohtamatta jännittäviä elementtejä. Hiukan jännitti, kuten vaikkapa suojaamaton seksi Eritrealaisen transvesiitin kanssa.

    • voitelua

      Öljynvaihto maksaa noin 100€ riippuen mitä öljyä ja kuinka paljon sitä laitetaan. Tuskin sillä on paljon merkitystä missä tuollainen homma tehdään. Valitse lähin tai minne pääset helposti. Noihin paikkoihin mitkä tekee pelkästään Öljynvaihtoja pääsee yleensä aikaa varaamatta.

      • Audikuski

        Kiitos asiallisesta vastauksesta!


    • Selvä_se_on

      Taas yksi kädetön kaupukilainen mulkunjatkeensa kera. Öljyt vaihdetaan itse tietysti.

    • Audikuski

      Kiitos kaikille erittäin asiallisista vastauksista (pl. Yksi vastaus, jossa vittuilu oli edes yritetty kätkeä, mikäli sitä oli).

      Kommenttinne osuivat aika oikeaan. Mulkkuni on erittäin pieni, niin pieni että monen miehen on sen sijaintia löytää. Jos käyttäisin Eritrealaisen transvestiitin palveluja, moni väittäisi hänen varastaneen minun lisäksen suomalaiselta myös työpaikan ja polkupyörän. Ja mitä perseeni pyyhkimiseen öljynvaihdon aikana tulee, ei kiitos, olen jo iso tyttö.

      Olen siis nähtävästi maailman ainoa nainen, joka ei ymmärrä/osaa vaihtaa öljyjä itse.

      Ja kiitos kysymästä, olen ostanut autoni itse..

      • Jesolo

        Miten todistat, että olet nainen?


      • Audikuski

        Miten haluat minun todistavan? Ja mistä alunperin edes päättelit minun olevan mies?


      • brt12

        Asiasta ei voi erehtyä.


      • Jesolo
        Audikuski kirjoitti:

        Miten haluat minun todistavan? Ja mistä alunperin edes päättelit minun olevan mies?

        No kun tämä on aika miehinen palsta ja kysymyksessä oli miehinen sävy. Tälle palstalle kannataisi aina naisen kirjoittaa nimimerkillä kaunis blondi, tms..


    • Aamulääkkeet

      Ihmisellä on oikeus olla sitä, mille tuntuu. Vaanha ukko voi tuntea olevansa 4v pikkutyttö. Kenelläkään ei ole oikeutta kiistää tätä tunnetta. Ei voida vaatia todistamaan tyttöyttään. On hyväksyttävä ja suvaittava tämä tyttönen toisten lasten kanssa tarhaan leikimään.

    • V70

      Varaat jonnekkin oikealle korjaamolle ajan ja hoidatat homman ammattilaisella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1589
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1400
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      230
      1366
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1301
    5. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      11
      1142
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    7. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1029
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      90
      975
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    Aihe