Salkkari-Seppo tulee Ruokamessuille

Vitunkepuhuorat

Kolmen viikon kuluttua Kauhajoella järjestettävät Ruokamessut tulee avaamaan ministeri Kimmo Tiilikainen.

Julkkisvieraana messuteltalle tulee ruokaa tulee laittamaan Salattujen elämien Seppo Taalasmaa alias näyttelijä Jarmo Koski. Juontajana on Mia Halonen, jonka sukujuuret on Teuvalla.

Ruokamessujen tappiollisuudesta on käyty Kauhajoella lähes joka vuosi keskustelua, mutta messut järjestetään myös ensi vuonna.

– Tämä on Kauhajoen merkittävin tapahtuma ja hyvää mainosta meille, puolusti messuja kaupungin hallintojohtaja Markku Vanhanen tänään tapahtuman info-tilaisuudessa.

Messujärjestäjien mielestä niillä muutamilla kymppitonneilla, mitä kaupunki tapahtumaan laittaa, ei saada kuin vähäistä imago-mainontaa televisiossa ja lehdissä. Messujen vaikutukset ovat paljon laajemmat.

9

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missäonmyllis

      Tuleeko Myllis?

    • IHMEHOMMAA

      Olen vahvasti sitä mieltä, että Kauhajoen imagolle ei tule mitään vahvistusta siitä, kun vimpeliläisiä tai muita mummoja tulee linjurilla ihmisiä ihmettelemään. Loppu tuolle turhalle tapahtumalle, joka ei ole olemassaoloaikanaan kehittynyt yhtään. Rahaa se ei tuo paikkaunnalle yhtään. Kaikki rakenteet, mitkä on kalliimpia kokonaisuuksia, ostetaan muulta paikkakunnalta. Tietenkin kunnan työntekijöiden palkat jää paikkakunnalle. Tulee mieleen sellainen, että millekäs momentille messupäällikön, rakennuspäällikön kirves- ja apumiehien palkat kirjataan, kun kuluiksi on ilmoitettu pelkät mainoskulut? EI JATKOON!

    • Salkkariit

      on hyvä ohjelma ja hyvään aikaan...silloin ei ole kaupoissa tungosta, kun hömppänaiset ja lapselliset miehet katsoo televisioo.

    • Ullataalasmaa

      Seppo soitti juuri ja perui tulonsa. Tarkistakaa vaikka ruokamessujen sivuilta.

    • Elliinatar

      Ei kiinnosta koko messut. Parasta lopettaa koko touhu.

    • Messutar

      Mitenkä Teille nurisijat vaikutta RUOKA Messut ?
      Ettehän edes käy sielä ette voi tietää mitää ...........arvostelut ei kanna mihinkää.

    • Järkevästi

      hoidettuna Ruokamesut oli hyvä tulonlähde, koska on kalliit lippujen hinnat, paljon kävijöitä ja myyjillä suolaiset paikkahinnat. Ennen Karhun Kasinon alueella pidetyt markkinat olivat hyvä tulonlähde pelkillä myyntipaikkatuloilla. Mitä tuloja Ruokamessuista on euroilla mitattuna?
      Mihin kaikki tulot loppujen lopuksi hupene, kun tappiota tuottavat nää Ruokamessut?

    • Järkevästi

      aloitetun alussa on oli vaikka piti kirjoittaa olisi hyvä....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      584
      2269
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      408
      1826
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1650
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1428
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1226
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      57
      1154
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      122
      1144
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      898
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      13
      878
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      833
    Aihe