Adventisteilla on sellainen käsitys, että Jumala palkitsee sellaiset pelastetut, jotka ovat käännyttäneet mahdollisimman monia ihmisiä paremmin, kuin sellaiset, jotka eivät ole käännyttäneet kuin jokusen. Ellem White kirjoittaa kruununjalokivistä, jotka saadaan kun päästään taivaaseen, joiden määrä pelastetun kruunussa korreloi pelastettujen lukumäärän kanssa. Tällöin ne, jotka ovat aiheuttaneet paljon käännytyksiä, saavat eniten jalokiviä kruunuunsa. Onko tämä Raamatunmukaista? Kuka jaksaa kantaa jalokivistä painavaa kruunua päivittäin merkkinä hyvin tehdystä työstä? Eikö se kuulosta ennemminkin rangaistukselta.
Palkitseeko Jumala hyvät teot?
Tekojen_mies
577
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kylläpä näitä provoja riittää taas.
Ihan oikeutettu kysymys, sillä näin White todella opettaa. Ja kun White jotakin opettaa, adventistit on korva höröllään.
No siis onhan meille luvattu "viidenlaista" kruunua tai seppelettä. Eri käännökset kääntävät eri tavoin sanan "stephanos".
1. Vanhurskauden seppele/kruunu 2 Tim 4:8
2. Katomaton seppele/kruunu 1 Kor 9:25
3. Elämän kruunu Jaak 1:12, Ilm 2:10
4. Kuihtumaton kruunu/seppele 1 Piet 5:4
5. Ilomme (kerskauksemme) kruunu 1 Tess 2:19
KJV kääntää kaikki sanalla kruunu, muut käännökset sitten heittelevät seppelettä joihinkin. Ihan maun mukaan.
Se nyt taas sitten menee Ellulle niin tyypillisen hömppäpömpän puolelle lähteä kuvailemaan sellaista asiaa joka ei välttämättä ole edes kirjaimellinen fyysinen esine. "Stephanos" tarkoittaa ja kuvaa kruunua, seppelettä tai kunniaa, ja esim. Ilm 12:1 ei tarkoita kirjaimellista seppelettä eikä kruunua vaan kuvannollista. Toisaalta Jeesuksen orjantappura-stephanos nyt ei taas kuvaa kunniaa vaan kirjaimellista seppelettä tai kruunua.
Toisaalta voidaan kysyä onko nuo 5 erilaista kruunua sitten yksi vai muutama vai viisi eri kruunua. Rakkaalla lapsella voi olla monta nimeä.
Niihin jalokiviinkin nyt tietysti löytyy hieman viittausta kuten valkoinen kivi Ilm 2:17 ja pari muuta kohtaa VT:ssä, mutten jaksa mennä siihen sen enempää, koska niillä ei ole sen kruunun kanssa taas yhtään mitään tekemistä (paitsi Ellun öiset fantasiat).
Mutta aloittaja menee selkeästi provopuolelle kun alkaa selitellä: "Kuka jaksaa kantaa jalokivistä painavaa kruunua päivittäin merkkinä hyvin tehdystä työstä? Eikö se kuulosta ennemminkin rangaistukselta."
No tuohon provoon voisi vastata vaikka että olen nähnyt korviksen jossa on 12 timanttia, eikä sen roikottaminen edes korvassa tuntunut olevan kantajalleen rangaistus. Tuhti täti voisi jaksaa kantaa vaikka 24. :)
Hep-
Jokainen ymmärtää ihmisten tasa-arvoisuuden taivaan valtakunnan näkökulmasta.
Tuo jalokivijuttu, on ainoa paikka jossa Raamattu viittaa hiukankin ihmisen ansioon, mutta se ei tarkoita sitä että adventtiliike opettaisi keräämään moisessa missiossa kirkasta keräämään.
Enemmänkin on kyse Jumalan valtakunnan työn kunniasta jossa sitten sellaiset asiat, missä on saavutettu evankeliumin voittoa loistaa kirkkaammin.
- En itse usko vähääkään että tässä kirkastähti asiassa viitattaisiin vähäkään ihmisen kunniaan yli muiden ihmisten kuitenkaan.
- Evankeliumin kunniasta on kyse kuitenkin tässäkin, ja kyse ev.työn tärkeydestä, -ei ihmisen ansiosta yli joidenkin muiden Jumalan omien ihmisten kuitenkaan.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
Onpa taivaassa tarjona lapsillekin...? Vesi on muutettu viiniksi?
Ei, kun kultakruunut ja valkeat vaattehetkin ja myös harput, joita soittelevat?
Sellaista väkivaltaa siellä taivaassa tehdään lapsillekin? Pannaan painava kultaruunu pääkän ja sitten ei kun harppuja soittamaan? Vesi on muutettu viiniksi?
Palkintona harppu sänkyyn?