En mitenkään halua vähätellä tapahtuneen katastrofin merkitystä, mutta ihmettelen miten
maailma on mennyt muutamassa vuosikymmenessä päälaelleen. Nyt kun jotakin erityistä sattuu, ollaan heti vaatimassa virkakoneiston välitöntä toimintaa, rahaa, psykiatreja ym. Ihmisistä on tullut aivan avuttomia ja toisten päälle syytä työntäviä. Kun hyökyaaltoa pakoon juosseet pysähtyivät, rupesivat he välittömästi ihmettelemään, missä on pääministeri, lääkäri ym. kun ei tule kertomaan mitä pitää tehdä. Jos joku sitten on omatoiminen ja osaa auttaa muitakin (sukeltajat), on se suuri mediatapahtuma. Sehän ei kuulu nykyihmisen taitoihin ja tapoihin.
Kun aikanaan lähdimme juoksujalkaa evakkoon ja pysähdyimme ensi kerran, ei ollut puhettakaan, että vastassa olisi joku silmäätekevä tai psykiatri rauhoittamassa levotonta mieltä ja kertomassa mitä nyt tekisin. Kyllä sitä oli itse harkittava mitä seuraavaksi tehdään.
maailma on mennyt muutamassa vuosikymmenessä päälaelleen. Nyt kun jotakin erityistä sattuu, ollaan heti vaatimassa virkakoneiston välitöntä toimintaa, rahaa, psykiatreja ym. Ihmisistä on tullut aivan avuttomia ja toisten päälle syytä työntäviä. Kun hyökyaaltoa pakoon juosseet pysähtyivät, rupesivat he välittömästi ihmettelemään, missä on pääministeri, lääkäri ym. kun ei tule kertomaan mitä pitää tehdä. Jos joku sitten on omatoiminen ja osaa auttaa muitakin (sukeltajat), on se suuri mediatapahtuma. Sehän ei kuulu nykyihmisen taitoihin ja tapoihin.
Kun aikanaan lähdimme juoksujalkaa evakkoon ja pysähdyimme ensi kerran, ei ollut puhettakaan, että vastassa olisi joku silmäätekevä tai psykiatri rauhoittamassa levotonta mieltä ja kertomassa mitä nyt tekisin. Kyllä sitä oli itse harkittava mitä seuraavaksi tehdään.
Vastaukset 18
Vanhimmat
--tarkkaan katso kenen viereen asetut,
hää koppas minnuu kätteee kii ja vällyyy
alla pussatttii jaa sitteee siinä lemmenvalat vannootttiiin.
Tuutha sie vastaan nii tuutha sie takasiii, nii nii, prrrrrrr takaasiii...
Ei piä unohtaa tuotakaa lauluu, kertoo Siun sivistyksest!
Isänmaan asioit ei piä unohtaa ja Siust justiisa voisvat nykyiset päättäjätkii ottaa oppii! Noi justiisa, sanon mie. Evakko kahtoo tarkast, kene vieree asettuu ja nytkii pittää tarkkan olla, jottei viiä viimosiikii peltoi ja mantui Afrikkaa ja johokii!!!!!!!!
Suomessa 10 % asujaimistosta joutui evakkoon sotien jälkeen. Suomessa ei kuitenkaan perustettu pakolaisleirejä, kuten esim. Jordaniassa ja Libanonissa, vaan koko karjalaisväestö asutettiin koto-Suomeen.
Motkotetaan Wennamoa kuinka tahansa, niin hän hoiti tämän asuttamisen. Maata napsautettiin niiltä, joilla sitä oli, ja maanviljelijäväestö sai omat olot, kuinka hyvät - sitä en tiedä sanoa.
Kyllä Suomi osasi jo silloin ajatella, että työ on paras lääke monen vaivaan.
Se, että kriisiapua ja henkistä tukea ei annettu, johtui kyllä siitä, että ei tiedetty sellaista tarvittavan. Ennen vanhaan uskottiin, että virtenveisuu ja kirkossakäynti riittää henkiseksi tueksi jokaiselle.
Luulen, että 5 v. sodan keskellä eläneet nuoret miehet olisivat kaikki kriisiapua tarvinneet, mutta he joutuivat itse ja yksin selviytymään painajaisistaan ja kauhukokemuksistaan.
Nyt vasta ymmärretään, miksi aina sodassakäyneet jaksoivat puhua niistä ajoista iltakaudet, kun toisensa tapasivat. Terapoivat toisiaan, tietämättä mitä sellainen sanakaan tarkoittaa.
se on ollut heille yhteistä terapiaa.
Jos ei evakoita vastassa ollutkaan kriisiryhmä,ei ollut minunkaan isälle kukaan apua antamassa ,kun viisi vuotta ,oli sodassa ja äiti hoiti yksin maatilan kolmen alle viisi vuotiaan lapsen kanssa ,ei kukaan apua antanut ,oli sotavankeja Moskovasta kotoisin kaupunkilaisia ,heinänteossa ,yhtenä kesänä ,ja äitini kohteli heitä tosi hyvin ,saivat kuulemma
ruokaa syödä enemmän kuin kotonaan aijenmin,Ei äitini ja isäni koskaan koskaan ruikkuttanut ,muilta apua ,,niinkuin evakot .
Oliks hyö luusereit siu mielest? Mie oon nii dementoitunt nykysi, et mie en ennää muista noit asioit tarkkaa? Lähtiks hyö liian hepposi perustei evakkoo sillo?
dementikon ei kannata ottaa kantaa,mutta sanoisin kaikki ketä evakkoja tunnen ,,työni takia muutamia satoja ,,,sanoisin kaikki hyödyttömiä Suomelle ,,sosiaalipummeja ,eräätkin sai Uudelta maalta ,kallista aluetta ,viisi penikkaa mukanaantoivat ja kukaan ei edes perunaa istuttaneet ,vaikka maa oli valmiiksi kynnetty ,ja peltoa saivat 10 ha ,koko rupusakki vaan ryyppäsi päivin öin ,kenestäkään ei tullut työtätekeviä,ja pellot pajukoitui ,nyt sitten jälkipolvet myy maita ,60 euroo neliö, että kannatti lohkoa maanomistajien maat ,ja lahjaksi joutuivat antamaan ,sen aikasen lain mukaan.Että silleen..
Hyö on vissii nii kriisiytynneit olleet sillo ja viel sen jälkeekii, et kyl ois pitänt olla kriisipuhelimet valmiin ja äfäräf. Eipäs älynt kukkaa sillo sitä...mite nyt käyp jos itärajal tulloo hyökkäys, onks kenestkää mihikää, jos itä tulloo tuost yli pyrkimää?
Myö puolustettaa yhes rajjaa. Pannaa kiviä polkui ettee, ni ei sielt kukkaa pääse tulemaa. Mie tiiä stratekiat, mie oon miettint niit viime sovast lähtii, mää makkaamaa iha rauhas. Mie mään vartioo yöks.
Eihä meil täs sit oo hätä eikä mikkää. Sie jos valvot, ni myö muut maataa. Töni herreil, jos hätä tulloo. Muute elä tuu herättämmää.
työ jaksatte valittaa ,me sotilaat tapetaan.
Myö evakot ei mittää valituskirjettä kirjotettu. Luveha vähä tarkemmi, mitä siin sanotaa. Tai sit älä tuu sanomaakaa itteis sotilaaks, jos et ymmärtänt sitä ensimmäist kirjotustkaa lukemal.
Paa sie kurrii tuo sotapoika! Mie mään kahtomaa näkkyyks mittää liikettä. Mie tuon kahvit ja piirakat tullessai. Mut jos tulloo hälytystä, ni syyvää sit vähä myöhemmi. Sen aikaa työ saatta maata. Huuvan jos liikettä näkkyy.
Kyl mie puuttini äänet kuulen.
Kuuluuks sielt mittää ääntä? Mie mietin niit piirakoit. Tuo tarpeeks, jottei suolet kurni. Huuva sit jos kuuluu jottai. Vaik tietäähä se puuttini et myö ei periks tultu antamaa, vaik kui dementikkoi ollaakii.
Mihi hää lie mänt, mie toin nyt nää piiraat. Mittää ei kuulunt mistää. Nii ol hiljast, jot taitaa puuttinikkii maata. Jokkuu pien ropina kuuluu pusikost, mie mään kahtomaa onks siel mikä akentti. Maatkaa rauhas, mie huuvan jos hätä tulloo. Mikä hätä se meille tulloo valmiis maalimas.
Miekii käi kuuntelemas. Ei kuulunt äänii, vissii puuttini makkaa, jot siin mieles saatta maata kaik iha rauhas. Miekii mään makkaamaa, kerr itärajal on tähä aikaa näi hiljast. Ei tarvii viel käyvä asemii. Hyvvää yötä kaikil.
Nyt on kasvamassa uusi avuttomien ihmisten sukupolvi.
Kaikessa turvaudutaan virkakoneistoon, kun rahat loppuu, niin yhteiskunta maksaa...kun sairastutaan yhteiskunta hoitaa...kun tulee hätä niin yhteiskunta auttaa...
ja auta armias, jos ei heti tule apua paikalle, niin se on yhteiskunnan vika!
On rakennettu hieno, toimiva yhteiskunta.
On asumistuet, sosiaalihuolto, erilaiset korvausjärjestelmät.
Mutta samalla ihmisistä tullut yksilöinä avuttomia ja itserakkaita.
Ei osata auttaa hädän hetkellä toisia, oma napa on kaikkein lähinnä.
Siitä esimerkkinä tuo Sauli Niinistönkin valitus, ettei apuhuutoja kuultu, vaikka Niinistö joitui roikkumaan puhelintolpassa pari tuntia.
Voi kamalaa, kuinka meitä ei heti tultu auttamaan!
Maailman toiselle puolelle olisi pitänyt joutua ja sillä minuutilla.
Omaakin harkintaa voisi ihminen käyttää ja ajatella, että vaikkakin maksettu loma meni pilalle, ei pitäisi ajatella ensin itseään ja sitä kuinka minun pitää äkkiä päästä pois alueelta.
Se on sitä mulle-kaikki-heti ajattelua!
surkeessa jamassa oltaisiin, jos yhteiskunta ei olisi kehittynyt 60 vuodessa.