Tämä sipilä suuri maaseudun ystävä on autioittamassa sitä, siitä ei päästä yli eikä ympäri . tämä höntti on taas nostamassa kiinteistöveroa , ensin kaava-alueen ulkopuolelle rakentavilta vaaditaan 1-3 hehtaarin tontin hankintaa rakennusluvan edellytyksenä . Asukkaat hoitavat itse tien hoidon vesi- ja viemäröinnin ym. kiinteistö vero on heille helvetin suuri ja täysin vastikkeeton , ei tule asfalttia teille eikä teiden varsiin katuvaloja, asukkaat hoitavat talviauraukset ja muun tienhoidon , muualle ne tulevat ja vieläpä verovaroin. Saamarin höntti SIPILÄ älä petä meitä maalla sauvia ,vai oletko petturi ja umpityhmä. Tämä ryöstövero on niin epäreilu, että se on vastoin perustuslaissa olevaa yhdenvertaisuus pykälän vastainen , tämä jos mikä on ryöstöä senkin sipilä, Oletko sinä se RKP:läinen joka keskustassa lymyää?
luottamus menetetty
tarkkanäköinen
565
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nyt vasurit ja sosialistit, ettei menekkään maahantulo rajoituksetta..
Varmaan teille vasureille nyt hankalaa, kun turvapaikka asioitu alettu kiristämään.
Nyt haukutte Sipilää siitä.
Juha Sipilälle satelee paperikirjeitä
– kirjailijat kritisoivat turvapaikkapolitiikkaa
Pääministeri Juha Sipilälle on kolahtanut postitse jo yli sata kirjettä, joissa vaaditaan muutosta Suomen turvapaikkapolitiikkaan. Kampanjan perustajien mukaan linja on kiristynyt jo liian tiukaksi.
Maahanmuuttoviraston muutettua arvioitaan Irakin, Somalian ja Afganistanin turvallisuudesta, kielteisten turvapaikkapäätösten määrä on liki tuplaantunut.
Penäämme lopullista vastuunkantajaa. Jos luotetaan Maahanmuuttoviraston päätöksiin, pitäisi myös pystyä henkilökohtaisesti takaamaan, ettei näille turvapaikanhakijoille tapahdu mitään, toteaa tämäkin RKP vasemmistolainen.
Nyt Ylekin jo hepakassa punavihreine toimittajineen.
Pitäisi enemmän mielestään ottaa pakolaisia. Kannattaisi Ylen punavihreitten ajatella kuka palkkansa maksaa. Maksaa tahot jotka haluaa suomen suomalaisille.
SDP:n Afgaani kansanedustaja jo kiehuu raivosta, tartuttanut muihinkin raivonsa.
Miksette ota sinne Ay liikkeen rahoilla..muutamiin tuhansiin olisi hyvin varaa. SDP:llä toimitiloja, johon hyvin voitte majoittaa.
Sanomalehti Ilkan pitkäaikainen päätoimittaja, vuosina 1958-1980, Veikko "Aaretti" Pirilä, kertoo kirjassaa Sainpahan sanottua - Pohjanmaata ja politiikkaa mielenkiintoisen havainnon KePun rahankäytöstä tuohon aikaan. Pirilän kirjoittaessa kirjaansa hänellä ei liene ollut aavistustakaan KePun pimeästä kassasta.
Erityisesti mielenkiintoa herättää kirjassa usein mainittu "säätiö", joka käytteli isoja rahasummia kulisseissa halutun päämäärän saamiseksi.
Kirjan sivulla 104-105 kerrotaan mm. näin:
"Pidin välttämättömänä kertoa Ilkan lukijoille myös tästä kulissientakaisesta, puolueen sisäistä eheyttä jäytävästä raharenkaasta, jonka tiesin jo tuolloin häärivän myös Ilkan ympärillä Ilkan sisäisessä kiistassa. Olimme saattaneet tehdä havaintoja ylimääräisestä rahan kierrosta jo yhtiökokouksessa 1963, kun kokoukseen ilmestyi aivan ulkopuolisille, Ilkan piirissä tuntemattomille, myydyt ja kirjatut kahden (2) miljoonan markan osakkeet, vaikka tarjolla olleet osakkeet olivat jo aikaisemmin tulleet loppuunmerkityiksi. Johtokunta ei olluit kyseisiä osakekauppoja käsitellyt ja hyväksynyt."
Ei voi olla sattumaa tuo Aaretin kuvaus ja ajallisesti kaikki stemmaa täysin! Naapurin rahalla tehtiin Suomessa politiikkaa ja K-linjalle hankalat tahot koetettiin vaientaa monin konstein. Eipä tiennyt Aaretti elinaikanaan mistä rahasta oli kyse, sillä Rautkallion paljastus tapahtui vasta 1992.
Veikko "Aaretti" Pirilä: Sainpahan sanottua-Pohjanmaata ja politiikkaa
Wsoy, 1982, 382 s., 1. painos
http://agricola.utu.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=10&t=4340&hilit=korsimo&sid=27973bde113dcb61ee4afe86883b62bc#p22765
Ruplavetoiset, seteliselkärankaiset kepulaiset tarttisivat kirjeiden sijasta käytettyä vessapaperia ruskealla sinetillä...
Tarve Rautkallion littaamiseen tutkijana näyttää esiintyvän edelleenkin vahvana, varsinkin Keskustan piirissä. Itse hämmästyin aikoinaan kun eräs entinen KePu-aktiivi ja -vaikuttaja, historiasta väitellyt tohtorismies ja vieläpä liki sukulainenkin puolisoiden naimakauppojen myötä, sanoi ensimäistä kertaa meillä kylässä käydessään näin: "Miksi sinulla xxxx on noin helvetin monta Rautkallion kirjaa hyllyssäsi, vieläpä tuon YHDEN dokumentin dosentin kirjoja?" Hämmästelin hieman tuota kysymystä selittäen niiden olevan mielenkiintoisia ja että siksi olen niitä noukkinut talteen aina kohdalle osuessa. Kysyessäni selitystä moiseen kommenttiin ja nimittelyyn, hän sanoi "että meillä tutkijapiireissä kaikki sanoo noin, eikä kukaan oikea tutkija pidä Rautkalliota luotettavana tutkijana."
Kiinnostuttuani aiheesta hieman enemmän löysin todellisen syyn tuohon "yhden dokumentin dosentin" -nimitykseen ja se taitaa olla tämä:
Hannu Rautkallio löysi NL:n ja KGB:n arkistoista oikein kunnon skandaalin ainekset, eli dokumentin jossa todettiin KePun silloisen puoluesihteeri Korsimon anoneen ja saaneen 10 miljoonaa markaa NL:sta Kekkosen 1962 vaalikampanjan rahoittamiseen. Tuo dokumentti julkaistiin mm. tässä kirjassa:
Tsernous V. N. - Rautkallio Hannu NKP ja Suomi - Keskuskomitean salaisia dokumentteja 1955-1968Tammi, 1992, 164 s., 1. painos
Korsimon KGB -raha-anomusjuttu on sivulla 122 ja sivulla 123 on luonnos 10 miljoona markan maksamisesta Suomen Maalaisliitolle. Ajankohta on 22.1.1962
KePu pyysi KGB:ltä vaalirahaa ja saikin 10 miljoonaa markkaa. Rautkallion 2:sta eri kirjasta löytyy tuo samainen dokumentti ja siitä "pahasta" hän lienee saanut vihamiehiltään lisänimen 1. dokumentin dosentti. Se toinen kirja taitaa olla samana vuonna ilmestynyt Novosibirskin lavastus.
Myöhemmin samaa asiaa vatvottaessa tämä tohtori lisäsi, että jonkin (historiallisen) asian todistamiseksi luotettavasti, pitäisi lähteitä löytyä enemmän kuin yksi! Jokainen varmaan ymmärtänee, ettei Suomesta taida KePun arkistoista löytyä kuittia tuolle 10 miljoonan summalle... No ne tutkijapiiritkin paljastui umpikepulaisiksi ja tämä arvon tohtorikin on ankaran kiivas Kekkos-fani.
Sanomattakin lienee selvää, että metsästin divareista muutaman kappaleen tuota Rautkallion NKP ja Suomi -kirjaa ja arvoisa tohtorikin sai omansa seuraavana Jouluna lahjaksi. Se on hieno kirja ja jokaisen KePulaisen pitäisi lukea se! Suuttumus keskustalaisten piirissä on ymmärrettävää, kun heidän "pyhä isänsä" organisaatioineen tuleekin julki tällaisissa yhteyksissä.
Käydessään Oulussa 4.3.2008 dosentti Hannu Rautkallio esitteli kirjaansa Moskovan päiväkirja 1989–1993. Vastatessaan yleisökysymykseen tuon kohudokumentin aitoudesta hän sanoi samaisen 10 miljoonan -dokumentin olevan edelleenkin tutkijoiden saatavilla eli arkistot ei kuulemma ole kiinni, kunhan vain saa tutkimusluvan sinne!
http://www.riihi.fi/esitelmat.html
Novosibirskin lavastus. Noottikriisi 1961. Helsinki: Tammi, 1992. ISBN 951-310-023-5.
Rautkallio, Hannu & Tšernous, V. N.: NKP ja Suomi. Keskuskomitean salaisia dokumentteja 1955–1968. Helsinki: Tammi, 1992. ISBN 951-310-113-4.
Moskovan päiväkirja 1989–1993. Heijastuksia 2000-luvulle. Helsinki: Tammi, 2008. ISBN 978-951-3-14155-4.
Kun rikoksentekijä petturiksi havaittu ja todettu on riittävän korkealla yhteiskunnan hiadarkkiassa, tulevat teot julki sen jäkkeen kun metrinen koiranputki rehoittaa kummulla , jos sittenkään, salailu ja kieroilu on luonnollista politiikassa , ihmiskunnan rotat taitavat" työnsä".
Jää historiaan kansanelökkeen leikkajana ja eläkeläisten sortajana!