Puolet puheenjohtajistosta sweduja

Ovestin

On kyllä aivan h€lv€tin huono juttu että ipun nykyisestä puheenjohtajistosta puolet on korkeasti koulutettua Sw€du€liiittiä.. Se tarkoittaa että mitään vaatimuksia pakkoruåtsin lopettamiseksi ei ainakaan tämän hallituksen aikana kirjata ohjelmiin.

9

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pimiö
      • seonnähty

        Toisinajattelijat siirretään ulos, demokratia lienee hakusessa, mutta eipä ole uusi asia. Ikävä juttu mutta pakko tässä on nyt harkita muita vaihtoehtoja kun tuolla toimii vain klikki joka pitää huolta omista eduistaan, kansan mielipide ei merkitse mitään.


      • Carily

        Kyllä siinä mun mielestä on kaikki; pj 8 varsinaista 8 varaa.


    • Usis_Nemous

      Entäs sitten. Mitä pahaa siinä muka on? Missään kai ei ole määritelty, mikä IPU:n hallituksen jäsenten äidinkielen pitäisi olla.

      • ettse

        Mutta svedut kannattaa pakkoruotsia ja se karkottaa äänestäjiä,eihän sillä muuten väliä olisikaan.
        Kun puhutaan Suomen itsenäisyydestä niin kyllä meillä pitää olla oikeus vapaaseen kielivalintaankin.


    • kerma.leiri

      Edustus hallituksessa maan lounaiskolkkaa alle neljäsosalta suomen pinta-alaa. Käytännössä yli puolet hallitusta asustaa Helsingissä ja sen välittömässä lähiympäristössä.

      Pesosen itsensä ollessa Pohjoisimmalta paikkakunnalla asusteleva suurtilallinen porvari jolla on venäläisjuuria.

      http://www.paikkatietoikkuna.fi/web/fi/kartta?ver=1.17&zoomLevel=5&coord=259978.209_6845465.712&mapLayers=base_35 100 default&markers=2|5|bf2652|240202.224_6712011.04|Turku___2|5|bf2652|445450.224_6921579.04|Laukaa___2|5|bf2652|223562.224_6829227.04|Pori___2|5|bf2652|389290.224_6686667.04|Vantaa___2|5|bf2652|374659.228_6880473.749|Mänttä___2|5|bf2652|385975.228_6668465.749|Helsinki2___2|5|bf2652|340919.228_6990001.749|Alajärvi___2|5|bf2652|338157.076_6684438.932|Lohja___2|5|bf2652|212554.209_6762009.712|Laitila puoluesiht

      Voi vain arvailla miten tämä pääkaupunki ja ruotsinkielisyyspainotteinen venäjämielinen hallitus ajaa koko Suomen ja suomalaisten asiaa. Jos tämä kerho pääsisi valtaan, Alajärvelle tulisi lentokenttä ja rautatie, ja punikkisaareen oma eläintarha ja palatsi, muuten Helsingistä olisi suora yhteys vain Moskovaan. Tuolla porukalla on turha kuvitella pienviljelijän tai tavallisen arkielämää elävän työläisen murheista ymmärrettävän yhtään mitään. Ei te olette äänestämistä ja rahoittamista varten valjastettuja tallukoita.

      • Illusioita

        Tosissasiko kuvittelet että Suomessa vielä on pienviljelijöitä. Kyllä ne on kuule jo ajat sitten tapettu. Ne oli sitä ikäpolvea kun "isä lähti Ruotsiin, äiti lensi taivaaseen".


      • odotan_käräjiä
        Illusioita kirjoitti:

        Tosissasiko kuvittelet että Suomessa vielä on pienviljelijöitä. Kyllä ne on kuule jo ajat sitten tapettu. Ne oli sitä ikäpolvea kun "isä lähti Ruotsiin, äiti lensi taivaaseen".

        Viitaten tänään julki tulleeseen tutkimukseen, suomessa myös eliniässä liikutaan verraten korkeissa lukemissa. Naapurissamme Venäjällä keskimääräinen elinikä on yli 20 vuotta lyhyempi.

        Kyllä pientilallisiakin vielä on, tosin katoava luonnonvarahan nuo ovat mutta tilastollisesti laskeskellen väestönlisäys ja pientilojen määrän supistuminen ei tarkoita sitä,, että työpaikkoja olisi vähemmän.

        Miksi siis väität että pientilalliset tapettu? Voiko pahempaa syytöstä olla? Mitä tarkoitat tuolla tappamisella, voitko todistaa se? Tee rikosilmoitus, kun asia on käsitelty, joko tutkimatta jättämispäätöksellä tai edeten, tulee asiakirjoista julkisia. Sitten saamme ainakin ilmoittajan henkilöllisyyden selville. Tuollaisia ei IPU:haukkojen palstalla vastuuta kantamatta kirjoitella!

        Minua tosiaankin kiinnostaa kovasti kuka vihjaile sn.n kuppa teksteillä ja huoriteluilla ja muilla. Ehkäpä henkilö voisi avautua itse tällä nimellään ja siitä, mikä panee tuollaista lokaa kaatelemaan ja minkä hän itse arvelee olevan siihen syynä.

        Maatalouden muutos kivikaudesta tähän päivään on teknologian kehittymisestä johtuva seuraus ja onneksi meillä suomessa voidaan tätä viimeistä tekniikkaa hyödyntää, sillä voimme ympäristö ja luonto olosuhteista huolimatta tuottaa elintarvikkeita kilpailukykyisellä laadulla, tuotantovarmuudella ja inhimillisesti tekijänkin huomioiden.

        Entiset pientilalliset ovat hyvin ansaitulla ja kohtuullisella eläkkeellä jollaista ei yksikään muu valtio vielä maatalousyrittäjilleen tuolla tasolla tarjoile. Tämäkö on mainitsemaasi tappamista?

        Mutta nyt arvon Liisa katsotaan peli loppuun saakka ja mieti kummalla on enemmän hävittävää.. Kannattaa tosiaankin miettiä ja kerrata mitä kaikkea..


    • Met.emmä.tarvii

      Antti kun vielä oppisi aidosti käyttämään sanojen, "irvokas" "antaumuksella" "johtaa harhaan" "käsittämäröntä" jne ruotsalaisvastineita, voisi mennä Tukholmaan perustamaan uutta Venäjän siirtomaata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      177
      10733
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      105
      7573
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      32
      7420
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7386
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      89
      5769
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      52
      5238
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      31
      4996
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      12
      4811
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      2174
    10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

      Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
      Hyrynsalmi
      39
      1656
    Aihe