Tämä vapaa-ajattelu-foorumi on jatkuvan vapaa-ajattelijoiden vastaisen massahäirinnän kohteena. Vaparivastaista kampanjaansa robottimaisesti harjoittava antivaparitrolli päräyttää usein etusivun täyteen "kuin varpusparvi" useita kertoja vuorokaudessa vanhojen ketjujensa sisällyksettomillä nostoilla . Jos viestejä tulee harvfemmin, ne ovat yleensä harvinaisen asiattomia.
Näin jo viikkoja, kuukausia, vuosia.
Robottitrollin kanssa ei vapaa-ajattelijoiden ole oikein järkevää tai mahdollista kilpailla viesteillä ainakaan silloin kun antivaparilla on maanistyyppinen vaiheensa päällä.
Vapaa-ajattelijathan tekevät vapaaehtoistyötä pääasiassa ihan muilla foorumeilla, ks. www.vapaa-ajattelijat.fi Vapaa-ajattelijoilla face book -ryhmä ja myös keskustelu@vapaa-ajattelijat sp-lista.
Tällä foorumilla on kuitenkin monia hyviä vapaa-ajattelua ja uskonnottomien ihmisoikeuksien ja sekulaarin kulttuurin edistämistä käsitteleviä viestejä ja keskusteluketjuja. Niitä löytyy selaamalla useammalta sivulta. Kannattaa katsoa paitsi kakkos-, kolmossivuja myös muutama sivu eteenpäin niistäkin. Samalla paljastuu hyvin viestiketjujen lomasta vapaa-ajattelijain vastaisen trollauksen laajamittaisuus. Vapaa-ajattelijoilla on tällä foorumilla oma ammattimainen 24/7 kotitrolli, joka on ajastaan jäljessä, koska 24.7. meni jo.
Näin jo viikkoja, kuukausia, vuosia.
Robottitrollin kanssa ei vapaa-ajattelijoiden ole oikein järkevää tai mahdollista kilpailla viesteillä ainakaan silloin kun antivaparilla on maanistyyppinen vaiheensa päällä.
Vapaa-ajattelijathan tekevät vapaaehtoistyötä pääasiassa ihan muilla foorumeilla, ks. www.vapaa-ajattelijat.fi Vapaa-ajattelijoilla face book -ryhmä ja myös keskustelu@vapaa-ajattelijat sp-lista.
Tällä foorumilla on kuitenkin monia hyviä vapaa-ajattelua ja uskonnottomien ihmisoikeuksien ja sekulaarin kulttuurin edistämistä käsitteleviä viestejä ja keskusteluketjuja. Niitä löytyy selaamalla useammalta sivulta. Kannattaa katsoa paitsi kakkos-, kolmossivuja myös muutama sivu eteenpäin niistäkin. Samalla paljastuu hyvin viestiketjujen lomasta vapaa-ajattelijain vastaisen trollauksen laajamittaisuus. Vapaa-ajattelijoilla on tällä foorumilla oma ammattimainen 24/7 kotitrolli, joka on ajastaan jäljessä, koska 24.7. meni jo.
Vastaukset 72
Vanhimmat
Tänään jo kolme massanostelun aaltoa, aines kaukana kirkkaasta..
Eivätpä eräät yksittäiset viestitkään ole foorumin sääntöjen mukaisia. Niihin sopivat monesti useammatkin hylkäyskriteerit.
Alkuyöstä ryhäisty vielä neljäs varpuspari.
Aamupäivän häirintäpäräys. Antivapari päivystää ei halua sallia vaparien toiminnasta kertovia viestejä.
Sekaisin on tänään.
Inhaa on.
Päivystää 24/7
Taas etusivu umpeen..
Melko toivotonta täällä on keskustella.
Kyseessä on oletettavasti yksi ainoa ihminen, jolla on aikaa naputtaa viikossa ehkä jopa tuhansia yhden rivin viestejä. Yksittäinen tapahtumatiedotekin, tai linkki johonkin uutiseen, hukkuu joukkoon. Varsinaista keskustelua on turha toivoakaan, eihän täällä ole aikoihin ollut kuin muutama vastaväite va-liikkeen tavoitteita kohtaan.
Yhä törkeämmäksi menneet yksittäisetkin avaukset. Sabotaasia. Henkistä terrorismia. Verkkovainoa.
Tee sinäkin ilmiantoja noista törkeyksistä ylläpidolle.
Se nyt on aivan yhdentekevää mitä haukkumasanoja minusta käytetään. "Byääh! Nimetön puskistahuutelija haukkuu. Kamalaa!"
Ongelma on määrä. Se riittää peittämään kaiken yrityksenkin keskusteluun.
Ilmiantoja ylläpidolle. Toki kunnianloukkaus on rikos. Sitten kun saanut tuomion.
Tietysti tuosta sakkotuomion saisi, jos poliisi lähtisi selvittämään asiaa. Tuskin lähtisi tosin. Tai voihan tuo olla syyntakeetonkin.
Niin tai näin, ei se oikeastaan mitään ratkaisisi. Samaa voisi jatkaa haukkuen sitten sopivan nimettömänä ("vapaa-ajattelijoiden johto" tms.), jolloin kunnianloukkaukselle ei olisi selvää asianomistajaa.
Kiinnostavaa toki olisi tietää minkälainen ihminen kirjoitusten takana on. Onko va-liitto valikoitunut kohteeksi aivan sattumalta, ja tilalla voisi olla yhtä hyvin vaikka jokin yritys, poliitikko tms? Vai onko sattunut jotain, mikä tämän on saanut aikaan?
Selaisinhan tuo antivapari ainakin on..
Tulisi nimi tietoon.
Perusta Jori kriisikeskus - näyttää osuvan ja uppoavan sinuun suht napakasti..
Ei osu. "Mäntysalolta lentää kuin varpusparvi" on lähinnä säälittävää. Joku minua kiltimpi ihminen varmaan miettisikin miten jollakulla on vaikeaa ja miten voi auttaa.
Hyvin osuu ja uppoaa - et sinä muuten asiaa täällä koko ajan kommentoisi.
Mutta eihän sinulta nyt mitään kovin älykästä voi odottaakaan..
Mitä odotat saavuttavasi kirjoittamalla esimerkiksi "Mutta eihän sinulta nyt mitään kovin älykästä voi odottaakaan..."?
Totta kyllä.
Ja on sekin totta, että rikoksestahan tällaisessa on kyse. Ei kai maailma sen huonommaksi tulisi, jos muutama tolloin saisi tuomion. En tarkoita tässä nyt vain yhtä palstaa, vaan ihan yleisesti olisi edes jonkinlainen pelote.
Mutta kun ei se kuitenkaan ole varsinainen pointti. Tuntuu väärältä syyttää rikoksesta, kun ongelma on muu. Oikea nimike olisi tietoliikenteen häirintä.
Katos vaan Jori-pojuhan käy ihan kuumana, puhuu itseään pussiin oikein urakalla..
Taas viedään poloista kuin litran mittaa...
Ilmoituksia. Ja ilmoittautumisia: http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/
Antivarin kannattaisi välillä käydä ulkona..
Aiheellinen huomautus tätäkin iltapuhdetta ajatellen.
Antivaparin paso-viestejä on jo poistettu monia...
Taas antivapari rykäissyt päiväpaskoja levälleen kuin varpusparvi..
Uusi piirre antivaparilta, että tulee paskomaan vapariketjuun.
Ei itse asiassa, vaan kyllä tuota oli jokun aika sitten aiemminkin. Seuraa siitä, että emme jaksa enää juuri kommentoida hänen aloittamiaan mollausketjuja.
Esimerkki nostelusta pikavauhtia:
"Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
UUSI
OtetaasHeiTääYlös
24.8.2016 20:11
6879 kirjoitti:
Heh :D
Näytä lisää
OtetaasHeiTääYlös
KommentoiIlmiannaJaa
Kiitos! Käsittelemme ilmiannon pikimmiten. ×Sulje
UUSI
OtetaanVaan
24.8.2016 20:28
OtetaasHeiTääYlös kirjoitti:
OtetaasHeiTääYlös
Näytä lisää
OtetaanVaan"
Sadan noston trolli onnessaan.
Antivapari päivystää 24/7 ja päräyttää heti varpusrparven palstan tukkeeksi, jos näkee mielestään vapaa-ajattelijain viestin.
...tai asiallisen kysymyksen, johon antivaparilta odotetaan vastausta.
Antivapari ei siedä muita kuin omia viestejään etusivulla.
Antivapari on kajahtanut.
Tämä avaustiedoksi, jos tulet foorumille eka kertaa.
Kyllä antivaparin törkytrollaus yksityishenkilöitä vastaan tällä foorumilla on jo ihan henkistä terroria. Toki myös tällaisten vapaa-ajattelua koskevien asiallisten viestiketjujen syrjään sysiminen trollausviestien massanostelulla on sitä.
Tänään tuntuu seonneen.
Jatkuu vaan..
Antivapari peittelee taas tietoa.
Voiko palstan määrittää niin, että vain kirjautunut käyttäjä voi tehdä aloituksen tai kommentoida?
Ei. Suomi24 ei edes aiemmin tarjonnut isommin ominaisuuksia, ja nyt luotsit on poistettu kokonaan.
Ja sinänsä koko homman idea muuttuu täysin toiseksi jos vaaditaan kirjautumista. Nykyisellään tämä voisi olla hyvin kevyen jutustelun paikka, mutta antivaparista on niin tärkeää estää keskustelu va-liikkeestä, että häntä ei kiinnosta mikään muu.
Toisaalta esimerkiksi Jori Mäntysalo käyttää tuhansia eri nimimerkkejä, eli jos vain kirjautunut voisi kommentoida niin Jorin pasmat menisivät pahasti sekaisin.
Viime yönä ja tänään ap ja päivällä antivapari suoltanut taas trollinostojaan. Heikkoa.
Antivapari ei saa rauhaa, ellei hänen vaparivastainen trollausotsikkonsa ole päälimmäusenä.
Vaikuttaa jotenkin häiriintyneeltä. Hänhän touhuaa vapaa-ajattelun foorumilla liki 24/7.
Hupinsa kullakin. Mutta ei tuolle oikein mitään voi, kun tämä s24 ei näytä millään tavalla tukkupoistavan viestejä.
Eipä tosin ole ainoa vähän kajahtanut näillä palstoilla.
Nyt tonkii patin viis vuotta vanhoja linkkejä ja nostelee niitä
Pakkomielteenään pitää ne ensimmäisinä etusivulla.
Tuskinpa häntä haittaisi vaikka olisi 50 vuotta vanha. Kun nyt jollain saa etusivun tukkoon.
Onko muilla palstoilla vastaavaa? Sekavaa juttua kyllä löytyy, mutta onko joku muu yhdistys saanut samanlaisen "kriitikon"?
Nooh, onhan ateismi-palstakin useiden kiihkouskovien pommituksen kohteena.
Pikatarkistuksen perusteella esim. sivaripalstalla haukutaan sivareita, tai ei oikeastaan edes haukuta vaan tyhmäillään. On siinä sen verran eroa kuitenkin, ettei haukkuminen kohdistu esimerkiksi Aseistakieltäytyjäliiton sisäiseen toimintaan.
Tyhmäilyähän antivaparin touhu myös on, kauniisti sanottuna.
Ei usko omaan asiaansa, kun toistaa ja toistaa samaa asiaa kymmenessä ketjussa kymmeniä kertoja.
Päivystää ja vahtii ympäri vuorokauden...
Nyt taas samaa kootusta puolella tusinalla ketjulla.
Tänään aamulla 30 trollausketjun päräytys.
Piilottavt tällaisia: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14451914/suomessa-42-prosenttia-tanskaa-kalliimpi-kirkko
Jatkanut hartauttaan.
Onko rollia ruokittu liikaa?
Tänään liikutaan jo sadoissa trollausviesteissä.
Tämmöistä pientä tänään:
NiemeläkinSenTietää
14.9.2016 15:25
UUSI
Vapaa-ajattelu = viha-ajattelua
KommentoiIlmiannaJaa
3 VASTAUSTA:
UUSI
Valitettavasti
14.9.2016 15:45
niin on.
KommentoiIlmiannaJaa
UUSI
kuinmyös
15.9.2016 9:05
ja verkkovihaa..
KommentoiIlmiannaJaa
UUSI
mjygf
15.9.2016 12:20
Tuo on hyvä kitetys.
KommentoiIlmiannaJaa
Kiitos! Käsittelemme ilmiannon pikimmiten. ×Sulje
LISÄÄ KOMMENTTI
punanutut
14.9.2016 15:31
UUSI
Kommareita ne on!
IlmiannaJaa
LISÄÄ KOMMENTTI
Antivaparilla, vapaa-ajattelijain kotitrollilla on ollut taas paha aamu.. Tainnut Helsingin 19.9. tilaisuudesta houriessaan vetäistä kännit.
Käyttää myös vapaa-ajattelijoilta napattuja nimimerkkejä
Lähtekääpä vähän ulos kävelemään.
Ei uskonut. Nyt ihan sekaisin.
säälittävä tyyppi, ei ole kummoinen moraalikasvatus ollut hänellä lapsena kotona.
Tänään taas ulkoilun puutteessa.
Nostetaanpa tämä eilinen kommentti sivulta 6, jonne se oli trollattu alas
Trollin massanostelu iski jälleen.
Täytyy sitten vaan selata useitakin sivuja eteenpäin vapaa-ajattelusta...
Antivaparin trollaukseen on tullut mukaan toisten nimimerkkien käyttöön otto ja varaaminen.