Lisää marsuja?...

Marsulover_

Meillä on kaksi hieman yli puolivuotiasta marsu poikaa. Ollaan mietitty, että voitaisiin ottaa vielä 1-2 marsua lisää. Olisiko parempi ottaa poikia vai tyttöjä. Lisäksi minkä kokoinen häkki tulisi vähintään olla?

Kiitos vastauksista jo etukäteen! :-)

1

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marsumuikkunen

      Nyt jäi se olennaisin kertomatta, eli olisiko kaikki 3-4 marsua tarkoitus asuttaa samassa häkissä?

      Jos jo olemassa olevat marsut ovat leikkaamattomia, niin ainakaan samaan häkkiin ei naaraita luonnollisesti voi laittaa. Jollei sinulla ole hyvää syytä esim. kasvatuksen takia, niin sitten en ottaisi hajuetäisyydelle naaraita edes toiseen häkkiin, jotta urokset eivät keksi alkaa tappelemaan.

      Myöskään uroksia en samaan häkkiin enää enempää laittaisi, jotta riski tappeluihin ei nouse. Eli toiseen häkkiin voit toki hyvin ottaa kaksi marsua lisää, mutta muista mitä kerroin jo hajuetäisyydestä, jos päädyt naaraisiin. Kahdelle marsulle pitää olla vähintään 120-senttinen tehdashäkki, mutta sekin on mielestäni vähän siinä ja siinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      116
      2276
    2. 129
      1822
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1216
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      93
      1160
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      72
      1060
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1050
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      43
      1013
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      75
      965
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      23
      945
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      922
    Aihe