Toivotaan ettei leviäisi ulkomaisiin medioihin.
http://m.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/tutkimus-suomalaiset-eivat-ole-geeniperimaltaan-eurooppalaisia/6034900?cmp=iltalehti_ristiin_luetuimmat_pun
http://m.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/tutkimus-suomalaiset-eivat-ole-geeniperimaltaan-eurooppalaisia/6034900?cmp=iltalehti_ristiin_luetuimmat_pun
Vastaukset 8
Vanhimmat
Herregud ,jag läste fel...trodde det var fråga om uppkastning.
Sådant kan hända i brådskan.
Herregud!
Finsktalande folket var först i hela Nordeuropa, bevisar vetenskapen ännu engång.
Den ursprungliga ducktiga och tappra finnen står på hederplatsen!
Säkert kommer nu de försenade europeiska folken (liksom svenskarna) att begära vår visdom och råd för sina ärenden. Det är fint att hjälpa dom!
Detta är en stor katastrof för freudenthaler, som själv är troligen neanderthaler.
Det där var då en saklig kommentar och analys av oss svenskspråkiga finländare, samma klass nästan som "ime muna hurriluuseri."
Du syns påstå att alla svensksprågika finländare är freudenthaler.
Nej, Du har säkert inte rätt. Bara de få enfaldiga (liksom Peppu-Reino) fanatikerna är sådana.
Den stora majoriteten av svenskspråkiga minoriteten är utmärka människor, liksom t.ex. den stora majoriteten av Finlands tatarer, ryska eller vietnamese.
Också största delen av finskspråkiga är underbara människor,det vet vi som lever vardagen mitt ibland dem,våra grannar ,vänner,arbetskamrater och i många fall familjemedlemmar.
Inte kan man knippa ihop en hel folkgrupp bara för att språket är detsamma,en professor från Helsingfors och en fiskare från skärgården har kanske inte så väldigt mycket gemensamt,alla är individer.
Inte är alla finskspråkiga Sannfinländare heller.