Onkohan kenelläkään tietoa/ kokemusta siitä miten purjeveen käyttäytyminen muuttuu kun kölin irrottaa ja ajaa sen jälkeen moottorilla?
Masto poistettaisiin tietysti samalla. Köli painaa n. 1/3 koko veneen massasta. Pitäisikö kuitenkin jonkin verran laittaa rautaa painoksi veneen pohjaan kölin tilalle?
Köli pois purjeveneestä - muutos moottoriveneeksi
20
2309
Vastaukset 20
- Kfkfkkfkf
Tosi hyvä idea! Muista tukkia kölipulttien reiät.
- näintehdään
kölin ja maston voi myydä ja ne voi kiinnittää moottoriveneeseen
- Bavaristi
Silloin siitä tulee kanootti. Tulee erittäin hyvin vedessä pienellä voimalla kulkeva vene vene. Ei kaadu perävetolaite on parempi kuin perämoottori ja painopiste on alempana. Nopeus on luonnollisesti suhteessa vesilinjaan. mutta esim botnia 6 saisi varsin hyvän matka veneen.
- vaarallista
Tulos on vaarallinen vene, sillä peräsin osuu jossain vaiheessa meren pohjaan, ja tulee iso reikä veneen pohjaan ja vene uppoaa.
- TS36
Tietysti peräsimestäkin puolet pois
- kilppari-kippari
Näitä kölin irrottamisia on kokeiltu silloin tällöin, usein vieläpä täydessä vauhdissa ja niin, että masto poistetaan vasta myöhemmin. Ruotsissa joku kokeili ihan hiljattain miten 60-jalkainen luksusjahti purjehtii ilman bulbia. Selvisivät hengissä, mutta ensi kerralla kannattaisi aloittaa maston poistolla ja irroittaa painolasti vasta sen jälkeen.
Katso seuraava video. Siinä on Guy 33, jossa ei ole köliä tai mastoa. Voit ehkä kysyä videon tekijältä, hän teki tuon veneen.
https://m.youtube.com/watch?v=hai0xNGUR7M- HitaastiKallellaan
Ihan optimaalista ei taida purkkarista tulla koska veneen runko ei kannattele venettä suorassa vaan se on jätetty kölin tehtäväksi. Runko on optimoitu antamaan pieni vastus kallellaan kuljettaessa koska purjevene ei ole koskaan suorassa. Siinä ei ole mieltä moottoriveneessä,
Muuten kulkee varmaan energiataloudellisesti sitä vahtia, mihin on suunniteltu.- oikeampi.vastaus
Ei se kyllä noin mene. Purjevenettä suunnitellessa pyritään siihen, ettei vastus kovasti kasvaisi kallistuessa. Tosin tietyilla runkomuodoilla märkäpinta pienenee kallistuessa, mutta mikään yleissääntö se ei ole.
Vene pysyy hyvin pystyssäkin ilman köliä, kunhan tosiaan muistaa poistaa myös maston. Osa köliä täytyy kuitenkin jättää, muuten jo ohjailtavuus on yhtä hyvä kuin pesuvadilla. Täysin ilman köliä vene myös keikkuu hullun lailla aallokossa. - IntoK
On paljon "halveksuttuja" vanhoja purjeveneitä (lähinnä venäläisvalmisteisia) joita ei kukaan halua mistään hinnasta purjeveneinä. Muutos moottoriveneeksi voisi tarjota näille uuden elämän. Esim. hyttiä on helppo muotoilla tilavammaksi, jos hallitsee lasikuitutyöt.
- Puomukko
Luin, heräsin hieman ja päästin kissan ulos....
- ArvaajaA
Kölin tarve riippuu myös veneestä? H-vene perämoottorilla tarvinnee kolipainoa runkomuotonsa vuoksi? Joku fe74 selvinnee paremmin ilman köliä?
- Alehandr
Monet purjeveneet ovat aivan mukavia moottorilla ajettaessakin. Köli kannattaa kuitenkin jättää paikoilleen. Mihin kölin irrottamisella tähdätään? Masto on helpompi jättää pois, mutta ei siitä niin hirveästi ole haittaa vaikka enimmin koneella kulkisikin.
- ei.noinkaan
Purjevene ilman mastoa on ylivakava ja keikkuu erittäin epämiellyttävän terävästi.
Koneajossakin täysin sisään skuutatut purjeet antavat pläkässäkin solmun lisänopeutta, eli kannattaa se mastokin säästää :)
- Drawbridge
ei.noinkaan kirjoitti:
Purjevene ilman mastoa on ylivakava ja keikkuu erittäin epämiellyttävän terävästi.
Täytyy taas antaa oma vastine tähän "vakaus" asiaan. Olen ajanut 3,3 tonnin purjeveneellä ilman mastoa (kölipaino 1,2 tn ja syväys 1,3m). Jonkun verran myös isossa aallokossa sivuvastaiseen ja voin vakuuttaa, että se on todella paljon miellyttävämpää kuin samankokoisella uppoumarunkoisella moottoriveneellä.
On tietysti mahdollista että jotkut veneet käyttäytyvät eritavalla, sillä en ole muita kokeillut. Keskiverto moottoriveneellä rullaaminen on toisinaan lähes sietämätöntä ja norjankielisiä alkaa ilmestyä laidoille horisonttia ihailemaan ;) - oikea.purjevene
Drawbridge kirjoitti:
Täytyy taas antaa oma vastine tähän "vakaus" asiaan. Olen ajanut 3,3 tonnin purjeveneellä ilman mastoa (kölipaino 1,2 tn ja syväys 1,3m). Jonkun verran myös isossa aallokossa sivuvastaiseen ja voin vakuuttaa, että se on todella paljon miellyttävämpää kuin samankokoisella uppoumarunkoisella moottoriveneellä.
On tietysti mahdollista että jotkut veneet käyttäytyvät eritavalla, sillä en ole muita kokeillut. Keskiverto moottoriveneellä rullaaminen on toisinaan lähes sietämätöntä ja norjankielisiä alkaa ilmestyä laidoille horisonttia ihailemaan ;)Ei tarvita kuin pienet aallot ohikulkevasta veneestä, niin laiturissa olo käy vaikeaksi, jos jotain yrittää tehdä mastottomassa purjeveneessä. Eikä se ole mikään mutu-juttu, vaan hyvin sekä laskennallisesti että käytännön mittauksilla todennettava fakta.
Nimitys purjeveneeksi on siinä ja siinä, jos yli kolmen tonnin veneen syväys on vain 1,3 m. Se selittääkin täysin, miksi säilyit mustelmitta ajostasi. - jhfuhv
oikea.purjevene kirjoitti:
Ei tarvita kuin pienet aallot ohikulkevasta veneestä, niin laiturissa olo käy vaikeaksi, jos jotain yrittää tehdä mastottomassa purjeveneessä. Eikä se ole mikään mutu-juttu, vaan hyvin sekä laskennallisesti että käytännön mittauksilla todennettava fakta.
Nimitys purjeveneeksi on siinä ja siinä, jos yli kolmen tonnin veneen syväys on vain 1,3 m. Se selittääkin täysin, miksi säilyit mustelmitta ajostasi.Veikkaan pitkäkölistä. Silloin voi olla raskas mutta matala.
- eikaisentäänkään
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Koneajossakin täysin sisään skuutatut purjeet antavat pläkässäkin solmun lisänopeutta, eli kannattaa se mastokin säästää :)
Ei kai sentään?
- ilman.muuta.pitkä
jhfuhv kirjoitti:
Veikkaan pitkäkölistä. Silloin voi olla raskas mutta matala.
Pitkäkölinen ilman muuta, ei tarvitse veikkailla. Mutta jopa sellaiseksi matalasyväyksinen. Pinta-alaa sellaisessa kölissä on ainakin kaksinkertaisesti eväköliin verrattuna ja suuri pinta-ala vaimentaa heilahdusnopeutta. Jos vielä runkomuotokin, mikä todennäköistä, on kapeampi kuin vähääkään modernimmilla veneillä, on muotovakavuuskin pienempi ja heilahdusnopeus hidastuu entisestään. Aivan turha sellaisen ja yhden kerran perusteella väittää, että purjevene ilman mastoa olisi yleensä kelvollinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911487
- 831022
- 67927
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su361861Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t171847- 92773
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61605- 63566
- 36521
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta128507