En ole tähän päivään mennessä itse sitä katsonut kertaakaan, mutta tämmöinen sattui vastaan:
"Because sparring in martial arts is pretty much always based on how those arts fight in competitions, at least in competitive arts anyway, martial arts that fight for KO seem to focus on defending yourself well, because you don't want to take a KO hit, and trying to land hits that mean something or, in sparring, hits that would mean something if you were going hard.
On the other hand, striking arts that fight for points seem to just attack constantly because they don't really care if they get hit since they aren't in any real danger so it doesn't really matter if they get hit as long as they hit the other guy more. They also don't care if the hits are real or not; I didn't watch the 2012 Olympic Taekwondo but one of my mates did and apparently someone won a medal because they got their foot on their opponent's shoulder and wiggled their toes in his face (apologies if this is bullshit).
"
Sensoreihin perustuvaa tietokonepeliä siis? E-sports-laji?
Nykyinen olympiatyylin TKD bullshidoa?
6
193
Vastaukset 6
- Painijaäijä
Mikä on bullshidoa? Se ettei onnistu kadulla? Katselin kisoja ja tkd oli ihan viihdyttävää, vaikka mitään en potkulajeista tiedä. Lisäksi joka lajissa on kiksinsä, jolla saa harrastajia. Tkd:ssä ilmeisen paljon, kun on sen verran suosittu laji.
- PainittuJaNyrkkeilty
Luitko tuon? Onnistuuko englanti? Jos varpailla kitkuttamalla saa pisteitä, eiköhän se ole selvää, että kyseessä on bullshido. Eli jokin yhteys kamppailulajilla pitää olla myös tappeluun. Painitekniikat toimivat tappelussa. Samoin nyrkkeilytekniikat. Varpailla kitkuttelu toimii ehkä jossain animessa.
Muussa kuin kamppailulajissa sitten ei tarvitse olla yhteyttä tappeluun. Esim. sulkapallo, vaikka sekin symboloi taistelua (ja joukkuepelit kuten jalkapallo sotaa), mutta koska se ei ole kamppailulaji, niin sulkapallolyönnin ei tarvitse välttämättä olla tappelussa toimiva. - Ohjeistaja
Olympiataekwondo on urheilua, urheilijat ovat hyviä urheilussa. Olympialaisissa urheilijat tekevät taekwondoa niin, että sillä menestyy parhaiten ja voittaa annettujen sääntöjen puitteissa. Ei olympiataekwondon tarvitse olla tappomeininkiä. Keihän keihäänheitossa, jousiammunnassa ja pistooliammunnassa tähdätä eläviin kohteisiin.
Salilla voidaan sitten treenata mitä vaan, mikä ei liity kilpaurheiluun. - SynteettiseksiMennyt
Toki sääntöjen mukaan ja rajoissa, miten vain saa voiton se on oikein. Mutta onhan taekwondo vähän lässähtänyt näillä säännöillä, eikö vain?
- YksiMielipide
Bullshido taitaa olla nettipalsta. Olympiaurheilu on mitä on ja jos se ei väitä olevansa jotain muuta, ei siinä ole sinänsä mitään ongelmaa.
Kamppailulajeja ei kannata harrastaa itsepuolustusmielessä, koska siinä menee elämä ja aika hukkaan, vaikka on tietysti aina parempi jos lajista on hyötyä siinäkin mielessä.- KamppailuaVaiEi
Kyllä TKD on muutakin kuin kilpailemista nykyisillä olympialaisten säännöillä - tai ainakin on ollut. Puhdas kilpalaji on kuitenkin toinen juttu kuin TKD ainakin osin. Tehokkaaksi itsepuolustukseksikin on ainakin joskus takavuosina mainostettu.
Onko siis niin, että TKD on etäällä kaikesta kamppailuun tai itsepuolustukseen liittyvästä, ja sitä voi verrata vaikkapa pingikseen, eli pelkkää kilpailua jollakin tietyllä säännöstöllä, ja tästä on niin vankka konsensus, että yhteydet tappeluun/itsepuolustukseen voidaan unohtaa?
Ihan toinen juttu on jälkimmäinen kappaleesi (jos nyt puhutaan laajemmin kuin TKD:sta), mitä siis tekisit itsepuolustusmielessä kamppailuharrastuksen sijaan? Punttia? Hormoneja? Aseiden mukana kuljetus (laitonta Suomessa, jopa toimivat neekrkarkoitussuihkeet - ne mentolijututhan eivät toimi ollenkaan)? Jos sinua ei kiinnosta varautua päällekäyntiin, niin kai ymmärrät, että joitakin muita kiinnostaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei91014Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125966- 109949
- 55919
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85822Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.43769Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev158714Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66711- 64687
- 70586
- 95561
- 37555
- 60524
- 52521
- 35497
- 22496
- 26480
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15052449Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31443Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408