Tallin vaihto ??

Heppatyttöh

Oon miettinyt tallin vaihtoa sen takia koska oon junnannu samalla tasolla 1 vuoden koska tunnille tuli uusi oppilas ja sille piti opettaa samat jutut mitkä mä olin opetellut jo edellisellä kaudella ja tällä kaudella tuli uus tyyppi joten joudun 2 vuotta junnaaman paikallaan:( osa tyypeistä on todella ärsyttäviä ja on todella ilkeitä esim. Jättää suitset tahalleen sotkuun ja mun pitää siivota ne:(ja tiuskii ja pakottaa tekemään työt mitä ei itte jaksa.tää talli oli viel pari vuotta sitten ihana mut nyt talli on täynnä pikkulapsia ja epäkohteliaita tyyppejä

3

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jgdthjv

      Näihin pikkulapsi yms. juttuihin en viitsi edes kantaa ottaa, mutta jos joudut toisen oppilaan takia opettelemaan samoja asioita uusiksi ilman kehitysmahdollisuutta, niin kiltistikö vanhempasi silti laskut maksavat? Jos minä olisin laskujen maksaja, niin ei taatusti tulisi kauppoja. Talleilla pitää olla eri tunnit eritasoisille ratsastajille tai jos ei jostain syystä ole mahdollista järjestää, niin ei se asiakkaiden vika ole. En maksaisi turhasta, eikä pitäisikään.

    • Vaihdavaan

      Ihan hyvin voit vaihtaa tallia. Minäkin vaihdoin, koska junnasin samalla tasolla pitkään. Syksyllä soittelin ryhmää itselleni, niin olisivat laittaneet sellaseen ryhmään, mikä oli sellaisille, jotka olivat juuri käyneet alkeiskurssin ja olin paljon pidemmällä. Lisäksi opettajat eivät kehuneet, laittoi mulle aina ponin, vaikka muille samankokoisille hevosen, enkä siis ole mikään pikkulapsi, aikuinen jo, mutta vain lyhyt ikäisekseni. Tunnilla oli aina 11 ratsukkoa eikä siellä mahtunut tekemään kunnolla tehtäviä. Tehtävissä minä kyllä väistin muita, mutta kukaan ei väistänyt minua. Jos opettajalle siitä sanoi, niin hän ei reagoinut asiaan mitenkään. Vaihdoin tallia ja aloin kehittymään siellä heti ja joka tunti tehtiin eri asioita. Opettaja kehui paljon ja muukin tallinväki oli todella mukava. Siellä sain ratsastaa isoillakin hevosilla.

      • Vaihdavaan

        Myöhemmin tällä uudella tallilla tuli eräs nainen minulle juttelemaan, joka siis oli ollut tällä ensimmäisellä huonolla tallilla samassa ryhmässä kanssani, kertoi vaihtaneensa myös tallia ihan samojen syiden takia kuin minäkin. Ja oli vielä vaihtanut samalle tallille kuin minä.
        Jännä juttu, kuinka tuota huonoa tallia niin mainostetaan hyvänä tallina ja että heidän oppilaansa menestyy kisoissa. Taitaa olla tallin omistaja ainoastaan rahan perään. Tosiaan minunkin tunnilla oli se 11 ratsukkoa, mikä on aivan liikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      555
      9188
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      165
      6284
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5350
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      72
      4821
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      101
      4433
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4103
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      206
      4037
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      106
      2166
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      114
      1568
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      53
      1106
    Aihe