Miksi teistit...

...haluavat tuhlata ainoan elämänsä paimentolaismiehen keksimän mielikuvitusjumalan perseen nuolentaan? Kamalaa varmaan jossain kohtaa huomata miten on elämänsä heittänyt hukkaan :(
691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miksi ateistit tuhlaavat elämänsä keksimällä mielikuvitusjumalia ja mielikuvitususkovia ja vihaamalla heitä?

Miksi sinä vihaat Jumalan rakkautta?

Äänestä
  • Mielenkiintoisinta teisteissä on se miksi he ovat hylänneet todellisuuden ja ottaneet tilalle mielikuvitusmaailman, jossa jumalat, demonit ja muut olennot mellastavat. Rankka aivopesu lapsena on selityksenä useimpien kohdalla. Henkilökohtainen tragedia, joka saa mielentasapainon järkkymään on myös yksi iso selittävä tekijä.

    Äänestä

  • kukk4n3n kirjoitti:

    Mielenkiintoisinta teisteissä on se miksi he ovat hylänneet todellisuuden ja ottaneet tilalle mielikuvitusmaailman, jossa jumalat, demonit ja muut olennot mellastavat. Rankka aivopesu lapsena on selityksenä useimpien kohdalla. Henkilökohtainen tragedia, joka saa mielentasapainon järkkymään on myös yksi iso selittävä tekijä.

    Olet ymmärtänyt koko asian väärin.

    Äänestä

  • aten.pää.perseessä kirjoitti:

    Olet ymmärtänyt koko asian väärin.

    Palvot mielikuvitusolentoa ja korviesi välissä vellovat jumalat,demonit,puhuvat käärmeet ja ties mitkä muut lapsellist satuasiat. Ei ole mitä väärin ymmärtää.

    Äänestä

  • kukk4n3n kirjoitti:

    Palvot mielikuvitusolentoa ja korviesi välissä vellovat jumalat,demonit,puhuvat käärmeet ja ties mitkä muut lapsellist satuasiat. Ei ole mitä väärin ymmärtää.

    En palvo mitään mielikuvitusolentoa eikä korvieni välissä ole se mitä sinulla on, mitä tekstissäsi ilmennät. Itse asian olet ymmärtänyt väärin.

    Äänestä

Suurin osa uskovista on hihhulismin ulkopuolella. Jumalaan kyllä uskotaan lujasti
mutta on henkilökohtainen asia itse kullekin miten paljon palvontaan käytetään aikaa.
Normiluterilainen varmasti rukoilee säännöllisesti, ainakin hiljaisesti myös sitä että
ateistit ymmärtäisivät olevansa vähemmistössä ja kaikkein eniten eksyksissä ja pihalla asioista. Mihin se ateistin olutkin jäi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


arivatasenrenkaat kirjoitti:

...haluavat tuhlata ainoan elämänsä paimentolaismiehen keksimän mielikuvitusjumalan perseen nuolentaan? Kamalaa varmaan jossain kohtaa huomata miten on elämänsä heittänyt hukkaan :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu