Mitä tämä tarkoittaa?
"Al-Saedilla on toistaiseksi ollut vain vähän kontakteja suomalaisiin. Yksi piirre heissä on kuitenkin ehtinyt jo yllättää.
– Se, että he ovat liian rauhanomaisia, mies nauraa."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001052028.html
En usko sen tarkoittavan sitä, että meidän pitäisi alkaa riehumaan.
Tarkoittaako se sitä, että me hymistelemme, emme sano mielipidettämme suoraan vaan myötäilemme toista, pyrimme aina olemaan samaa mieltä?
Vai tarkoittaako se sitä, että emme laita selviä rajoja, emme puolusta itseämme, emme laita vieraanvaraisuutemme hyväksikäyttäjiä kuriin?
Asiallisia veikkauksia, kiitos.
"Al-Saedilla on toistaiseksi ollut vain vähän kontakteja suomalaisiin. Yksi piirre heissä on kuitenkin ehtinyt jo yllättää.
– Se, että he ovat liian rauhanomaisia, mies nauraa."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001052028.html
En usko sen tarkoittavan sitä, että meidän pitäisi alkaa riehumaan.
Tarkoittaako se sitä, että me hymistelemme, emme sano mielipidettämme suoraan vaan myötäilemme toista, pyrimme aina olemaan samaa mieltä?
Vai tarkoittaako se sitä, että emme laita selviä rajoja, emme puolusta itseämme, emme laita vieraanvaraisuutemme hyväksikäyttäjiä kuriin?
Asiallisia veikkauksia, kiitos.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Millainen on irakilaisten, afganistanilaisten, somalien, syyrialaisten tapa keskustella kun asuvat omassa maassaan?
Afgaanit ovat kai erittäin kohteliaita ja hyväkäytöksisiä (näin olen lukenut).
Irakilaiset vähän kuin espanjalaiset, tunteet leimahtelevat (arvaus).
Somalit. Kysymysmerkki, en tiedä. Täällä ovat kohteliaita ja ystävällisiä silloin kun haluavat saada jotain (kokemus). Kovia protestoimaan, jos eivät saa haluamaansa. Mutta miten keskustelevat/riitelevät kotimaassaan omiensa kanssa?
Syyrialaiset kai aika sivistyneitä?
Arvailuja, arvailuja. Tietääkö joku paremmin?
Todellakin suomalaiset ovat aivan liian rauhallista ja myöntyväistä kansaa! Sen osoittaa järjetön ja kohtuuton pakkoruotsitus ja koko kielisysteemimme. Mikään muu itsenäinen kansa ei moiseen alistuisi ilman väkivaltaa ja verenvuodatusta.
Suomalaiset ovat rehellistä, mutta yksinkertaista väkeä. Herätään puolustamaan maata, kansaa. kulttuuria ja kieltä vasta kun tullaan rajan yli aseet paukkuen.
Sen sijaan maa voidaan vallata ja alistaa pikkuhiljaa rauhanomaisesti ilman että kansa huomaa mitään. Puhumattakaan reaktiosta. Svekoeliittimme on aina käyttänyt suomalaisten liiallista rauhanomaisuutta hyväkseen.
SammakonKeittämistä,
Juuri näin!
"70 prosenttia irakilaisista tuli tänne nauttimaan, eivätkä sen takia, että he pakenisivat sotaa."
Vihapuhetta, jos kantasuomalaisen suusta olisi tuo.
Minun veikkaukseni on, että kääntäjän valitsema sana 'rauhanomainen' olisi voitu kääntää sanaksi rauhallinen. Uskon Al-Saedin tarkoittaneen juuri suomalaisten rauhallisuutta, vähäeleisyyttä ja hiljaisuutta. Sellaisiahan me olemme. Sopii minulle. Ja monelle muullekin suomalaisille. Emme tykkää älämölöstä ja meuhkaamisesta.
Juu olen vissii normi Suomalainen ehkä liiankin rauhallinen kyllä seuraan mitä ympärillä tapahtuu, pakolaisista näkkyy jotkut hölöpöttävän kuin ei olisi muuta mielessä vähän alussa ihmetytti heiän tulo muahan vaa nytten en pahemmin välitä hoitakoot viranomaiset miten parraaksi näkkyy.
Palavamaa.fi:ssä kerrotaan:
"– Irakissa naisten ei kuulu puhua tunteistaan. Vain miehet puhuvat, Areej kertoo."
"Silmät kostuvat, kun Areej kertoo Fallujasta, isoista pelottavista miehistä ja terrorista. Hän ihmettelee, ettei Suomessa kadulla näy sotilaita.
– Irakissa niitä on jonossa joka kadun kulmassa, Areej selittää ilmeikkäästi elehtien."
"Walidin mielestä Suomessa naisten asema on parempi ja hän pitää siitä, ettei täällä ole heimoajattelua."
"Ali selittää, millä kaikilla aseilla ammuttiin: kalashnikoveilla, pistooleilla, raketeilla. Aseista on tullut Irakin nuorille liiankin tuttuja. Jengit liikkuivat autoilla ja ampuivat sattumanvaraisesti ketä tahansa. Niin Ali menetti sukulaisensa."
"Irakissa miehet nähdään voimakkaina, naiset pehmeinä."
(ovat poimintoja sieltä täältä)
Luulen että tuo rauhanomaisuus tarkoittaa liiallista pehmeyttä. Irakilaiset pitävät meitä kaikkia "naisina".