Minkälainen HTML-koodinpätkä tarvitsee lisätä, että saan linkin avautumaan uuteen ikkunaan? Ja mihin väliin se pätkä tulee? (ennen linkkiä vai linkin jälkeen)
Käytän FrontPage Expressiä. Kiitos avusta.
Linkistä uuteen ikkunaan
5
395
Vastaukset
- Matti
Linkki
- Matti
sori siis target="uusi ikkuna"
Linkki Matti kirjoitti:
sori siis target="uusi ikkuna"
LinkkiTuollainen arvo "uusi ikkuna" ei ole määrittelyjen mukainen, vaan target-määritteen arvon pitää olla yksi sana. Sitä paitsi vaikka korjattaisiin esim. target="uusi", niin se avaisi uuteen ikkunaan vain, jos ei jo ole ikkunaa nimeltä "uusi". Uuden ikkunan luomiseen on erityinen arvo target="_blank".
Toisaalta kannattaa uskoa käytettävyyttä tutkineita ihmisiä, jotka ovat havainneet, että uusien ikkunoiden luominen "väkisin" on paha moka. Ks. esim. listaa
http://www.useit.com/alertbox/9605.html- Matti
Yucca kirjoitti:
Tuollainen arvo "uusi ikkuna" ei ole määrittelyjen mukainen, vaan target-määritteen arvon pitää olla yksi sana. Sitä paitsi vaikka korjattaisiin esim. target="uusi", niin se avaisi uuteen ikkunaan vain, jos ei jo ole ikkunaa nimeltä "uusi". Uuden ikkunan luomiseen on erityinen arvo target="_blank".
Toisaalta kannattaa uskoa käytettävyyttä tutkineita ihmisiä, jotka ovat havainneet, että uusien ikkunoiden luominen "väkisin" on paha moka. Ks. esim. listaa
http://www.useit.com/alertbox/9605.htmlMiksi W3C validator ei sitten huomauta siitä target="jotain vittua" sälästä jos ei kerran ole virallisesti oikein. Taitaa poika puhuu ny paskaa.
- Tõppõ
Matti kirjoitti:
Miksi W3C validator ei sitten huomauta siitä target="jotain vittua" sälästä jos ei kerran ole virallisesti oikein. Taitaa poika puhuu ny paskaa.
Minulle http://validator.w3.org/ ilmoittaa seuraavaa:
» value of attribute "target" must be a single token »
Tämä tarkoittaa juuri tuota mitä yucca sanoi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131213Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49958- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721