Oliko Japani Saksan liittolainen toisessa maailmansodassa?
Japani -- Saksan Liittolainen?
fhshsfghf
4121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
niin ota itse selvää.
..oli. Kummaa kyllä. Myös muslimit olivat natsien liittolaisia, suur-muffinsi ottomaanien alueelta tuli balkkanille hävittämään juutalaisia. Ihmetellä täytyy, miten saksalaiset osasivat olla "muslimien puolella", kun selvästi he olivat polttouuniin kelpaavia.
1.maailmansodassa Saksa käytti myös muslimeita , ottomaaneja(turkkia) brittien vastaisessa sodassa. ehkä asia periytyi sieltä, kuten moni asia saksalaisten ajattelussa 2.maailmansodassa.
Japanin sotilasjohto oli natsien vieraana Berliinissä, olivat heti vakuuttuneita ja hengenheimolaisia natsien kanssa. Japani veti natseille vertoja Kiinassa ja kaakkois-aasiassa tekemillään hirmutöilllään..
Hitler nimitti japanilaiset kunnia-arjalaisiksi.
Tämä sen johdosta,että japanilaiset valloittivat alivoimalla esimerkiksi Singaporen linnoituksen englantilaisilta ja upottivat taistelulaivoja.
Heidän määrätietoisuudestaan on esimerkkinä se,että kun jenkit estivät japanilaisten huoltokuljetukset Tyynen meren taisteluissa,ryhtyivät japanilaiset kylmästi syömään länsimaisia sotavankejaan samoin kuin valloittamiensa alueiden siviilejä.
Asian kammottavan luonteen vuoksi siitä ei sodan jälkeen haluttu kertoa julkisuudessa sodassa menehtyneiden omaisten suojelemiseksi.
En lainkaan kiistä Japanin tekemiä vääryyksiä. Mutta Stalininkin valtuuttama johtohenkilö (sotilasjohtoa paljon ylempi Molotov) vieraili Berliinissä tekemässä roistonkauppoja.
Vastaavasti oli jo aikaisemmin Hitlerin valtuutettama johtohenkilö (Ribbentrop) vieraillut Moskovassa jakamassa Euroopan Saksan ja Neuvostoliiton kesken ja käynnistämässä maiden väliset laajan yhteistyön.
Moskovan vierailulla olivat osapuolet heti vakuuttuneita ja hengenheimolaisia keskenään.
Ja miksi eivät olisi olleet, eihän Saksa olisi edes voinut edes menestyksellisesti lännessä ilman valtavia polttoaine-, vilja- ja muita toimituksia Neuvostoliitosta.
Ja samalla Saksa sai ns. liittoutuneet pakenemaan manner-Euroopasta, eikä takaisin ollut tulemista ilman valtavia ponnisteluja ja siis vasta vuonna 1944.
Saksalla oli totisesti aihetta riemuun, kiitos Neuvostoliiton.
Vastaavasti Neuvostoliitto sai poimia itäosan itäosan Saksan jo kukistamasta Puolasta. KGB ja Gestapo pääsivät laajaan yhteistyöhön puolalaiskelmien taltuttamisessa. Niinikään Neuvostoliitto sai käydä hyödyllisiä tuloksia Baltiassa ja heitellä Molotovin leipäkoreja Suomeen.
Berliinin käynnillä ilmapiiri tuli kylläkin happamammaksi, koska Hitler ei antanut Neuvostoliitolle lupaa hyökätä uudelleen Suomeen.
Kaikesta tästä huolimatta Neuvostoliiton roistovaltio otettiin riemulla vastaan ns. Liittoutuneeksi. Hyökkäsihän se jo kukistuneeseen Japaniin ryöstääkseen Kuriilit.