Jos ei varsinaiselle palkka/eläke verolle saada, saadaanko sitten ALV veroa maksamaan ? 96 000 € -24 % ALV = 72 960 €.
Halosella ja sosialisti presidenteillä kaksi verotonta eläkettä.
a] varsinainen eläke presidentin 126 000€ palkkiosta 60 % = 75 600 €
b] päälle demarimallinen lisäeläke 20 400 €, joka ei perustu mihinkään, yhteensä 96 000 €
Korkein hallinto-oikeus on linjannut, että yksityisten pysäköintifirmojen saamat valvontamaksut ovat arvonlisäveron alaista tuloa, kertoo Yle.
http://yle.fi/uutiset/korkein_hallinto-oikeus_parkkifirmojen_pysakointimaksut_verollisiksi/9112945?origin=rss
Korkeimman hallinto-oikeuden viime perjantaina antaman ennakkopäätöksen mukaan yrityksen ja kiinteistön omistajan välillä on palvelusopimus, jota koskee arvonlisäverokohtelu.
http://www.kho.fi/fi/index/paatoksia/vuosikirjapaatokset/vuosikirjapaatos/1471421910841.html
Halosella ja sosialisti presidenteillä kaksi verotonta eläkettä.
a] varsinainen eläke presidentin 126 000€ palkkiosta 60 % = 75 600 €
b] päälle demarimallinen lisäeläke 20 400 €, joka ei perustu mihinkään, yhteensä 96 000 €
Korkein hallinto-oikeus on linjannut, että yksityisten pysäköintifirmojen saamat valvontamaksut ovat arvonlisäveron alaista tuloa, kertoo Yle.
http://yle.fi/uutiset/korkein_hallinto-oikeus_parkkifirmojen_pysakointimaksut_verollisiksi/9112945?origin=rss
Korkeimman hallinto-oikeuden viime perjantaina antaman ennakkopäätöksen mukaan yrityksen ja kiinteistön omistajan välillä on palvelusopimus, jota koskee arvonlisäverokohtelu.
http://www.kho.fi/fi/index/paatoksia/vuosikirjapaatokset/vuosikirjapaatos/1471421910841.html
Vastaukset 13
Vanhimmat
ALV-verolle+olisi+perusteet.+Tosin+Halonen+on+tarjonnut+palvelua,+joka+on+on+ollut+suomalaisille+vahingollista.+
Halonen+selviäisi+ALV-verolla+halvemmalla.+Progressiivinen+eläkeverotus+veisi+Halosen+jättimäisestä+eläketulosta+veroa+yli+50%.
Suomessa julkiset palvelut ja AY on verovapaat. Halonen on kuitenkin tarjonnut salaista palvelua....ja on tehnyt 70 vuoden salauspäätökset.
Ja kerro mitä ovat julkiset palvelut? Kerros mihin tarbitaan markkinataloudessa yritystukea?
Siis miksi yritysjohtaja tienaa oli lama tai ei?
Ja tämä Kokkila joka tienaa verorahoilla ja joka kas, rahotti Niinistön pressan...
Törkeää tuhlausta
26.1.2011 09:39
3
Eduskuntatalon yhteyteen rakennetaan noin 300 miljoonan euron tunneli. Noin 70 miljoonaa tulee maksamaan Eduskunnan alle sijoitettava tunnelitila eduskunnan eduskunnan jätteitä varten.
Mistä tuo jäte syntyy? Eduskunnan ruokalasta, jossa kansanedustajat syövät. Eduskunnan papereista, joita monistetaan jokaiselle kansanedustajalle suuria pinoja - koska eivät osaa käyttää kannettavia tietokoneita Eduskunnan verkossa?
Hetkinen, laman aikana, veronmaksajien rahaa sijoitetaan 300 miljoonaa euroa tunneliin, jota ei itse asiassa tarvita.
Kuka siis tunnelia tarvitsee?
- Veronmaksajatko, jotka tunnelin maksavat? Eivät tarvitse, eikä veronmaksajilta ole kysytty haluavatko maksaa tunnelin.
- Kansanedustajat ja iso avustajiensa määrä, jotka eivät ole siirtyneet "paperittomaan toimistoon". Halvempaa olisi hankki kansanedustajille ja avustajajoukoilleen kannettavat tietokoneet ja kouluttaa nämä tietokoneiden käytössä kuin mitä rakentaa 20 miljoonalla eurolla jäteluolasto tunneliin.
Kuka tunnelia tarvitsee?
SRV-rakennusyhtiö, joka tunnelin rakentaa? Tunnelin rakennusyhtiön pomo on Ilpo Kokkila, joka on eduskunnan puheenjohtaja Sauli Niinistön vaalirahoittaja. Siinäpä oiva rakennuskohde... jonka budjetti kasvaa, kasvaa, kasvaa... ennenkuin tunneli on valmis. Ja veronmaksajat maksavat varmasti. Tunnelin rakentaminen ei tuota tappiota.
Velkaa on ulkomailta otettava 300 miljoonaa lisää tunnelin rakentamiseen. 70 miljoonan jäteluolaston rakentaminen on kohtuutonta lama-aikana, kun veronmaksajat saavat tinkiä jokapäiväisestä ruuastaan ja lääkemenoistaan, asumisestaan eli perustarpeista.
Älä turhaan huolehdi. Tarja on taas pian presidenttinä ja saas presidentin palkkion. Pressahan on pressa vasta kolmannella kaudellaan eiks jee
Myös haittavero aiheellinen. Tupakkavero oli yli 800 miljoonaa viime vuonna.
Halonen on aiheuttanut haittaa enemmän; Valtakunnan politiikassa 33 vuotta, Helsingin kaupunginvaltuutettu sitä ennen.
SAK:ssa Halonen aloitti 1970. Suomessa lakkoiltiin 1970- luvulla enemmän kuin missään muualla maailmassa. Halonen antoi myös piilostalinistisessa Repo-radiossa "työelämäneuvontaa".
Mitä sitten. Tarjan teot on eilistä Niinistön mokailut tätä päivää.
Tarja on tänään entistä kokeneempi entistä luotettavampi henkilö toimimaan presidenttinä. Tarja on lisäksi maailman kymmenen parhaimman naispolitiikon joukossa. Tuossa on meriittiä eiks jee.
http://www.wonderslist.com/10-most-powerful-women-politicians/
Entä haloskan vaalirahat, miksi niistä vaijetaan?
NUORISOSÄÄTIÖ on jakanut laittomasti vaalirahaa lähinnä SOS.DEMAREILLE mm. Halosen Tarjalle.
KYSYMYS: Missä viipyy NUORISOSÄÄTIÖN rikostutkinta?
Se pantiin alulle jo vuosia sitten.
Kuka PEITTELEE?????
Onko tutut tuomarit???
Nimim. Laki pitää olla sama kaikille.
Sossujen teot pittää salata.. sshhh... se on maan tapa..
Seki että SAK lapioi 400 000 euroa joka vuosi sossupuolueen tilille...
ei saa puhua siitä.... shhhh..
No eikös se nuorisosäätiö ole aito kepulainen?
"
Sipilä tunnusti keskustan synnit
Kepu pettää aina -fraasille on katetta, Juha Sipilä myöntää.
OLLI WARIS, [email protected]"
Edes ALV vero, jos ei muuta saada.
Aloittajan rakkaus vaan roihuaa entistä kovemmin mutta normaaleista ihmisistä tuollaisen maaseudun navettarakastaja vähäpojan fantasiat hieman tuntuu oudolta että entistä pressaa.............
Halosen tekemät 70 vuoden salauspäätökset tuntuu normaaleista ihmisistä oudoilta, samoin Haloselle väärin perustein maksettava demari-lisä 20.400 euroa vuosittain presidentin eläkkeen päälle verovapaana (75.600e 20.400 e = 96.000 e).
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200904109398410_uu.shtml
Mitä järkeä halosellekkin maksaa noin suurta eläkettä.
"kohtuullistaa" sanoi itsekkin.
Verottomana vielä saa kertoa x2 verollisiin
Tasavallan+presidentin+kotisivulta+löytyy+tällaista+tietoa:
"Palkkio
Tasavallan+presidentin+vuotuisesta+palkkiosta+säädetään+laissa,+ja+palkkio+pysyy+samana,+kunnes+eduskunta+toisin+säätää.+1.3.2012+alkaen+tasavallan+presidentin+palkkioksi+oli+säädetty+160.000+euroa.+Presidentti+Niinistön+aloitteesta+palkkio+laskettiin+1.4.2013+alkaen+vuoden+2006+tasolle+eli+126.000+euroon.+
Palkkion+lisäksi+presidentille+kuuluu+asunto,+jonka+kunnossapito,+lämmitys,+valaistus+ja+sisustus+sekä+tarpeellinen+henkilökunta+kustannetaan+valtion+varoilla.+Presidentin+puoliso+ei+saa+palkkiota+tai+muuta+korvausta+asemansa+johdosta.
Tasavallan+presidentin+palkkio+vahvistettiin+vuosina+1919+–+1999+jokaiseksi+toimikaudeksi+etukäteen+eduskunnan+säätämällä+lailla,+mutta+1.3.2000+jälkeen+palkkiota+voidaan+myös+toimikauden+aikana+tarkistaa+samassa+järjestyksessä.
Presidentin+palkkio+ja+asuntoetu+samoin+kuin+eläke+ja+perhe-eläke+ovat+verovapaita.+Muista+tuloista+presidenttiä+verotetaan+normaalisti.
Eläke
Tasavallan+presidentin+eläkkeestä+säädetään+myös+laissa.+Presidentin+vuotuinen+eläke+on+60+prosenttia+tasavallan+presidentin+palkkiosta.+Lakimuutos,+jolla+tasavallan+presidentin+palkkiota+alennettiin+1.4.2013+alkaen,+ei+vaikuta+ennen+lain+voimaantuloa+eronneiden+tasavallan+presidenttien+eläkkeisiin.+Eläkkeen+määrä+lasketaan+lakimuutosta+edeltäneestä+palkkiosta,+eli+presidentin+eläke+on+96.000+euroa.+Tämän+eläkkeen+saa+kuusi+vuotta+tai+pitempään+presidenttinä+toiminut+henkilö+(täysi+eläke).+Jokaisesta+puuttuvasta+täydestä+vuodesta+eläkkeen+määrä+vähenee+kuudenneksella,+mutta+pienin+eläke+on+vähintään+puolet+täydestä+eläkkeestä.
Lisäksi+valtio+voi+kustantaa+eläkkeellä+olevalle+presidentille+sopivan+asunnon+kohtuullista+vuokraa+vastaan,+tarjota+tarpeen+mukaan+erilliset+työtilat+sekä+antaa+kuljetus-,+turvallisuus-,+sihteeri-+ja+toimistopalveluja+valtion+talousarvion+rajoissa.
Presidentin+puolisolle+ei+makseta+eläkettä+tämän+aseman+johdosta,+mutta+hän+on+leskeksi+jäätyään+oikeutettu+perhe-eläkkeeseen,+joka+on+50+prosenttia+presidentin+eläkkeestä."
Luulisi+jo+tyhmemmänkin+eläinseksistä+ja+muusta+pervoilusta+haaveilevien+peräkammarin+poikien+ja+työttöjen+jo+tajuavan,+että+presidenttien+eläkkeet+on+täysin+oikein+ja+oikeansuuruisina+maksettu.
Tasavallan+presidentin+palkkio+korotettiin+1.3.2012+160.000+euroon+vuodessa,+jonka+mukaan+presidentti+Halonen+saa+eläkettä+60+%+tuosta+palkkiosta+laskettuna.+Ja+sehän+on+verotonta+niin+kuin+on+tasavallan+presidentin+palkkiokin.
Sauli+Niinistö+esitti+palkkionsa+alentamista+vasta+seuraavan+vuoden+2013+huhtikuusta+alkaen+(sai+ensimmäiseltä+virkavuodeltaan+tuon+160.000+euroa+puhtaana+käteen).+Asian+virkamiehenä+esitellyt+Olli-Pekka+Heinonen+(kokoomus)+valtioneuvoston+kansliasta+ei+esittänyt+eläkkeellä+olevien+presidenttien+eläkepalkkion+alentamista,+joten+maan+hallitus+ja+eduskunta+hyväksyivät+esityksen+sellaisenaan.