Olin siis ensimmäistä kertaa sienimetsällä erään kokeneemman sienestäjän kanssa (tai no, sienestäjä tunnistaa tasan kolme varmasti syötäväksi kelpaavaa lajia, joita on kerännyt usein). Nostin joitakin tuntemattomia sieniä tarkkailtavaksi ja hypistelin niitä kiinnostuneena, joskaan emme tietenkään poimineet ainuttakaan outoa sientä. Tämän jälkeen keräsin typeryyttäni ns. altistunein/likaisin käsin lisää syötäviä sieniä ja söin runsaasti marjoja, niitäkin paljain käsin.
Nyt jälkeenpäin yritin paikallistaa outoja sieniä ja huomasin että kyseessä olivat ilmeisesti verihelttaseitikki ja mahdollisesti jopa suippomyrkkyseitikki. Onko sienten runsas koskettelu ja marjojen syönti "kosketelluin" käsin ollut jotenkin vaarallista? Entä uskaltaako myrkkykäsin poimittuja "turvallisia" sieniä enää syödä, varsinkin kun toisella syöjällä taitaa olla heikohko immuunijärjestelmä?
Olisin todella kiitollinen vastauksista!
Myrkkysieniin koskeminen!
4
502
Vastaukset 4
- herkkuseitikki
En millään jaksa uskoa, että tuollainen toimintasi olisi ollut vaarallista...olkaa vaan huoleti. Vaikka en ole mikään asiantuntija niin tiedän, että noita myrkyllisiä sieniä on ihan oikeasti syötävä jos niiden sisältämä myrkkymäärä aiheuttaa jotain reaktioita ihmiselle. Sormien kosketuksen kautta et taatusti voi saada myrkkyä niin paljon, että se olisi ihmisen terveydelle haitallista.
- romualdo2
ei ole vaaraa ei, en ole koskaan nähnyt näin paljon suippumyrkkyseitikkejä kuin nyt... samoin herkkutatteja vanhemmanpuoleisissa kuusikoissa!
- KaukoAaatos
Ap on vetänyt minun arvauksen mukaan edellisessä elämässään kaikki maailman mömmöt huiviinsa, joten ei siinä kaikessa kauheudessa joku sormien nuolenta/ marjojensyönti -synti paljoa paina.
On myös päihteetön vaihtoehto. Suomen perussuomalaiset ovat myös Sinun asialla. Tässäkin tapauksessa. Juuri nousi meiltä uusi ministeri, käsittääkseni Nainen, vallantemppelin harja-aatokselle. Lopeta hyvä inehmo se sienien syönti ja liity meihin. Enkeleihin. - pieni_varoitus
No vanha ketju, mutta tuli tässä mieleeni vanhempien opit: Eli saa koskea ja hypistellä - jopa maistella sieniä, kunhan ensin on karsinut ristillä merkityt sienet pois vaihtoehdoista(nieleminen kielletty). Sen sijaan myrkky-käsillä ei saa kosketella esim. naaman ihoa tai silmiä. Silmiin voi saada sellaisen reaktion, että ei pysty metsästä pois tulemaan kun on tarkentamisongelmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1111348
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r132697- 70666
- 67616
- 53607
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.94485Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20480Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32468- 34467
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e94457Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 5448
- 49447
- 51445
- 42410
- 52403