Sauli Niinistö
24. elokuuta 1948 (ikä 68), Salo
Herra tasavallan presidentille hyvää syntymäpäivää
11
<50
Vastaukset
- Syä.soauli
paskaa ja jne....
Mitä yhteistä on Jenni Haukiolla ja kebab ravintolan pakastimella?
.
.
.
.
.
- Molempien sisällä on ollut vanhaa lihaa.- NinniNiinistö-
Sosiaalisessa mediassa leviää psykologian oppikirjasta otettu kuva. Kirjassa tai sen tekstissä ei sinänsä ole mitään erityistä, kiinnostuksen on herättänyt evoluutiopsykologiaa käsittelevään kappaleeseen valittu kuva ja kuvateksti sen yhteydessä.
Oppikirjassa kerrotaan näin: "Evoluutiopsykologian mukaan pitkäaikaista kumppania etsivät naiset tuntevat vetovoimaa miehiin, jotka ovat taloudellisesti ja sosiaalisesti hyvässä asemassa ja naista vanhempia. Nämä ominaisuudet viittaavat miehen kyvykkyyteen huolehtia naisesta ja tämän lapsista". Kuvassa esiintyy presidenttipari Sauli Niinistö ja Jenni Haukio.
Kyseessä on Sanoma Pron psykologian oppikirja Motiivi 1, jonka ensimmäisessä osassa käsitellään ihmisen psyykkistä toimintaa ja oppimista. Kyseisessä kappaleessa esitellään evoluutiopsykologiaa, ja evoluution merkitystä ihmisen toiminnan selittäjänä.
Lukiolainen bongasi
Lukiolaisen silmiin osunut kokonaisuus leviää nyt Twitterissä. Asiallista vai ei, kysyvät monet kommentit
Kysyimme asiaa myös kirjan kustantajalta Sanoma Prolta. Yhtiön lukion ja ammatillisen opetuksen liiketoimintajohtaja ja yhtiön johtotiimin jäsen Teemu Lehtonen kommentoi asiaa sähköpostitse.
– Kuva on lukion psykologian ensimmäisen kurssikirjan luvusta 5, joka käsittelee biologista psykologiaa ja siihen liittyviä teorioita, muun muassa evoluutiopsykologiaa, Lehtonen kirjoittaa.
Lehtosen mielestä kuva on irrotettu asiayhteydestä.
– Sosiaalisessa mediassa levinnyt kuva, joka on kirjan tekijäryhmän ja meidän toimituksen yhdessä valitsema, on irrotettu tästä asiayhteydestä eikä sinällään ole kannanotto.
– Kirjassa on tuotu tekstissä selkeästi esiin evoluutiopsykologiaa kohtaan esitetty kritiikki ja kuvan tarkoitus on herättää opetustilanteessa kriittistä keskustelua evoluutiopsykologian teoriasta.
"Tunnettu henkilö herättää enemmän keskustelua"
Kysyimme myös, onko yhtiön mielestä asiallista käyttää julkisesti tunnettujen ihmisten kuvia psykologisia taipumuksia kuvaavien tekstien yhteydessä.
– Keskustelua herättää paremmin kuva tunnetuista henkilöistä kuin esimerkiksi kuvapankkikuva tuntemattomista henkilöistä, Lehtonen vastaa.
Aiempaa palautetta ei Lehtosen mukaan ole tullut.
– Olemme käyttäneet tätä lukua esimerkkinä, kun olemme esitelleet materiaalia psykologian opettajille tänä keväänä, emmekä ole saaneet kuvavalinnasta negatiivista palautetta.
Ninnille sopii, että Jenni rakastaa hänen asemaansa ja varallisuuttaan !- debunk.junk
Evoluutiopsykologia on pseudotiedettä
- Ei.EU.lle.Ei.Natolle
Tervemenoa eläkkeelle kääkkä!
- cgncn
Köyri putiniasi, ryssä.
- evakko
Lämpimät onnittelut herra tasavallan presidentti Sauli Niinistö.
- NinniNeitiNiinistö
Tervemenoa eläkkeelle Ninni !
Voit sitten rohkeasti aina pukeutua mekkoon ja korkokenkiin mitä et nyt ole viran vuoksi voinut tehdä
Tee virkaurasi paras päätös ja siirry eläkkeelle - bmv-belarus
Tasan 4 kuukautta jouluaattoon!
OLÉ, BRAVO BRAVO, - gammal_gubbe
eikö runovärssäri ja teinivaimo ole melkein puolet nuorempi kuin pääomapressa niinistö(vapaamuurari,cöc)?
- onneksolkoon1
hyvää vitun syntymäpäivää kiero pankkimafioso maanpetturi luopio ja huora.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1169869Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki774992Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.694802Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.73260Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92461Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1071710- 471516
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.541491Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591434Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651351