Lokakuussa matuja Venäjältä

Keväällä matuvirta saatiin loppumaan Venäjältä presidentti Niinistön sovittua asiasta Putinin kanssa. Sopimus oli puoleksi vuodeksi ja loppuu siis lokakuussa. Tällöin oli tietoa, että Venäjältä olisi matuja tulossa Suomeen jopa kaksi miljoonaa. Nämä eivät siis ole Venäjän kansalaisia, vaan Venäjälle työn ja muiden syiden takia tulleita. Nyt työt ovat loppu Venäjän taloudellisen tilanteen vuoksi ja matut pyrkivätkin sen takia Suomeen.

Onko ulkoministeri Soini saanut mitään aikaiseksi, jotta matuja ei todella alkaisi tulla koko rajan leveydeltä Suomeen?
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ruotsista tuli 30 000 ja Venäjältä 2 000! Kuitenkin yhä peloitellaan itäsuunnalla?

Mamuja tulee yhä tuhannen kuukausivauhtia ja lähes kaikki Ruotsista.

Venäjän raja laitettiin nopeasti kiinni, mutta Ruotsin rajaa ei edes yritetty sulkea. Usko nyt sinäkin: Ruotsi on aina se ongelma, koska ruotsinmielinen eliittimme nuoleskelee ruotsalaisia työkseen.

Äänestä
  • Putinin käsi on venttiilin kahvassa, joka säätelee matuvirtausta Suomeen. Antoi talven aikana tästä näytön ja lopetti matuvirran heti, kun sopimus 6 kuukaudeksi tehtiin. Putin voi avata hanan kokonaan, jos ei sopua synny viimeistään lokakuussa. Venäjän kautta voi tulla lisäksi Turkin säilömiä matuja 1 - 2 miljoonaa.

    Joka hallitsee matuvirtoja, hallitsee koko EU:ta.

    Äänestä

Suomalainen ammattipoliitikko Johtaja Kaikkonen on jo antanut lausuntoja jotka antavat viitteitä siihen suuntaan että ei tarvita välttämättä enää erillistä rajarajoitussopimusta venäläisten kanssa.

Tässä sopimuksessahan rajoitettiin vain noiden kahden pohjoisimman raja-aseman liikennettä eli nuo eteläiset ja oikeasti vilkkaimmat rajan ylityspaikat ovat olleet koko ajan teoriassa "avoimia" turvapaikanhakijoiden Suomeen siirtymiselle. Mitään liikettä niissä ei ole kuitenkaan ollut , ainakaan vielä.

Ulkoministeri Soinilta tuskin kannattaa odotella mitään järkeviä toimia yhtikäs mistään asiasta mikä vähääkään sivuaa Suomen ulkopolitiikkaa.

Mikä on sitten tosiasiallinen uhkakuva itärajan massoista?

Mahdollistahan se on että tulva sieltä tulee koska kansainväliset sopimuksethan ne antavat turvapaikanhakijoille lähes ylimaalliset oikeudet ylitellä valtakuntien rajoja ja viime talvenahan venäläiset nimenomaan sanoivat " etteivät voi estää ihmisiä lähtemästä maasta", joten mikäli joku haluaa Venäjällä että Suomi on kusessa tulijapaljouden kanssa niin hänellä on siihen aika hyvät kortit kourassa ja voi vieläpä samaan syssyyn toimia humaanisti ja auttaa ihmisiä turvaan Suomeen.

Siinähän ovat yhtä hyviä ihmisiä Putinin FSB, Eva Bidee,Emma Karit,kaikki vihreät ,Merkelit ja muut hyvää tahtovat ihmiset.

Haluaako suomalaisten enemmistö olla yhtä kultturellia väkeä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


matu-uhka kirjoitti:

Keväällä matuvirta saatiin loppumaan Venäjältä presidentti Niinistön sovittua asiasta Putinin kanssa. Sopimus oli puoleksi vuodeksi ja loppuu siis lokakuussa. Tällöin oli tietoa, että Venäjältä olisi matuja tulossa Suomeen jopa kaksi miljoonaa. Nämä eivät siis ole Venäjän kansalaisia, vaan Venäjälle työn ja muiden syiden takia tulleita. Nyt työt ovat loppu Venäjän taloudellisen tilanteen vuoksi ja matut pyrkivätkin sen takia Suomeen.

Onko ulkoministeri Soini saanut mitään aikaiseksi, jotta matuja ei todella alkaisi tulla koko rajan leveydeltä Suomeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu