Ajokortti halvemmalla.?

veio3

Kerro autokoulukokemuksiasi. Saitko rahalle vastinetta. Tasot vaihtelevat autokoulujen välillä.
Verrataanpa hintoja.
1. Naapuri tönäisi sormenpään kokoisen kolhun autoni takaoveen, lasku 750e.
2. Kävin personal trainerilla. 5x1 tuntia oli 490e.
3. Kitaransoiton oppitunnin hinta laadukkaassa opetuksessa lähes 100e/tunti.
4. Jne....
Nuo tarjoavat vain opetuksen tai korjauksen.
Autokoulussa n.65e tuntihinta tarjoaa (toivottavasti) laadukkaan opetuksen lisäksi materiaalin, tilat, auton, vakuutukset,......

Autokoulujen saama osuus jäisi pienemmäksi, jos teoriatunnit pidettäisiin koulussa, oppilas hankkisi itse opetusauton, vakuutukset ja materiaalin.
Silloin tarvisi maksaa vain opettajan tuntihinta.

18

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veio3

      Uskomattomia tarinoita kuulee. Naapuri juuri kertoi miten ope oli ajotunnin aikana hoidellut omia asioitaan korvaamatta menetettyä aikaa tai ajotunnilla käyttänyt tablettiaan opetuksen sijaan.

    • Totta, B-kortin hinnan "haamuraja" on 700€... Ei sitä oikein alle voi myydä jos halutaan uudet autotot, vakuutukset, verot, eläkkeet jne jne. kuntoon

      • Eijaksa

        Bussissa henkilö on nykyisen mielenterveys hoidon tuotoksen helmi.


      • Eijaksa kirjoitti:

        Bussissa henkilö on nykyisen mielenterveys hoidon tuotoksen helmi.

        Ja sinä Haagan helmi...Paljonkos teillä auton km-kustannus olikaan, entä opettajan tuntihinta sivukuluineen :D


      • Eijaksa2

        En liity Haagaan millään lailla. Sinä vaan olet niin sekaisin...


      • Mitäköös
        Bussissa kirjoitti:

        Ja sinä Haagan helmi...Paljonkos teillä auton km-kustannus olikaan, entä opettajan tuntihinta sivukuluineen :D

        Ootko saanu kylillä nyrkkiä tauluun, kun kuvasi olet pois ottanut?


      • Eijaksa2 kirjoitti:

        En liity Haagaan millään lailla. Sinä vaan olet niin sekaisin...

        Jaahas! Haagan AK.Konttoristi tehnyt paluun... kaksi minuttia, kaksi viestiä, kaksi eri nimimerkkiä :)


    • veio3

      Miksi haluatte heti viedä aiheen sivuraiteille.?

      • veio4

        Me asumme kalliissa maassa, koska täällä tiettyjen ahneiden on saatava miljoonat tileilleen siitä mitä eivät ole ansainneet.
        Tasataan kaikkien vuositulot 25 ja 50 tuhannen välille, niin olisi kaikilla parempi olla. Kukaan ei ole ansainnut sen enempää vaan se perustuu yhteiskuntamme vääristyneisyyteen.


    • veio3

      Ajokortin hintoja nostettiin opetusta lisäämällä ja kaikki tapahtui liikenneturvallisuuden nimissä.
      Kaikki tämä jotta alkaisi valitus kortin kalleudesta. Sen avulla päättäjät saivat taakseen kansaa kortin hinnan alentamiseksi mutta todellisuudessa jotta heidän, aivan muut päämäärät pääsisivät toteutumaan, eikä silloin ole liikenneturvallisuudella enää mitään merkitystä.

    • veio3

      Liikenneministeriä, tuota juoksupoikaa, vaihdetaan koko ajan ettei kukaan joutuisi vastuuseen ala-arvoisista päätöksistä.
      Kaiken päämäärä on saada miljoonat, taas kerran, tiettyjen tahojen tileille, imeä tämä maa kuiviin.

    • HeidiG90

      Haagan autokoulussa saa laatuopetusta edullisesti. Suomen top 10 kuuluva autokoulu. Suoritin ajokortin siellä ja suosittelen. Paras hinta/laatusuhde.

      • veio3

        Missähän toimipisteessä.?


      • veio4

        Oletko vielä hengissä.?
        Vaiko muuteen vaan et usein vieraile näillä palstoilla.


    • veio4

      Tämän kansan on nyt lähdettävä liikkeelle ja annettava päättäjien ymmärtää ettei suostuta siihen, että kaiken maailman järjettömät päätökset menevät läpi.

    • köyhäjakipee

      Euroopan kallein ajokortti suomessa. Pistää miettimään että miten esim. superkalliissa norjassa voi olla halvempi ajokortti...

      • onkohannoin

        tahtoisinpa nähdä tämänkin "tiedon" dokumenttia..Hankala etsiä, ainoat selvät summat mitä löysin oli teoriakoe: 580 NOK = 64€ sekä ajokoe 1 010 NOK = 111€. eli nää ainakin mel. tuplasti Suomea kalliimmat.. Myös norjassa ajetaan esim. pimeänajo sekä tarvittaessa vaaditaan ammattipätevyys ja myös käytössä 15 vuoden määräaikainen ajolupa. Joten ei sielläkään ihan helpolla ja tuskin halvallakaan pääse.


      • UteliasUnto

        Missä nämä Euroopan ajokorttien hinnat on nähtävissä? Haluaisin tutustua niihin henkilökohtaisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      163
      7322
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4218
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      3728
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      147
      3210
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2966
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      49
      2559
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2356
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      273
      2049
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      2005
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1906
    Aihe