Kom nu ihåg om ni skriver något om den

finskspråkiga befolkningen att ni inte använder varken ordet finländare eller finne.
De blir sårade.(bäst är väl att bara använda finskspråkig )
12<50
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kanske man kan använda fenno eller neffe ?

Äänestä

Käyttäkää kiitos ihan vaan "suomalainen". Ruotsin kieli on liian rumaa kuvastamaan ylipäätään suomalaista identiteettiäni - "finne" kaiken huippuna, huhhuh!

Äänestä
  • När man skriver på svenska,så är det inte korrekt att mitt i meningen skriva "suomalainen ".

    1Äänestä

  • Din åsikt,jag älskar mitt modersmål,nu var det ju frågan om vilket ord man får använda på svenska.

    1Äänestä

Efter de senaste rönen måste man ju faktiskt segregera. Grupperna blir:
a) isolatfenno
b) fenno
c) finne
Ordningen är från fittigast till acceptabel.

1Äänestä

Ruotsinkielisiähän ei kaduilla enää näy. Osa on jo kokonaan muuttanut Ruotsiin ja loput lymyilevät neljän seinän sisällä verhojen takana, ihan kuin Forssan matut.
Ja sellaisia, joita ei näy ei voi paljon kutsuakaan miksikään. Ehkä "Ninni"?

Äänestä
  • Finskpråkig =Ninni ?

    Äänestä

Ninni[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Ninni esiintyy Muumilaakson tarinoita -sarjan jaksoissa Näkymätön lapsi ja Ninni saa hymynsä takaisin. Hän esiintyi myös teoksessa Näkymätön lapsi ja muita kertomuksia. Ninni oli pelännyt niin paljon ivallista tätiänsä, että oli muuttunut näkymättömäksi. Tuutikki päätti tuoda Ninnin Muumitaloon hoitoon, koska arveli Muumien lempeyden saavan hänet taas näkyväksi. Ninni muuttuukin vähitellen melkein näkyväksi, mutta kokonaan hän tulee näkyviin suuttuessaan Muumipapalle tämän aikoessa työntää Muumimamman mereen.

Äänestä
  • Det var fråga om vad finskspråkiga skall kallas på svenska.Jag tror inte att spaltens språkaktiva godkänner NINNI.

    1Äänestä

  • Man kan pröva på om "ninnirna " gillar ?

    1Äänestä

Skolkamraterna kallade mig ibland "Finntupp" kanske för att jag gillade tala finska.
Har ingen aning om varifrån tuppen kommer?

Äänestä

Tuppen är också utewc bland svenskspråkiga.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dkkfhlv kirjoitti:

finskspråkiga befolkningen att ni inte använder varken ordet finländare eller finne.
De blir sårade.(bäst är väl att bara använda finskspråkig )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu