Tarkkana kaupassa!
Olen kai Suomen tyhmin päivittäistavaroita ostava asiakas. Annan huijata itseäni tuon tuostakin. Milloin maksan täyden hinnan kassallla, vaikka tuote on muka alennettu.
Kerron erään kokemukseni, jos sattuisi joku muukin olemaan tietämätön seuraavasta asiasta ja olisi kertomisestani hyötyä. Ainakin miesasiakkaille ja lapsille.
Ostan usein kaupan paistopisteen tuotteita.
Otin pussin, joita on tuotteen tuntumaan usein siksisokin viskottuna (asiakkaat?)
ja ajattelin sen käyttää, ettei suotta menisi pussi hukkaan ja ja latelin paistoksia pussiin.
Koskaan en ole kiinnittänyt tähän itsepalvelumuotoon erityistä huomiota.
Eilen sen tein K-kaupassa.
Ostoksia oli niin vähän, että loppusumma alkoi ihmetyttää, kun se oli iso ostoksiin nähden.
Katsoin onneksi kuittia, jonka aina otan ja huomasin, että 0,39 euroa maksavista karjalanpiirakoista oli peritty 1,46 euroa kappaleelta!
Palasin kassalle, joka sanoi, että piirakat olivat väärässä pussissa! Siis hinta oli pussin hinta eikä piirakoiden?
Joskus pidän mukana suurennuslasia, jos on tutkittava jotain tuoteselosteita, mutta nämä paistopisteen jutut eivät mielestäni ole vaatineet isompaa tiirailua. - Tähän saakka!
Haluan kertoa ja painottaa heille, jotka myöskään eivät tätä pussihinnoittelua ole tajunneet, että olkaapa tarkkana.
Tuotteen hinta siis määräytyy pusiin mukaan, ei sen, mitä pussissa on!
irtomyyntileipomusten hinnoittelu
1
73
Vastaukset
- Tarkkana
Kesksustelin aiheesta ihmisten kanssa. Kukaan ei tiennyt tällaisesta "pussihinnoittelusta".
Pusseissa ei lue sanaakaan siitä, mille tuotteelle ne on tarkoitettu, vain pohjassa viivakoodi ja sen perusteella ei voi valintaa tehdä.
Melkoista kaupankäyntiä. Valittava kai ostospaikka kokemusten mukaan. Missä on usein häikkää, ei ostoksia kannata tehdä. Ainakaan kiireisen, jolla ei ole aikaa etsiä myyjää, jolta kysyä tarkkaan ja aikaa syynätä suurennuslasilla kassakuittia.
Ja, ihmiset! Ottakaa se kassakuitti!
Vaikka ei kiinnostaisi, kun menette toiseen kauppaan ja teillä on jo ostoksia mukana, millä todistatte, että ne on jo muualla maksettu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827433Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044680Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734618Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584140HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen714127Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333629Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613035Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652752Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401950- 471695