Näin Suomessa

Kotoutuminen ja yhteiskuntaan integroituminen on Suomessa estetty erittäin tehokkaasti, esim. kaikki järjellinen tekeminen on estetty.
Opetetaan heti maahantullessa, että ilman minkäänlaista uhrausta, ns. tikkua ristiin laittamatta täällä saa ruoan majoituksen uudet vaatteet, käytännössä täyden ylöspidon tekemättä mitään, että pelkkä täällä oleminen riittää on kansallinen - oikeus.
Mielestäni päättäjien pitäisi olla hieman rohkeampia ja laittaa ehtoja turvapaikan saannille ja tuen saamiselle esim. kielikoulu ja tekemätöntä työtä löytyy esim. roskienkeräys teiden varsilta ym. yksinkertaisia töitä jotka ei tarvitse ammattitutkintoa ja pätevyyttä.
Kielitaidon kehittyessä voitaisiin aloittaa opetus Suomalaisesta kulttuurista ja Suomalaisten Isänmaallisuudesta, siitä mitä täällä ei ole soveliasta tehdä.
Aivan perusasiat tulisi " kaiken varmuuden välttämiseksi " opettaa jo heti " kätellessä ", kuten ihmisen ehdottomasta koskemattomuudesta ja kanssaihmisten kunnioituksesta, aseistuksesta, tulesta ja vedestä.
Tämä olisi yksinkertainen ja halpa keino tutkia motivoituneisuutta jäädä rakentamaan ja panostamaan yhteiskuntamme ja yhteiseen hyvinvointiimme ja varmasti vähentäisi rasismia ja tunnetta olla rasismin kohteena, voisi jo alusta saakka tuntea kuuluvansa yhteiskuntaan ja tuntea olevansa tarpeellinen tässä yhteiskunnassa.
Ihmiselle on vaarallista jos tuntee itsensä täysin tarpeettomaksi, tällainen ihminen on hyvin helposti ympäristölleen vaarallinen, koska hän yleensä jossain vaiheessa alkaa hakea huomiota jollain tavalla, joka yleensä ei ole mitenkään positiivista eikä hyväksyttävää, eikä yhteiskunnalle edullista.

13

280

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rajat-Kiinni

      Onhan se hyvä jos on yhteiskunnan tuottava jäsen kuin se ettei ole. Kysymys ei lopulta kuitenkaan ole taloudellinen. Vaikka jokainen näistä murjaaneista toisivat tonnin kultaa mukanaan lahjoitettavaksi Suomen valtiolle en heitä tänne haluaisi. Mikä on hinta siitä rotumme ja kansamme häviää rotusekoituksen myötä? meidän täytyy irtisanoutua 1951 solmitusta pakolaissopimuksesta ja kriminalisoida laiton rajan ylittäminen. Normaali siirtolaisuus ( jota on kuitenkin aika vähän) on sitten eri asia.

      • Silti, vaikka Suomessa on vain hieman yli 5 000 000 suomalaista en usko, että Suomalaisuus ja " rotu" Suomailainen on uhattuna, mutta esim. meitä ei ole edes koskaan profiloitu " sisä - siittoisiksi ", kuten esim. Britit joita kuitenkin on yli 60 000 000 yksilöä.
        Toki muutamia Suomalaisnaisia on aina kiinnostanut ulkomaalainen usein Negro mies, mutta kyllä myös monella Suomalaismiehellä on vaimona jonkin muun rodun yksilö.
        Itse en allekirjoita " rajat kiinni" ajatusta, olen asunut ja oleskellut pitkiä " elämää rikastuttavia " aikoja myös Isänmaani, Suomen rajojen ulkopuolella, mutta kunnioittaen vallitsevia, paikallisia tapoja ja olosuhteita.
        Aivan kaikissa paikoissa ei vesi ole tullut putkesta, eikä viemäri vie " poistovesiä".

        Joskus kysyttäessä olen kertonut, huom. vain kysyttäessä, miten kyseinen asia Kotimaassani hoidetaan.
        Tästä olen huolissani, tämä Isiemme ja Isoisiemme rakentama maa tulisi säilyttää edelleen kehittyvänä, avarakatseisena, eteenpäin suuntautuvana "kehityksenkelkassa" pysyvänä Suomalaisena kansana ja kulttuurina.
        Nyt kun päättäjien taholta on annettu ymmärtää, että väestömme ikääntyy ja eläköityy, kantaväestöllä ei riitä resurssit tuottaa riittävästi uusia maksajia ja tarvitaan lisää veronmaksajia ja nyt kun on ilmentynyt, että tänne on tullut " vapaaehtoisia " kustannuksiin osallistujia, olisi tehokas tapa tutkailla motivaatiota ja asennetta osallistua " uuden kotimaan " kustannuksiin ja tapoihin.
        Tämän vuoksi mielestäni on erittäin tärkeää perehdyttää tulijat paikallisiin tapoihin, tarpeisiin ja tottumuksiin.


    • BurkhaPippi

      Toisaalta, eiväthän ne tänne tunkeutuisikaan jos pitäisi itsensä eteen jotain tehdä.

      • Nimenomaan näin, jos asia ei kiinnosta=tulos=ulos.


    • Sorosvuoto

      Voi-voi voi, ettekö tosiaan tiedä vieläkään, että matut EI ole tulleet sopeutumaan, vaan laajentamaan Kalifaattia, kuten Ruotsissa, ja sama alkupaukku oli Forssassakin! Ne alkaa rähinöimällä ajamaan suomalaisia muuuttamaan pois, alueelta kerrallaan. Näin syntyy NO-Go alueita. Lukekaa nettilehtiä, TV ja Yle valehtelevat. Ettekö tiedä Soros-vuodostakaan, siitä lukien alkaa hämmästyttävä todellisuus selvitä teillekin! Tai sitten tiedätte jo mutta tulitte palstalle hämäämään tietämättömiä?

      • Seuraan kyllä maailman eri tilanteita, mutta tyylini on myös kuunnella, tässä tapauksessa tulija / tekijän tausta ja motiivi, eikä suoralta kädeltä tuomita jotenkin vainoharhaisuuden perusteella, ( oikeusvaltiossa tuomitulla on oikeus viimeiseen toivomukseen / röökiin ), täytyy ensin tutkia ja vasta sitten hutkia.
        Missään tapauksessa ei ole tarkoituksenani hämätä, vaan nostaa oikea kissa pöydälle, faktat faktoina, ilman ennakkoasenteita ja rasismia, Suomen lakien, perinteiden ja periaatteiden mukaan.
        Tarkoitukseni on etsiä / esittää oikea malli, jonka mukaan todetaan onko tulija oikealla asialla, jos ei, stemppeli perseeseen ja eteenpäin.


    • JärkiHOI

      Turvapaikkojen on aina oltava väliaikaisia. Kotouttamisessa Suomeen ei ole mitään mieltä, kun maassa vallitsee suurtyöttömyys! Täällä oleilijoiden pitää itse tarttua härkää sarvista, kouluttautua ja hankkiutua töihin sekä ulos Suomesta. Mahdollisuuksia on pilvin pimein, vaikkakin vähemmän kuin vielä kymmenen vuotta sitten - johtuen maahantulevien ihmisten määrien jatkuvasta kasvusta.

    • urbanturban

      Aivan, ennen maahanmuuttajat integroitu vaikka niitä ei hyysätty ollenkaan.

      Niiden oli pakko, koska ne olis muuten jääneet yksin. Nykyään näillä on heti kaverit mukana ja ei tartte edes kieltä opetella.

      • Mielestäni vielä tässä vaiheessa ei kannata panikoitua, eikä radikalisoitua, täytyy katsoa millaisia päätöksiä meidän päättäjät tekee, jos vääriä, ensin täytyy ottaa päätöksenteko valakirja pois ja valita uudet päätöksentekijät, kansan äänestys / luottamus /epäluottamus äänestys.
        Tänä päivänä siihen riittää kansalaisaloite.
        Löytyisikkö meita 1 000 000 tyytymätöntä?????


    • toiminta_kyvyttömyys

      Kaikki hoiva ja huolepito on siirretty oman maan kansalaisilta pois. Nyt on miellyttävämpää ja antoisampaa paapoa ventovieraita miehiä,onkohan ne oikeasti niin toimintakyvyttömiä, mitä annetaan ymmärtää?

    • Seoppiijokahaluaa

      Oli muuten aika vaikeaa kankeakielisille suomalaisille Amerikassa englannin opiskelu ja Ruotsissa ruotsin opiskelu. Ensin tehtiin työtä omien maanmiesten kanssa ja sitten opittiin sen kieltä verran että pärjättiin kanta-asukkien kanssa. Työtä silti painettiin hullun lailla ja jos ei pärjätty, tultiin maitojunalla kotiin. Toisen palven maahanmuuttajat olivatkin jo sitten koulut käyneitä ja täydellisesti paikalliseen kulttuuriin integroituneita.

    • ApuaApua

      Ongelmien ei saa antaa tulla Suomeen, vaan apu pitää viedä sitä tarvitseville!

    • loisimiselle_loppu

      Yksi malli ei riitä.

      Oma väylä tarvitaan heille, joilla on kaikki muu osaamispääoma paitsi kieli ja asenne kohdallaan. En tarkoita mitään YLEn toimittajan päiväfantasia-moniosaajaa, vaan tapausta, jossa henkilö esim. läpäisee tulkin avustuksella ammattitaitokokeen tai ammattilaisen valvonnassa osoittautuu kyseisen ammatin harjoittajaksi.

      Toinen sitten heille, joiden arki on kulunut töissä, joita täällä ei ole tarjota, mutta joilla on asenne kohdallaan.

      Ja kolmas sitten heille, joiden asenne on vinoutunut. Jos pienestä lapsesta asti naiselle on annettu sama käyttöesinearvo kuin vaikka kukkamaljakolle, on turha kyseistä junttia yrittää verorahoin kiskoa läpi muutosohjelmien. Tai jos motivaatio muuten on ottaa hengailu päätoimeksi ja maksattaa elo muilla.

      Pitkät odotusajat kansalaisuudelle pitäisi ottaa käyttöön. Jos ei edes 10 vuodessa elätä itseään ja ole osoittautunut kunnialliseksi (rikokset, määrä ja laatu), palautus lähtöalueelle paremmin henkilön "arvojen" mukaiseen ympäristöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      69
      1072
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      852
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      846
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      828
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      185
      821
    6. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      696
    7. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      692
    8. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      680
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      663
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      28
      624
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      578
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      40
      508
    13. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      45
      496
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      464
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      464
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      438
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      393
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      374
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      372
    Aihe