Mistä tämä krapula/krapulattomuus oikein johtuu?

Juulia788

Pari esimerkkiä:

Lauantai-ilta. Laitan viinipullon hetkeksi jääkaappiin ja saunan lämpiämään. Siinä ennen saunaa siemailen puoli lasillista viiniä. Saunan jälkeen otan toisen lasillisen ja kenties kolmannettakin. Sitten syödään hyvin ja ruhtinaalisesti, viiniä ruokajuomana. Katsotaan hetken aikaa televisiota ja napostellaan jälkiruuaksi juustoja ja pari suolakeksiä. Sitten laittaudutaan baariin ja tempaistaan viimeiset tipat viinipullosta. Baarin jälkeen grillin kautta kotiin. Kotona mennään maate ja aamulla noustaan vähän väsyneenä mutta kuitenkin sillä tavalla pirteänä että voisi vaikka tehdä jotain.

Lauantai-ilta. Jääkaapissa on kolme siideriä (2x 0,5 ja 1x 0,33 ja kaikki 4,7%). Ruuan jälkeen käperryn sohvalle sipsipussin ja siiderin kanssa. Katselen 3-4 tuntia telkkaria ja juon nuo kolme siideripulloa. Syön siis sipsiä ja kenties suklaatakin. Ennen nukkumaanmenoa teen vielä pienen voileivän ja juon pari lasillista vettä päälle.
Aamulla on aivan järkyttävä krapula ja päänkivistys pysyy koko päivän eikä oikeastaan pysty eikä jaksa tehdä yhtään mitään järkevää.

Lisää esimerkkejä.

A päivän iltana juon 4 olutta. Seuraavana päivänä olen täysin toimintakykyinen.
B päivän iltana juon 3 olutta. Seuraavana aamuna on krapula.
C päivänä juon 3 lasillista punaviiniä. Seuraavana päivänä kaikki ok.
D päivänä juon 2 lasillista punaviiniä. Seuraavana aamuna herään krapulaisena.
E päivänä juon olutta, siideriä, punaviiniä, kirkkaita...kaikkia iloisesti sekaisin. Takuukrapula.
F päivänä toistan päivän E (koska en ottanut opikseni) mutta mistään krapulasta ei voi puhua.

Miksi joskus tulee krapula ja sitten taas ei?
Enkä pidä itseäni juopottelevana. Saatan vain nautiskella silloin tällöin max. 4 olutta / siideriä tai pari lasillista viiniä ja joinakin viikonloppuina baari-iltoina vähän enemmän.

4

211

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vihdoinkin
    • eli-mistö
    • A.Mykkänen

      Sähköllä toimivassa jääkaapissa säilytetty alkoholijuoma ionisoituu haitallisesti. Näin säilytettyä juomaa nautittaessa se sotkee kehon oman elektrolyyttisen tasapainon ja yhtälö krapulan saamiseksi on valmis.

      Krapulattoman juomanautinnon takaamiseksi juomapakkaukset olisi hyvä jäähdyttää esim shampanjan tapaan vedessä, jossa on jäitä ja aavistus suolaa tai talvella ihan ulkoilmassa. Kaupasta valmiiksi viilennettyjä juomia ostettaessa, tai jos kotona "vahinko" on päässyt tapahtumaan, niin peli ei ole kokonaan menetetty, sillä ionisaatio haihtuu juomista noin viikossa, kun niitä säilytetään poissa sähköisistä viilentimistä. Näin toimittaessa krapulan oireet pysyvät poissa tai ovat huomattavasti lievempiä, kuin jääkaappisäilytettyjä juomia nautittaessa tulisi tapahtumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      336
      1472
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1196
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1065
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      444
    9. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      90
      422
    Aihe