Pari esimerkkiä:
Lauantai-ilta. Laitan viinipullon hetkeksi jääkaappiin ja saunan lämpiämään. Siinä ennen saunaa siemailen puoli lasillista viiniä. Saunan jälkeen otan toisen lasillisen ja kenties kolmannettakin. Sitten syödään hyvin ja ruhtinaalisesti, viiniä ruokajuomana. Katsotaan hetken aikaa televisiota ja napostellaan jälkiruuaksi juustoja ja pari suolakeksiä. Sitten laittaudutaan baariin ja tempaistaan viimeiset tipat viinipullosta. Baarin jälkeen grillin kautta kotiin. Kotona mennään maate ja aamulla noustaan vähän väsyneenä mutta kuitenkin sillä tavalla pirteänä että voisi vaikka tehdä jotain.
Lauantai-ilta. Jääkaapissa on kolme siideriä (2x 0,5 ja 1x 0,33 ja kaikki 4,7%). Ruuan jälkeen käperryn sohvalle sipsipussin ja siiderin kanssa. Katselen 3-4 tuntia telkkaria ja juon nuo kolme siideripulloa. Syön siis sipsiä ja kenties suklaatakin. Ennen nukkumaanmenoa teen vielä pienen voileivän ja juon pari lasillista vettä päälle.
Aamulla on aivan järkyttävä krapula ja päänkivistys pysyy koko päivän eikä oikeastaan pysty eikä jaksa tehdä yhtään mitään järkevää.
Lisää esimerkkejä.
A päivän iltana juon 4 olutta. Seuraavana päivänä olen täysin toimintakykyinen.
B päivän iltana juon 3 olutta. Seuraavana aamuna on krapula.
C päivänä juon 3 lasillista punaviiniä. Seuraavana päivänä kaikki ok.
D päivänä juon 2 lasillista punaviiniä. Seuraavana aamuna herään krapulaisena.
E päivänä juon olutta, siideriä, punaviiniä, kirkkaita...kaikkia iloisesti sekaisin. Takuukrapula.
F päivänä toistan päivän E (koska en ottanut opikseni) mutta mistään krapulasta ei voi puhua.
Miksi joskus tulee krapula ja sitten taas ei?
Enkä pidä itseäni juopottelevana. Saatan vain nautiskella silloin tällöin max. 4 olutta / siideriä tai pari lasillista viiniä ja joinakin viikonloppuina baari-iltoina vähän enemmän.
Mistä tämä krapula/krapulattomuus oikein johtuu?
4
211
Vastaukset 4
- kankuton_kaisa
se yksilöllistä ja elät epäterveellisesti -muista nesteytys Borjomi vesi
http://www.city.fi/yhteiskunta/kuningas krapula/2177
http://www.yths.fi/terveystieto_ja_tutkimus/terveystietopankki/200/alkoholi_-_humala_krapula_ja_alkoholimyrkytys
http://www.hs.fi/matka/a1452657397592
http://www.mtv.fi/lifestyle/makuja/artikkeli/top-5-maailman-paras-krapulalaake-ja-muut-tehokkaat-olon-parantajat/4652388 - Vihdoinkin
Nyt on uusi ratkaisu löytynyt. Itse kokeilin ja olin tyytyväinen. Suosittelen!
http://www.rumba.fi/uutiset/nytko-se-on-viimein-keksitty-suomalaisyritys-vaittaa-keksineensa-ihmelaakkeen-krapulaan/ - eli-mistö
ihan käytännön ohjetta
http://tieku.fi/elimisto/krapula-nain-valtat-sen - A.Mykkänen
Sähköllä toimivassa jääkaapissa säilytetty alkoholijuoma ionisoituu haitallisesti. Näin säilytettyä juomaa nautittaessa se sotkee kehon oman elektrolyyttisen tasapainon ja yhtälö krapulan saamiseksi on valmis.
Krapulattoman juomanautinnon takaamiseksi juomapakkaukset olisi hyvä jäähdyttää esim shampanjan tapaan vedessä, jossa on jäitä ja aavistus suolaa tai talvella ihan ulkoilmassa. Kaupasta valmiiksi viilennettyjä juomia ostettaessa, tai jos kotona "vahinko" on päässyt tapahtumaan, niin peli ei ole kokonaan menetetty, sillä ionisaatio haihtuu juomista noin viikossa, kun niitä säilytetään poissa sähköisistä viilentimistä. Näin toimittaessa krapulan oireet pysyvät poissa tai ovat huomattavasti lievempiä, kuin jääkaappisäilytettyjä juomia nautittaessa tulisi tapahtumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3051340Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma301097- 64897
- 72891
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html432790- 47649
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen73625Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M82604Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl459588- 38582