Kauhuelokuva: Bodom

4 nuorta lähtee Bodom järvelle telttailemaan. On saanut ihan hyviä arvosteluja ja mm. näyttelijöitä on kehuttu ja käsikirjoitusta ja Elokuvan loppu jättää aukon jatko-osille. Ulkomailla on jo hrättänyt ennakkoon kiinnostusta tää
ja taitaneepa olla paras kotimainen kauhuleffa tähän mennessä ?
122659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Oli kyllä paha pettymys tuo leffa. En kutsuisi tuota edes kauhuleffaksi. Ennemminkin jännitysleffa. Näyttelijäsuoritukset olivat hyviä, mutta pääjuonesta lähtien elokuva oli kehno. Päällimmäiseksi jäi fiilis, että elokuvan halutaan ratsastavan vanhan murhatapahtuman ja -paikan nimellä. Elokuvan linkitys em. tapahtumiin kun on vain se, että tekijät ovat saaneet siitä inspiraation. Ilman tuota nimeä elokuva tuskin olisi saanut lähellekään niin paljon julkisuutta ja katsojia kuin nyt kun ratsastavat nimellä. Käsikirjoitus ja juoni ovat köykäisiä ja väkisin väännetyn oloisia. Parhaimmillaankin leffa oli kevyttä viihdettä, missä oli ripaus jännitystä. On loukkaus koko kauhuelokuva-genreä vastaan kutsua tuota elokuvaa kauhuleffaksi. Näyttelijät onneksi pelastivat edes osan, mutta kokonaisuutena kököin kotimainen elokuva hetkeen.

Äänestä

tämä elikuva ei ole edes kuvattu oikealla murhapaikalla vaan jossain korvessa, siitäkin miinus piste

Äänestä
  • Kuulemma virossa kuvattu ne telttailu kohtaukset. Pitäähän tää nähdä, vaikka ei erityisen hyvä olisikaan, sit kun tulee dvd ja bluray julkasut....

    Kuutamosonaateista on muutes tulossa dvd julkaisu kohta mis molemmat. No ne nyt on ainakin hyviä leffoi omal taval.

    Äänestä

  • Täys paska! Ei ole juuri mitään tekemistä Bodomin taoahtumille. Täysin fiasko teos!!!!!!

    Äänestä

Bodom on parempi kuin moni muu KAUHUleffa jota tulee joka kuukausi suoraan videolle Hollywoodista.
Bodom elokuvan juonessa on monta käännettä kuten KAUHUleffoissa yleensä on,
mutta nykyään on vaikea keksiä enään mitään tuoretta ideaa KAUHUleffoihin sillä aiheet on kaluttu jo moneen kertaan ties kuinka monessa leffassa.

Taneli Mustosen ohjaama Bodom elokuva on keskitasoa parempi teos ja Suomen KAUHUelokuvien lista ei ole pitkä yhdenkäden sormiin laskettuna.
A.J. Annilan "Sauna" ja "Syvään Salattu" on tehty viimeisen 8 vuoden aikana molemmat.
Onhan Salattujen Elämien spin-off thrillerit oma hauska lukunsa.
Toivottavasti Bodom elokuva poikii lisää thrillereitä valkokankaalle.

Äänestä
  • Bodom on varmaan ihan ok, mutta Lisää kotimaista kauhua luvassa on viellä, nimittäin Backwood madness kohta teattereissa ja ensi vuonna joku Kiyra, vai mikä nyt onkaan ku en muista, mut missä joku nainen muuttaa jonnekkin pikkukylään.
    Ne saattavat olla parempia ku Bodom?

    Äänestä

  • Kyrsy on tää toinen siis, eikä mikää Kiyra...

    KYRSY.

    Äänestä

  • Kiyra oliskin ollut pikemmin pikkukylä japanissa....

    Äänestä

Suomalaisilla elokuvantekijöillä on ihmeellinen käsitys kauhuelokuvasta. Tämä Bodom ei ole sellaista nähnytkään. Pidetäänhän Kuutamosonaattiakin kauhuleffana vaikka ihan täysi komedia on. Nyt kun kyseessä on suomalainen elokuva Bodom, se ei voi olla hyvä elokuva eikä sitä ollut. Suomalaiset osaavat vain tehdä Pekka ja Pätkä-elokuvia sekä Turhapuroja ja komedioita joissa keskiössä on naiminen ja ryyppääminen. Jättäisivät jännityksen ja kauhun sen genren taitajille eli ulkomaalaisille.
Pidetäänhän Valkoista Peuraakin kauhuelokuvana joten käsitys kauhusta suomalaisen elokuvantekijän silmin on valitettavasti tällainen.

Äänestä
  • "Kyrsyä" vaikuttaa sellaiselta, mikä voi olla onnistunein suomalainen kauhu tähän mennessä, mutta "Backwood madness" trailerin perusteella, näytti ihan joltain Taru sormusten herrasta meiningiltä.

    Äänestä

Risujemmaajasta voisi tehdä kauhupätkän.

Muutama risu! HÄN on palannut. Onks sulla ase?

Äänestä
  • Jumpe tuostahan saisi vallan mainion gore/splatter leffan :D
    Muuama risu uskotko? Ja meininki lähtee käyntiin

    The Risumies
    -Hupiukko

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


gygtftf kirjoitti:

4 nuorta lähtee Bodom järvelle telttailemaan. On saanut ihan hyviä arvosteluja ja mm. näyttelijöitä on kehuttu ja käsikirjoitusta ja Elokuvan loppu jättää aukon jatko-osille. Ulkomailla on jo hrättänyt ennakkoon kiinnostusta tää
ja taitaneepa olla paras kotimainen kauhuleffa tähän mennessä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu