4 nuorta lähtee Bodom järvelle telttailemaan. On saanut ihan hyviä arvosteluja ja mm. näyttelijöitä on kehuttu ja käsikirjoitusta ja Elokuvan loppu jättää aukon jatko-osille. Ulkomailla on jo hrättänyt ennakkoon kiinnostusta tää
ja taitaneepa olla paras kotimainen kauhuleffa tähän mennessä ?
Kauhuelokuva: Bodom
12
2651
Vastaukset 12
- Pettynyt_katsoja
Oli kyllä paha pettymys tuo leffa. En kutsuisi tuota edes kauhuleffaksi. Ennemminkin jännitysleffa. Näyttelijäsuoritukset olivat hyviä, mutta pääjuonesta lähtien elokuva oli kehno. Päällimmäiseksi jäi fiilis, että elokuvan halutaan ratsastavan vanhan murhatapahtuman ja -paikan nimellä. Elokuvan linkitys em. tapahtumiin kun on vain se, että tekijät ovat saaneet siitä inspiraation. Ilman tuota nimeä elokuva tuskin olisi saanut lähellekään niin paljon julkisuutta ja katsojia kuin nyt kun ratsastavat nimellä. Käsikirjoitus ja juoni ovat köykäisiä ja väkisin väännetyn oloisia. Parhaimmillaankin leffa oli kevyttä viihdettä, missä oli ripaus jännitystä. On loukkaus koko kauhuelokuva-genreä vastaan kutsua tuota elokuvaa kauhuleffaksi. Näyttelijät onneksi pelastivat edes osan, mutta kokonaisuutena kököin kotimainen elokuva hetkeen.
- pettynyttäälläkin
tämä elikuva ei ole edes kuvattu oikealla murhapaikalla vaan jossain korvessa, siitäkin miinus piste
- enoonähny
Kuulemma virossa kuvattu ne telttailu kohtaukset. Pitäähän tää nähdä, vaikka ei erityisen hyvä olisikaan, sit kun tulee dvd ja bluray julkasut....
Kuutamosonaateista on muutes tulossa dvd julkaisu kohta mis molemmat. No ne nyt on ainakin hyviä leffoi omal taval. - Peklah
Täys paska! Ei ole juuri mitään tekemistä Bodomin taoahtumille. Täysin fiasko teos!!!!!!
- Veteranfan
Bodom on parempi kuin moni muu KAUHUleffa jota tulee joka kuukausi suoraan videolle Hollywoodista.
Bodom elokuvan juonessa on monta käännettä kuten KAUHUleffoissa yleensä on,
mutta nykyään on vaikea keksiä enään mitään tuoretta ideaa KAUHUleffoihin sillä aiheet on kaluttu jo moneen kertaan ties kuinka monessa leffassa.
Taneli Mustosen ohjaama Bodom elokuva on keskitasoa parempi teos ja Suomen KAUHUelokuvien lista ei ole pitkä yhdenkäden sormiin laskettuna.
A.J. Annilan "Sauna" ja "Syvään Salattu" on tehty viimeisen 8 vuoden aikana molemmat.
Onhan Salattujen Elämien spin-off thrillerit oma hauska lukunsa.
Toivottavasti Bodom elokuva poikii lisää thrillereitä valkokankaalle.- JJJJJJp
Bodom on varmaan ihan ok, mutta Lisää kotimaista kauhua luvassa on viellä, nimittäin Backwood madness kohta teattereissa ja ensi vuonna joku Kiyra, vai mikä nyt onkaan ku en muista, mut missä joku nainen muuttaa jonnekkin pikkukylään.
Ne saattavat olla parempia ku Bodom? - JJJJJp
Kyrsy on tää toinen siis, eikä mikää Kiyra...
KYRSY. - nimestäpäätellen
Kiyra oliskin ollut pikemmin pikkukylä japanissa....
- dfsetdfgh
Suomalaisilla elokuvantekijöillä on ihmeellinen käsitys kauhuelokuvasta. Tämä Bodom ei ole sellaista nähnytkään. Pidetäänhän Kuutamosonaattiakin kauhuleffana vaikka ihan täysi komedia on. Nyt kun kyseessä on suomalainen elokuva Bodom, se ei voi olla hyvä elokuva eikä sitä ollut. Suomalaiset osaavat vain tehdä Pekka ja Pätkä-elokuvia sekä Turhapuroja ja komedioita joissa keskiössä on naiminen ja ryyppääminen. Jättäisivät jännityksen ja kauhun sen genren taitajille eli ulkomaalaisille.
Pidetäänhän Valkoista Peuraakin kauhuelokuvana joten käsitys kauhusta suomalaisen elokuvantekijän silmin on valitettavasti tällainen.- horror
"Kyrsyä" vaikuttaa sellaiselta, mikä voi olla onnistunein suomalainen kauhu tähän mennessä, mutta "Backwood madness" trailerin perusteella, näytti ihan joltain Taru sormusten herrasta meiningiltä.
- kotimainenehdotus
Risujemmaajasta voisi tehdä kauhupätkän.
Muutama risu! HÄN on palannut. Onks sulla ase?- goresplatterhorror
Jumpe tuostahan saisi vallan mainion gore/splatter leffan :D
Muuama risu uskotko? Ja meininki lähtee käyntiin
The Risumies
-Hupiukko
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791416
- 851283
- 1041028
- 48859
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40753Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7606Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30566Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44532Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520